IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

4 Stron V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Wędzenie wędlin i mięsa w domu
dziunia
post 11 Jun 2013, 09:07
Post #41

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 151

Jakby ktoś chciał spróbować wędzenia w garnku, to można dostać zrębki w Lidlu, taka ilość na 2-3 razy, są zapakowane w przezroczyste wiaderko takie jak twaróg mielony i stoją tam, gdzie akcesoria grillowe, kosztują 4,99 zł za to wiaderko, to ok. litra jest tak mniej więcej. Z tego co w necie znalazłam to są zrębki bukowe, w Lidlu pod dziwną nazwą chipsy zapachowe do barbecue, ten zapach uzyskuje się mocząc zrębki w alkoholu, polecają koniak lub whisky icon_lol.gif

Poza tym zrobiłam już dwa razy polędwicę sopocką i wyszła świetnie, przestałam już w ogóle kupować gotowe wędliny, kupuję tylko mięso, 5-6 dni się pekluje i do gara fiesgrins.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Ania77
post 11 Jun 2013, 16:19
Post #42

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 18.106

Dziunia to tak jak i ja icon_smile.gif juz nie kupuje wędlin jesli nie mam ochoty na wedzone to robię w sloikach miecho icon_smile.gif
Dzięki temu forum i Malejmi oczywiscie

+Quote Post
Mała_Mi
post 12 Jun 2013, 09:21
Post #43

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 2.721

Dziuniu, to ciekawa informacja o tych zrębkach - nie zauważyłam ich. daumen.gif
Bardzo się cieszę, Dziewczyny, że wędzenie się Wam spodobało icon_smile.gif

+Quote Post
kermidt
post 20 Jul 2013, 22:33
Post #44

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

QUOTE (dziunia @ 11 Jun 2013, 10:07 ) *
Poza tym zrobiłam już dwa razy polędwicę sopocką i wyszła świetnie, przestałam już w ogóle kupować gotowe wędliny, kupuję tylko mięso, 5-6 dni się pekluje i do gara fiesgrins.gif

Dziuniu, z jakiego przepisu robisz poledwice?
Wscieklam sie dzis icon_evil.gif jak zobaczylam jak pokrojone wedliny przyniosl maz.
Niech tylko bedzie schab w ofercie. Juz wiem jak bede wedzic.
I na zewnatrz wiec problemu z dymem nie bede miec najmniejszego.

Jest na Cinie wiecej przepisow, czy lepiej od razu uderzac na strony wedliniarzy?

+Quote Post
Mała_Mi
post 21 Jul 2013, 08:06
Post #45

kucharz 3 gwiazdek

Przepisy na domowe wędliny (jeśli ktoś coś jeszcze znajdzie, proszę o cynk, dopiszę do zestawienia icon_smile.gif )
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=22125
Szynka pieczona http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=37356
Pierś z indyka a la szynka http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=30880
Szynka z szynkowara http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=25533
Baleron parzony i wędzony http://www.cincin.cc/index.php?s=&show...t&p=1390299 (szczegółowy pełny opis http://passionfruit.blox.pl/2013/01/Balero...a-odwrotna.html )

Pasztety są w dziale "pasty i pasztety".

+Quote Post
dziunia
post 22 Jul 2013, 10:24
Post #46

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(kermidt @ 20 Jul 2013, 23:33 ) *
Dziuniu, z jakiego przepisu robisz poledwice?
Wscieklam sie dzis icon_evil.gif jak zobaczylam jak pokrojone wedliny przyniosl maz.
Niech tylko bedzie schab w ofercie. Juz wiem jak bede wedzic.
I na zewnatrz wiec problemu z dymem nie bede miec najmniejszego.

Jest na Cinie wiecej przepisow, czy lepiej od razu uderzac na strony wedliniarzy?

