Zupa krem z dyni z grzankami, mniam;)

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Widziałam, że Sylwia18 podała już przepis na zupę z dyni. Mój jednak jest inny, więc go tutaj podam. Wszyscy w rodzinie ubóstwiają tę zupę i jak przychodzi pora dyniowa robimy ją na okrągło. Czasami i w zimie, bo warto zamrozić sobie pokrojoną dynię na nieoczekiwanych gości - zawsze robi wrażenie.

Do zupy potrzebujemy:
4-5 sporszych (większych) ziemniaków,
3-4 sporsze (większe) marchewki,
dynia oczywiście,
1/2 l rosołu (może być ostatecznie z kostki),
przyprawy:kurkuma, sól, pieprz,
bagietka lub weka na grzanki,
śmietana lub jogurt,
natka pietruszki.

Warzywa obieramy i kroimy w kostkę, dynie obieramy ze skóry, wydrążamy-wycinamy środek z pestkami, Wszystko wkładamy do dużego gara, zalewamy rosołem i uzupełniamy wodą, tak by przykryć warzywa. Gotujemy do miękkości (rozchodzą się pod widelcem). Następnie musimy trochę odczekać by sie nie poparzyć. W tym momencie możemy, podsmażyć na patelni z oliwą bagietkę lub wekę pokrojoną w kromeczki, zrumienić z obu stron. Gdy zupa ostygnie, miksujemy ja blenderem lub innym tego typu urządzeniem. Doprawiamy do smaku, dodajemy posiekaną pietruszkę. Wylewamy na talerze i do każdego "kapiemy" kleksa śmietany lub jogurtu. Grzanki podajemy osobno, kto chce to bierze
icon_wink.gif
. Zupa jest przepyszna i bardzo sycąca. Składniki podałam na tzw. "oko", z tej ilości ugotujemy zupę na 6-8 osób.
Podany przeze mnie przepis to "odchudzona" wersja.
icon_wink.gif
Można wszystkie wrzywka podsmażyć na masełku, potem dopiero gotować i miksować. Można jak ktoś lubi.

Gorąco polecam, wypróbujcie, warto!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Robie zupe dyniowa bardzo podobnie, polecam szczegolnie na pore jesienno-zimowa. Bardzo zdrowa i lubiana przez dzieci (koniecznie z grzankami).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Wczoraj byla na kolacje
icon_mrgreen.gif
. Ta zupa ma to do siebie, ze mozna swobodnie zmieniac proporcje, dac wiecej dyni, jak jej malo to wiecej ziemniakow albo marchewki,a zawsze jest dobra. Swietnie pasuje kleks kwasnej smietany. Polecam jeszcze podduszenie na oliwe posiekanej cebulki i dopiero potem wrzucenie reszty warzyw i zalanie rosolem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
nawet mniam! mniam! zrobiłam wczoraj na dzisiaj niestety i teraz nie mogę się doczekać powrotu do domu. Bardzo mi smakowała, tylko dynię kupiłam jakąś dziwną, nie pachniała dynią tylko ogórkiem, ale na smaku chyba przez to nie straciła. Dzięki za przepis!
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Wyciągam, bo pojawiły się dynie. Zrobiłam wczoraj, dodałam tylko jeszcze brokuła, którego musiałam zagospodarować i też pysznie wyszło.
Polecam bardzo!
 

Eklerek

Member
Mar 15, 2009
667
1
0
To dziwne, że w Polsce zupa dyniowa nie jest tak popularna jak ogórkowa czy pomidorowa.. (gdyby chociaż zrobili gorący kubek dyniowy :}} )Jak tylko spróbowałam za granicą, to się w niej zakochałam.. W zupye i dyni ogółem. :] Koniecznie do słoików trzeba zrobić.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Zupa jest wspaniała, a składniki jakie użyłem to:
1,5kg obranej dyni
0,5kg ziemniaków
350 g marchewki
1 1/2 l rosołu
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki kurkumy
1 ale nie pałna łyżeczka zmielonego czarnego pieprzu

Co do śmietany zdecydowanie najbardziej smakowała ta 30%.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

futro76

Member
Lip 27, 2009
200
0
0
jak juz moje dzieci zjadły po talerzu to znaczy ze to jest cos naprawde pysznego:) jutro powtórka az do końca dyni:)