Botwinka

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Botwinka
Gotuję wywar z czego chcę albo wykorzystuję pozostały rosół. Często mam zamrożony bo gotuję od razu duży gar, mam na potem.
Botwinkę obieram, myję, kroję buraczki na zapałki a liście w kawałki tak mniej więcej 1 - 1,5 cm. Posypuję troszkę solą, mieszam, odstawiam.
Gdy wywar jest gotowy, wrzucam posiekaną botwinkę i dużo posiekanego koperku i gotuję aż buraczki się ugotują. Najczęściej zupa traci kolor, wtedy albo zakwaszam ją cytryną, albo takim kiszonym sokiem z buraków, przepis poniżej. Śmietanę dodaję na końcu albo wręcz na talerzu.
Mąż do takiego talerza wkłada sobie jajko ugotowane na twardo, ja nie. Do botwinki podaję ziemniaki ugotowane, z kawałkiem surowego masła położonego już na talerzu i obficie posypane koperkiem. Zupę także jeszcze na talerzu wzbogacam koperkiem.
Nigdy nie smażę botwinki przed dodaniem jej do wywaru, nigdy. Ale szczaw - zawsze!
icon_mrgreen.gif


Sok z kiszonych buraków:
Oczyszczone buraki obieramy ze skórki, kroimy w grubsze plastry , układamy w szklanym słoju dodając ząbki czosnku. Zalewamy letnią wodą. Wsypujemy nasiona kopru albo wkładamy baldachy, jesli byłyśmy przezorne i ususzyłyśmy latem. Na wierzch kładziemy skórki z razowego chleba. Przykrywamy płótnem.
Kisi się toto jak ogórki małosolne, kilka dni. Po smaku i zapachu można poznać, że gotowe.
No i teraz sok zlewamy do butelek i chowamy do lodówki a buraki wykorzystujemy do sałatki.
Najprostsza to taka, że plastry buraka polewamy dobrym olejem i gotowe!
A ten sok mozna pić normalnie jak każdy sok.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Prosta zupa, ale bardzo dobra.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Pozwole sobie dorzucic swoje 3 grossze:)

1.Botwinkę doprawiam ( oprócz wspomianych przypraw) kardamonem, doskonale sie komponuje. Na garnek 2 l wrzucam 1 strączek zielonego kardamonu.

2. Do kiszenia buraków nie dodaję chleba, ale na czubek noża zakwasu, a nawet kiedyś dodalam drożdży tyle co łepek od szpilki. Może dlatego, że raz i drugi chleb mi spleśniał?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja do botwinkowej też dodaję trochę skoncentrowanego barszczu, nawet takiego z butelki, byle nie smakował maggi. Do środka idą jajka. Baardzo to lubię.l A jak mam młode kartofelki, to podaję je oddzielnie, z masłem i koperkiem. Kocham nowalijki.
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
ajaj @ 14 May 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1430429Czy na cinie znajde przepis na sok dla anemikow?
Przepis na mój sok dla anemików masz tutaj http://www.wielkiezarcie.com/recipe36408.html

Po zlaniu soku jeszcze raz zalewam warzywa wodą. Nowy sok jest mniej esencjonalny, ale bardzo smaczny. Sok z pierwszego zalewu rozcienczam do picia, bo dla mnie jest za gęsty.

Ma piękny kolor i super smak, robię na nim tez barszcz czerwony.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
No przeca przez ten przepis, bo cin zarazliwy jest
icon_lol.gif
, kupilam nasiona burakow.

Samanto, czy musze dodawac smietane? Czy moze byc jogurt? Czy duzo?
Musze sprobowac czy zrobi sie jogurt z mleka kokosowego.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
kermidt @ 14 May 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1430655No przeca przez ten przepis, bo cin zarazliwy jest
icon_lol.gif
, kupilam nasiona burakow.

