IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Tarta tatin
Iwcia
post 27 Jan 2005, 19:36
Post #1

uczeń

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 62

Do wykonania tej tarty najlepiej jest mieć patelnie z odpinaną raczką.
Około 6 duzych jabłek (1kg) obieramy i kroimy na ćwiartki lub na szóstki. Wykrawamy gniazda nasienne.
Na dno wysypujemy cukier tak aby była równa warstwa, moze byc bialy, brazowy lub mieszany j, jak sie rozpusci dodajemy lyzke masla i mieszamy. Stawiamy na gazie i rozgrzewamy, aż się stopi i powstanie karmel.
Następnie zdejmujemy z ognia, układamy ładnie jabłka i posypujemy cynamonem (choć nie jest to konieczne, ale ja lubię).
Następnie patelnie z jabłkami przykrywamy płatem francuskiego ciasta. Można wylepić brzeg z pozostałości ciasta.
Piec w piekarniku rozgrzanym do ok 180-200 stopni przez mniej wiecej 20 minut, aż ciasto francuskie lekko sie zrumieni. Wyjąć z piekarnika, przykryć talerzem i odwrócić. Jeść z bitą śmietaną lub lodami na ciepło.
Smacznego!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
MagdazMediolanu
post 27 Jan 2005, 21:15
Post #2

szef kuchni

Użytkownik nr: 206

Iwciu, a zawsze z francuskim ciastem robisz?
Ja kiedys robilam Tarte Tatin, ale pewnie z 5 albo 6 lat temu. I to bya tarta z kruchym ciastem. Chyba... Musze poszukac tego starego przepisu.
A z francuskim sprobuje. Kupuje mrozone, to sie nie urobie... 8)

MzM

+Quote Post
Graz
post 27 Jan 2005, 22:00
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 214

Robiłam wielokrotnie z przepisu podanego przez A. Kreglicką w Wysokich Obcasach, ponoć oryginalny Mi wychodzi super zawsze, ale wiem, że może byc różnie

Nie zakładam nowego wątku, bo po co. Wklejam tu:

Tarta Tatin

oryginalnego przepisu Confrerie des Lichonneux de Tarte Tatin

125 g masła, 125 g cukru pudru (ja dałam cukier brązowy), 1 kg kwaśnych jabłek,
Ciasto: 1,5 szklanki mąki (200 g), pół kostki masła (125 g),szczypta soli, łyżeczka cukru,lodowata woda

Szybko zagnieść ciasto: mąkę z solą, cukrem, posiekanym masłem. Jeśli jest za suche, dodać trochę wody, rozwałkować, wstawić do lodówki.

W formie do pieczenia rozpuścić masło, dodać cukier i smażyć, aż się zrumieni i powstanie karmel. Obrane, przekrojone na pół jabłka bez gniazd nasiennych ułożyć ściśle na karmelu.

Wstawić do piekarnika (180 st. C) na 15-20 minut (lub smażyć na patelni pod przykryciem).

Wyjąć, ostudzić. Przykryć dokładnie ciastem, wsuwając brzegi do środka formy.

Nakłuć ciasto w kilku miejscach. Wstawić do piekarnika 180 st. C na 15-30 minut, aż ciasto się zrumieni.

Wyjšć i odstawić na kilka minut. Przykryć większym półmiskiem i obrócić do góry dnem, zdjšć z wierzchu formę, w której się piekło, i podawać gorące."

+Quote Post
MagdazMediolanu
post 27 Jan 2005, 22:47
Post #4

szef kuchni

Użytkownik nr: 206

O, wlasnie, Graz! Ja tez pamietam jak przez mgle, ze tam maslo sie dawalo na spod. No i ciasto chyba takie jak kiedys robilam.
Co nie znaczy ze z francuskim bedzie zla...

MzM

+Quote Post
Iwcia
post 30 Jan 2005, 11:52
Post #5

uczeń

Ja podalam przepis, wedlug ktorego robilismy tarte tatin u Kurta Schellera. Nie wiem jak powinno byc poprawnie, czy króche ciasto czy francuskie. Z francuskim ciastem bardzo mi smakuje. Magdo ja tez kupuje mrozone bo mi sie nie chce samemu francuskiego robic.
No i w wersji z ciastem francuskim, przepis jest blyskawiczny icon_smile.gif Wcale sie nie urobilam przygotowujac te tarte. Najdluzej trwa chyba obieranie jablek i krojenie na czastki icon_smile.gif
Potelacm te wersje jako wersje expresowa icon_smile.gif

+Quote Post
Bahus
post 14 Feb 2005, 18:39
Post #6

uczeń

Użytkownik nr: 49

Poszperałem w literaturze francuskiej. Tarta Tatin. ta oryginalna to tylko na KRUCHYM cieście.
Bahus

+Quote Post
Iwcia
post 2 Aug 2005, 05:54
Post #7

uczeń

Ta tarta to zdecydowanie moj najwiekszy hit ostatnimi czasy. Robie ja gdy za moment aja przyjsc goscie i przepieknie wyglada a jak zsmakuje ehh, polecam icon_smile.gif

+Quote Post
Hichotka
post 29 Apr 2006, 17:08
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 298

Toć to niebo w gębie Iwciu
Rewelacyjny smak Mnia mniam No i ten wygląd jabłek w tym karmelu obłędny aż ślinka na sam widok leci...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 17th November 2019 - 18:47