Pierożki pielmieni*

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Rosyjskie okrągłe pierożki z dziurką, z nadzieniem z surowego mięsa; po ugotowaniu, w środku pierożka powstanie odrobina smakowitego rosołu. Obecność tego właśnie rosołu świadczy o autentyczności potrawy.

składniki
Dowolne ciasto na pierogi (proponuję ciasto Bajaderki lub Anusiaczka)
250 g mięsa wołowego rosołowego
250 g mięsa wieprzowego od szynki lub łopatki
1 spora cebula
1 łyżka oleju, 2 łyżki masła
1 łyżeczka majeranku
sól, pieprz
spora szczypta czosnku granulowanego
5 dag słoniny na skwarki

sposób przygotowania
Przygotować farsz: Zmielić obydwa rodzaje mięsa w maszynce. Pokroić drobniutko cebulę. Rozgrzać na patelni olej i masło, wrzucić cebulę, smażyć, aż cebula się przyrumieni. W salaterce wymieszać zmielone mięso, dodać cebulę razem z tłuszczem z patelni, doprawić przyprawami. Dobrze wyrobić. Gdyby farsz był zbyt zbity, dodać jeszcze stopionego masła. Przygotować ciasto na pierogi. Z ciasta formować wałeczki, pokroić na kawałki, każdy kawałek rozwałkować na okrągły placuszek, nadziewać farszem, zlepiać pierożek, wyciągając końce. Te wydłużone końce pierożka zlepić ze sobą – powstanie okrągły pierożek z dziurką (to tradycyjny kształt pielmieni). W szerokim rondlu zagotować wodę, osolić, wrzucać partiami pierogi, gotować 8 minut od ich wypłynięcia na powierzchnię. Pokroić drobno słoninę, stopić ją na skwarki, polać nią pielmieni.
W niektórych rejonach podawane są z kwaśną, gęstą śmietaną; niekiedy przyrządzane są z mięsa baraniego. Pierożki te dobre są również odgrzewane na patelni, ale wówczas traci się już efekt rosołku w środku. Można je również zamrażać.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Nigdy nie robiłam tych pierożków , ale już dawno interesuję się przepisami na pielmieni i ciągle mam wątpliwości czy to surowe mięso zdąży się ugotować ... Może ktoś się podzieli doświadczeniami?
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Przecież w tych pierożkach jest tego mięska tyle, co kot napłakał, więc nie widzę przeszkód. ;)
 
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
Bez problemu
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No kurcze, wstawcie fotkę, niech ja zobaczę wreszcie jak powinny wyglądać, tylko taką ładną, jednego pierożka w całości.
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
i jeszcze takiego pierożka przekrojonego na pół
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
W moim wykonaniu wyglądają tak


Pielmieni_cin.jpg
 

Załączniki

  • Pielmieni_cin.jpg
    Pielmieni_cin.jpg
    249.7 KB · Wyświetleń: 3

wika

Member
Cze 22, 2006
3,635
0
36
Przepysznie
mniam.gif
lecker.gif
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Europa 112 - piekne te pielmieni.
Zapytam niegrzecznie czy pielmieni na zdjeciu, sa sklejane recznie?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Robię troszkę mniejsze, ale bardzo podobne stąd stawiam że na 100 robione ręcznie
icon_wink.gif

Do farszu (tylko z wołowego) daję surową cebulę i ścieram ją na tarce, dodaję też ząbek czosnku świeżego, oraz zamiast tłuszczu wodę lub zimny rosół i to całkiem sporo, żeby mięso było mięciutkie.
Jadłam już chyba ze wszystkim z czym jada się pielmieni - nawet z octem. Pyszne! Mężowi najbardziej smakują w rosole.
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Ciasto wyrabiam w maszynie do robienia chleba. Następnie przepuszczam przez maszynę do dobienia makaronu, a na koniec szklanką wykrawam krążki. Klei się je jak normalne pierogi, tylko dwa uformowane końce pierogo naciąga do siebie i ściska. Najlepiej zbaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=Vr8tTJzCoyM
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Cinka @ 20 Jan 2018 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1629824Robię troszkę mniejsze, ale bardzo podobne stąd stawiam że na 100 robione ręcznie
icon_wink.gif

Do farszu (tylko z wołowego) daję surową cebulę i ścieram ją na tarce, dodaję też ząbek czosnku świeżego, oraz zamiast tłuszczu wodę lub zimny rosół i to całkiem sporo, żeby mięso było mięciutkie.
Jadłam już chyba ze wszystkim z czym jada się pielmieni - nawet z octem. Pyszne! Mężowi najbardziej smakują w rosole.
Cinko a z samego wołowego nie są zbyt suche po ugotowaniu?
Czaję się i czaję ale muszę w końcu zrobić, bo obiecałam mężowi.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nie, nie są, mięso jest mięciutkie bo raz że gotuje się je krótko, a dwa spory dodatek wody czy bulionu rozrzedza je i tworzy potem fajny rosołek w środku, mięso jest naprawdę mięciuteńkie

Kiedyś dojdę do takiej wprawy, na pewno!
icon_wink.gif

https://youtu.be/wMlUyi-dH-c?t=1m48s
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: