IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Chleb razowy mieszany na zakwasie
hazo
post 7 Jun 2007, 19:45
Post #21

kucharz-zawodowiec

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 956

Też dzisiaj piekłam i też mi smakował.

Załączony plik  R__ne_037.jpg ( 78.7K ) Suma pobrań: 3

Wzięłam tylko trochę za dużą foremkę i wyszedł niski, ale to nie wpłynęło na smak.
Go to the top of the page

+Quote Post
Liska
post 7 Jun 2007, 20:47
Post #22

szef kuchni

Użytkownik nr: 207

Wow!!!! Twoje zdjęcie jest bardzo zachęcające. Na moim wygląda gniotowato, ale nie jest gniotowaty! Ten chleb następnego dnia smakuje lepiej. Myślę, że najlepiej go upiec, zawinąć w ściereczkę i zostawić do następnego dnia. Ja rzuciłam się na pierwszy bochenek i kroiłam, jak jeszcze był gorący....
Piekłaś z pół porcji? I w jakiej foremce? Zastanawiam się nad tym, żeby ten chleb dawać w prezencie icon_biggrin.gif

+Quote Post
hazo
post 7 Jun 2007, 21:42
Post #23

kucharz-zawodowiec

Lisko, zrobiłam błąd i piekłam z 1/4 porcji, bo wydawało mi się, że podane w przepisie ilości są ogromne. Wsadziłam go do keksówki 25 cm, ale i tak to było za mało ciasta. Dałam zakwas z mąki żytniej 2000, do tego taką samą mąkę, a do ciasta dałam mąkę żytnią 1400 i chlebową 650. Dodałam też około 1/2 łyżki sproszkowanego słodu do zaparzanej mąki żytniej 2000.
Następnym razem zrobię z połowy i upiekę w blaszce, którą sobie kupiłam specjalnie z myślą o chlebach foremkowych. Jest nieco szersza niż typowe keksówki.

+Quote Post
Liska
post 7 Jun 2007, 22:00
Post #24

szef kuchni

Użytkownik nr: 207

A słód mieszasz z mąką i zaparzasz, czy dodajesz po zaparzeniu?
Ja teraz robię z połowy porcji, ale on się tak pięknie przechowuje, że wydaje mi się, że spokojnie można robić z całości. Mirabelka może użyć do tego celu megaogromny garnek z Duki icon_wink.gif Ten chleb przypomina mi też w smaku pumpernikiel... Myślę, że jakby poleżał ze 3 dni, to można by go pokroić w cieniutkie kromki. Kurcze, a myślałam, że już żaden przepis mnie nie zaskoczy....

+Quote Post
hazo
post 7 Jun 2007, 22:05
Post #25

kucharz-zawodowiec

Zmieszałam z mąką i zalałam wrzątkiem.

+Quote Post
mirabbelka
post 10 Jun 2007, 19:07
Post #26

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

ciesze sie, ze Wam smakuje bo to tez jeden z moich ulubionych mniam.gif

wstawie mu w takim razie zdjecie w pierwszym watku

+Quote Post
aga9999
post 21 Feb 2008, 17:08
Post #27

uczeń

Użytkownik nr: 2.169

Pyszny i prosty! Najlepszy drugiego dnia. Mojemu trochę przypiekłam skórkę icon_biggrin.gif
No nic powoli rozkręcam się z pieczeniem.
Załączony plik  razowiec.JPG ( 266.74K ) Suma pobrań: 6

+Quote Post
Margot
post 21 Feb 2008, 17:37
Post #28

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

Aga
witaj w rodzinie co pieką chleby

+Quote Post
aga9999
post 21 Feb 2008, 17:50
Post #29

uczeń

CYTAT(Margot @ 21 Feb 2008, 17:37 ) *
Aga
witaj w rodzinie co pieką chleby

Margot icon_biggrin.gif załuję ze tak pozno sie za to zabrałam icon_biggrin.gif

+Quote Post
elzusia
post 21 Feb 2008, 21:12
Post #30

pomoc kuchenna
**

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 4.449

lepiej pozno niz wcale-jest tylko jeden problem-wiecej juz nie bedziesz kupowac chleba,bo zrobisz sie wybredna icon_mrgreen.gif