Ker, robię ją w zasadzie bez przepisu. Posługuję się tą tabelką, żeby określić ilość soli peklującej oraz wody: http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/tabelapeklowania.htm i do tej polędwicy oprócz zalewy dodałam tylko pieprz mielony, to wszystko. Przyprawy dodaję za to do szynki ale w zasadzie wg uznania, choć zawsze jest tam pieprz, kolendra, ziele angielskie i czasem goździki. Potem parzę uwędzone mięso w wodzie, której temperatura nie powinna przekroczyć 85*, a lepiej jak jest to 80*, czas parzenia to 50 minut na każdy kilogram mięsa. Polędwicę można parzyć, a nawet trzeba parzyć dużo krócej, bo inaczej będzie sucha i może się skręcić w banana - warstwa ścięgien, a raczej tzw. mizdry, czyli to takie tłuste przy brzegu powoduje to skręcanie się. Ważne, żeby temperatura parzonego mięsa w środku była ok. 65* - tu przydaje się termometr.
Przepisy mnie są potrzebne jedynie do wyrobów niejednorodnych, czyli kiełbas, mielonek itp. do szynek wystarcza mi w/w tabelka oraz doprawienie wg własnego smaku.

Aha, nie masz się co obawiać wędzenia w domu. Jak już kilka razy pisałam, i Mała Mi pisała, tego dymu jest naprawdę niewiele, wszystko zostaje praktycznie pod pokrywką, to co się wydostanie na zewnątrz nie daje zapachu na długo,więc nie ma się czego obawiać.

+Quote Post
kermidt
post 22 Jul 2013, 19:58
Post #47

kucharz 3 gwiazdek

Znalazlam jeszcze takie cos http://pinterest.com/pin/391813236302029631/
Jak dla mnie lepsze od starego garnka, bo starego garnka czy patelni nie mam fiesgrins.gif

Czy musi byc sol peklujaca? Z nia mam problem.
Dziekuje za wskazowki. Termometr jest, a od niedawna zrebki, bo w sklepach pokazaly sie wedzarnie.
Taka szafka jak lodowka.

+Quote Post
Mała_Mi
post 22 Jul 2013, 21:46
Post #48

kucharz 3 gwiazdek

W wielu przypadkach musi. Sól peklująca to saletra: zapewnia kolor i strukturę mięsa, a potem jego trwałość.
Można nabyć przez internet. W PL pojawiła się już także normalnie w sklepach, w torebkach jak inne przyprawy wypuścił ją bodajże Kamis czy Knur icon_wink.gif

Edit: Kamis. Nazywa się sól zmiękczająca mięso.
Oprócz tego jest w marketach sól peklowa firmy Galeo, Apetita i Prymat.

+Quote Post
kermidt
post 22 Jul 2013, 22:35
Post #49

kucharz 3 gwiazdek

Mam w domu paczke czy dwie, a pozniej bede musiala poszukac w polskich sklepach.
Ciekawe, czy tutejszy rzeznik by mial gruebel_2.gif

+Quote Post
Mała_Mi
post 22 Jul 2013, 22:51
Post #50

kucharz 3 gwiazdek

Możliwe. Poszperaj w dużych marketach, możliwe, że jednak są. A potem ew. internet icon_smile.gif
Znalazłam curing salt firmy american spice -możliwe, że są dostępni i w sklepach. http://www.americanspice.com/search.php?q=...amp;x=0&y=0
http://www.mortonsalt.com/for-your-home/cu...-pickling-salts

+Quote Post
dziunia
post 23 Jul 2013, 08:41
Post #51

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Mała_Mi @ 22 Jul 2013, 22:46 ) *
Edit: Kamis. Nazywa się sól zmiękczająca mięso.

Sól zmiękczająca mięso to zupełnie coś innego niż sól peklująca. Sól zmiękczająca zawiera tylko enzymy powodujące rozkład białek, a co za tym idzie zmiękczenie mięsa ale nie nadaje się do produkcji wędlin, a do mięsa przeznaczonego do pieczenia, grillowania itp.

Sól peklująca zawiera saletrę - azotan sodu, który konserwuje mięso, zapobiega tworzeniu się jadu kiełbasianego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Azotan_sodu oraz powoduje, że mięso nie traci różowego koloru po obróbce cieplnej. Takiej właśnie soli używa się w produkcji wędlin, można też użyć samej saletry ale trzeba wtedy dodać odpowiednią ilość soli.