Samanto, czy musze dodawac smietane? Czy moze byc jogurt? Czy duzo?
Musze sprobowac czy zrobi sie jogurt z mleka kokosowego.
Nic nie musisz dodawać, możesz jogurt jesli sobie życzysz. Jak byłam na Dukanie, nie dodawałam niczego takiego i było tez bardzo dobre. To jest naprawde bardzo dobra zupa. A że są już młode kartofelki....
wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ze co?
Gdzie sa mlode kartofelki?
icon_lol.gif

Moze do Was z Wloch przyjezdzaja, u mnie posucha.
Wpadlo mi w oko chyba w watku obiadowym, ze macie mloda kapuste. Toc jeszcze troche i mnie skreci.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
kermidt @ 16 May 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1431064Ze co?
Gdzie sa mlode kartofelki?
icon_lol.gif

Moze do Was z Wloch przyjezdzaja, u mnie posucha.
Wpadlo mi w oko chyba w watku obiadowym, ze macie mloda kapuste. Toc jeszcze troche i mnie skreci.
Niech Cię nie kręci, bo ja kupiłam młodą, która po ugotowaniu okazała się cudzoziemską. Ani ten smak, ani ten wygląd. Niepotrzebnie się narobiłam. Zobaczę, może jutro dostanę coś patriotycznego. A ta kapusta z wyglądu przypominała naszą, tę najsmaczniejszą. Co gorsza, nie pytałam personelu, bo zazwyczaj nic nie wiedzą, a dodatkowo zmylił mnie wygląd. Jeśli już dostaniecie tę prawdziwą młodą, ugotujcie według tego przepisu. Polecam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Seniorko ja taką kupiłam i robiłam z niej surówkę - była pyszna. Miała miękkie i soczyte liście - nie tak jak to bywa też w tych nowalijkowych kapustach, że liście jak z plastiku twarde.
Ale za główeńkę ponad 5 zł to lekka przesada, poczekam na tańsze
icon_razz.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Eksperymentowałam dziś z botwinką, jako, że moi panowie nie lubią zup zaprawianych śmietaną i mam nadzieję, że Samanta się nie obrazi za to, że się dopinam z efektami tego eksperymentu do Jej tematu.
I tak:
1. Na bulionie (z zamrażarki) ugotowałam młode, pokrojone w kosteczki ziemniaki.
2. Oddzielnie w małej ilości wody ugotowałam z czosnkiem buraczki (najpierw wrzuciłam pocięte w julienne korzenie, potem dodałam łodyżki, a na końcu - liście).
3. Do gotowej zupy dodałam trzy spore posiekane w julienne małosolne ogórki i nieco kwasu spod nich. Doprawiłam solą, sokiem z cytryny i odrobiną pieprzu.
4. Na wydaniu posypię posiekanym koperkiem.
Bardzo smaczna zupa wyszła, będę powtarzać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Joanna @ 27 Jun 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=14471473. Do gotowej zupy dodałam trzy posiekane w julienne małosolne ogórki i nieco kwasu spod nich. Doprawiłam solą, sokiem z cytryny i odrobiną pieprzu.
Wszystko jak piszesz, ale zamaist ogórkow malosolnych( i kwasu ze sloja) dalam rabarbar cieniutko pokrojony oraz strączek zielonego kardamonu i na wydaniu jajko na twardo posiekane grubo. Oraz oczywiście koperek :D. Pyszne było.
"Chińczyk" resztę z gara do sloiczka sobie zażyczył
rofl.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
O, tyż piknie!
icon_wink.gif

Mam jeszcze rabarbar, więc wykorzystam Twój pomysł!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Joanna @ 27 Jun 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1447147Eksperymentowałam dziś z botwinką, jako, że moi panowie nie lubią zup zaprawianych śmietaną i mam nadzieję, że Samanta się nie obrazi za to, że się dopinam z efektami tego eksperymentu do Jej tematu.
I tak:
1. Na bulionie (z zamrażarki) ugotowałam młode, pokrojone w kosteczki ziemniaki.
2. Oddzielnie w małej ilości wody ugotowałam z czosnkiem buraczki (najpierw wrzuciłam pocięte w julienne korzenie, potem dodałam łodyżki, a na końcu - liście).
3. Do gotowej zupy dodałam trzy spore posiekane w julienne małosolne ogórki i nieco kwasu spod nich. Doprawiłam solą, sokiem z cytryny i odrobiną pieprzu.
4. Na wydaniu posypię posiekanym koperkiem.
Bardzo smaczna zupa wyszła, będę powtarzać.
Co tez Ty Joanno
icon_mrgreen.gif

Cieszę się że wlazłam do tego watku bo bardzo mi sie podoba Twoje modyfikacja i napewno sobie taką zupe sprawię!
wink.gif