+Quote Post
aga9999
post 21 Feb 2008, 21:26
Post #31

uczeń

CYTAT(elzusia @ 21 Feb 2008, 21:12 ) *
jest tylko jeden problem - wiecej juz nie bedziesz kupowac chleba,bo zrobisz sie wybredna icon_mrgreen.gif

moje lenistwo może się z tym problemem szybko uporac icon_lol.gif

+Quote Post
BeataSz
post 12 Feb 2009, 17:06
Post #32

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 90

robiłam wczoraj dla koleżanki, która jest na mm, więc był w 100% razowy, żytni ( pominęłam ten dodatek pszennej).
Oj ciężko mu jakoś było, bo nawet dodatek drożdży nie spowodował wyrośnięcia ciasta w 1 godzinę, u mnie rósł dużo dłużej, przez co ma wyraźnie kwaskowaty smak ( kawałek sobie odkroiłam żeby wstydu nie było że daję komuś gniota). Ale ogólnie nie wyszedł zły, jest dość ciężki ale myślę, że taki powinien być skoro z samej żytniej razowej? ( jednej z koleżanek w pracy smakował-podkradła tej drugiej kawałek icon_wink.gif )

+Quote Post
Piadina
post 16 Jun 2011, 07:28
Post #33

pomoc kuchenna
**

Użytkownik nr: 14.212

Odkopuję, bo o świcie przygotowałam zaparkę i zaczyn - wracam do tego przepisu i dziś znowu będę piekła ten chlebek, z połowy porcji mniam.gif

Zaparkę robiłam z mąki żytniej razowej, więc tradycyjnie miałam problem z gęstością, ale w końcu porządnie zagniotłam w kulkę całą porcję mąki. Zawsze z początku wydaje mi się, że tylko połowa mąki została zaparzona, ale po chwili mieszania skutecznie wgniatam resztę porcji i jest ok. icon_smile.gif

+Quote Post
Piadina
post 17 Jun 2011, 08:51
Post #34

pomoc kuchenna
**

No i upiekłam, tradycyjnie z małą modyfikacją - na ciasto chlebowe: zamiast 250g mąki żytniej razowej
dałam: 70g mąki żytniej razowej + 50 g mąki żytniej pytlowej, z czego 2 łyżki razowej uprażyłam na patelni

niestety zajęłam się czymś innym i przegapiłam czas rośnięcia (1h i 15 min) przez co chlebek troszkę przerósł; myślałam, że mi ucieknie z foremki w piekarniku icon_mrgreen.gif

+Quote Post
Gucio
post 19 Jun 2011, 10:05
Post #35

czeladnik

Użytkownik nr: 3.601

Dziękuję za przypomnienie - bardzo smakowity lecker.gif (pieczony w garnku)
Załączony plik  Razowy_mieszany.jpg ( 429.57K ) Suma pobrań: 0

+Quote Post
Grzechu
post 10 Jul 2011, 19:29
Post #36

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.865

Myślicie że do zaparki można by rzucić jakieś nasiona, czy lepiej nie?

+Quote Post
Piadina
post 15 Jul 2011, 11:07
Post #37

pomoc kuchenna
**

CYTAT(Grzechu @ 10 Jul 2011, 20:29 ) *
Myślicie że do zaparki można by rzucić jakieś nasiona, czy lepiej nie?

Do zaparki nie polecam, ponieważ mąkę trzeba szybko i dokładnie rozetrzeć w bardzo małej ilości wody - z nasionami będzie to raczej dość niewygodne. icon_wink.gif Poza tym nie jestem pewna, czy cięższe (namoczone) nasiona nie popsują trochę procesu rośnięcia.