+Quote Post
Mała_Mi
post 23 Jul 2013, 09:38
Post #52

kucharz 3 gwiazdek

W takim razie widziałam jeszcze jedną firmę, z tych bardziej oczywistych. Patrząc po zdjęciach na necie myślałam, że to może Kamis, nie wnikałam w skład ich soli. Może zatem Knorr? Grunt, że w PL jest już tego w sklepach sporo, zatem możliwe, że w Kanadzie też.
Wiem, ze sól peklująca to zawiera saletrę, wszak juz o tym pisałam icon_wink.gif

+Quote Post
dziunia
post 23 Jul 2013, 09:43
Post #53

kucharz 3 gwiazdek

No ale sól zmiękczająca obojętnie jakiej firmy, to zdecydowanie nie jest to, czego używa się do wyrobu wędlin, trzeba szukać soli peklującej albo saletry.

+Quote Post
kermidt
post 23 Jul 2013, 16:54
Post #54

kucharz 3 gwiazdek

Ja mam sol peklujaca z Polski. Ale nieduzo. A jak sie nam spodoba icon_wink.gif to moze byc potrzebna.
Nic, popatrze, popytam. Moze byc tez tak, ze w sklepie nie maja, ale moga sciagac z hurtowni. Na razie to nawet nie mam miesa icon_wink.gif
Czekam do oferty, bo ladny schab, na sopocka, to sporo kosztuje. Bywa dosc czesto za pol ceny to wtedy capne.

+Quote Post
docia
post 26 Jul 2013, 19:26
Post #55

pomoc kuchenna
*

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 6.217

Kermidt zapytaj w butcher shop jezeli maja w sprzedazy solone mieso to na pewno dostaniesz troche peklosoli.

+Quote Post
kermidt
post 30 Jul 2013, 20:13
Post #56

kucharz 3 gwiazdek

Kupilam w delikatesach polskich.
Bede wedzic... w grilu icon_mrgreen.gif Tylko najpierw chrzest bojowy przejdzie ze zwyklymi potrawami.

+Quote Post
gregi
post 8 Sep 2013, 19:01
Post #57

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 3.062

Aż miło czyta się tego posta. Marzy mi się domowa wędzarnia i chyba w końcu spełnię swoje marzenia. Znalazłem na Allegro 3 domowe grille i się zastanawiam który kupić. Jeżeli macie doświadczenia z tymi modelami lub innymi to proszę o opinię. Chciałbym wędzić na balkonie w bloku i zastanawiam się czy jak zacznie dymić czy czasem dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Wędzeniem chciałbym zająć się zimą i pytanie czy załączone wędzarnie na balkonie dadzą radę. Poniżej foto 3 modeli.

+Quote Post
Mała_Mi
post 8 Sep 2013, 21:14
Post #58

kucharz 3 gwiazdek

Ja mam ten pierwszy model - pisałam o tym w tym wątku. O innych niestety nie mogę się wypowiedzieć. Czy dym będzie przeszkadzał sąsiadom, to zależy przede wszystkim od tego, jacy są ci sąsiedzi. Niektórym zne przeszkodzi nic, innym bardzo przeszkodzi nawet, jeśli głośniej kichniesz.

+Quote Post
Buka
post 9 Sep 2013, 07:42
Post #59

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

Im mniejsze urządzenie, tym krótsze wędzenie i mniej dymu. icon_smile.gif Z tej pierwszej wędzareczki moi sąsiedzi nie zauważają i jest OK. Myślę, że te większe na balkonowe używanie za duże i pewnie nawet niedozwolone, jak grille węglowe.

+Quote Post
dziunia
post 9 Sep 2013, 08:52
Post #60

kucharz 3 gwiazdek

Przepisy pożarowe zdaje się nie zezwalają na grillowanie otwartym ogniem na balkonie, jeszcze ta pierwsza z lewej wędzarka może by się nadała, bo przecież nadaje się i do wnętrza, ale te wielkie to zdecydowanie na balkon się nie nadają.

+Quote Post

4 Stron V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 22nd November 2019 - 08:03