Jeśli chcesz ten chlebek wzbogacić o nasiona, to IMHO lepszym pomysłem jest uprażenie nasion na suchej patelni i dodanie ich (po wystudzeniu) do ciasta właściwego pod koniec mieszania.

+Quote Post
amy111
post 23 Jul 2011, 16:04
Post #38

Grupa: Validating
Użytkownik nr: 29.153

Guciu. Do tego pięknego chleba dodałeś chyba sporo jasnej maki, tak? Ja robię ten chleb z mąki pełnoziarnistej i niestety bardzo słabo mi wyrasta ( tzn są bardzo małe dziurki wewnatrz chleba). Z reguły też za bardzo miąższ klei się do noża.

+Quote Post
Piadina
post 22 Aug 2011, 08:48
Post #39

pomoc kuchenna
**

CYTAT(amy111 @ 23 Jul 2011, 17:04 ) *
Guciu. Do tego pięknego chleba dodałeś chyba sporo jasnej maki, tak? Ja robię ten chleb z mąki pełnoziarnistej i niestety bardzo słabo mi wyrasta ( tzn są bardzo małe dziurki wewnatrz chleba). Z reguły też za bardzo miąższ klei się do noża.

Ja nie Gucio, ale odpowiem, że w przepisie jest niewiele białej mąki (18 dkg). Na odpowiednim zakwasie i z dodatkiem drożdży chleb z tego przepisu wyrasta mi zawsze bardzo dobrze, a czasem nawet aż za dobrze i wychodzi z formy icon_mrgreen.gif

Amy, zmieniłaś przepis i przygotowujesz ten chleb tylko i wyłącznie z mąki razowej - to dlatego nie wychodzi ci taki ładny i dobry. Upiecz ten chleb dokładnie wg wskazówek Mirabbelki w pierwszym poście, a na pewno ci się uda!

jeśli dajesz samą mąkę pełnoziarnistą... to pewnie dajesz więcej wody, niż przewiduje przepis... denknach.gif jeśli dodasz jej zbyt dużo, to także zaburzy zarówno proces rośnięcia, jak i zmieni stopień kleistości miąższu.

Zresztą, chleb wyłącznie z mąki razowej nigdy nie będzie mocno wyrośnięty - jest na to za ciężki. Z tego samego powodu będzie również mało smaczny - kleisty i gniotowaty, a przepieczony - będzie się kruszyć. Kiedyś, z racji sympatyzowania z dietą Montignac, upierałam się na pieczenie wyłącznie z mąki pełnoziarnistej. Po wielu marnie zakończonych próbach zmieniłam zdanie, z korzyścią dla smaku i, co również ważne, bez uszczerbku na figurze icon_mrgreen.gif .
Uwielbiam własnoręcznie pieczone chleby i już dawno się przekonałam, że dodatek jasnej mąki w przepisie bardzo korzystnie działa zarówno na smak, jak i konsystencję chleba razowego na zakwasie.

+Quote Post
amy111
post 22 Aug 2011, 15:44
Post #40

Grupa: Validating
Użytkownik nr: 29.153

Wiesz, może niezbyt precyzyjnie sie wyraziłam. Ja piekę ten chleb dokładnie wg przepisu, tzn z dodatkiem mąki zwykłej. I wychodzi, jak wychodzi. W sumie to ładnie rośnie, ale te dziurki wewnatrz chleba są jednak małe.
Chodziło mi o to, że Gucio do chleba dodał chyba (?) mąkę zwykłą (w przeważającej ilości), zamiast pełnoziarnistej, jak jest w przepisie. Bo tak ładnie wyrośnięte chlebki (z ładnymi dziurkami w środku), mi przynajmniej, wychodzą tylko wtedy ,gdy robię chleb z czyszczonej mąki.
Często robię ten chleb, ale chyba coś przydało by się poprawić. Tylko nie bardzo wiem co.

+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 5th April 2020 - 23:23