SERNIK KRAKOWSKI

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
Przepis pochodzi z książeczki z serii Lubię gotować, numer 4/2001. Przepis niewypróbowany.

SERNIK KRAKOWSKI

Ciasto:
1,5 szkl mąki pszennej
2 żółtka
10dag schłodzonego masła
5 łyżek cukru pudru
1 esencja waniliowa
szczypta soli
do wysmarowania formy: łyżka margaryny, łyżka bułki tartej

Masa serowa:
1 kg tłustego sera twarogowego
10 jajek
8dag masła
1,5 szkl cukru
1 cukier waniliowy (1,6dag)
15 dag rodzynek
2 łyżki skórki pomarańczowej smażonej w cukrze
szczypta soli


Przygotowac ciasto : mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło i posiekać nożem. Następnie dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto, uformować z niego kulę, owinąć w folię i włożyć na 30 min do lodówki.


Przygotować masę : rodzynki zalać wrzątkiem, pozostawić do ostudzenia i osączyć. Cukier wymieszać z cukrem waniliowym. Ser zemleć dwa razy i ucierać lub wyrabiać mikserem, dodając po 1 żółtku oraz po trochu cukru, a na końcu płynne masło. Z białek z solą ubić sztywną pianę i delikatnie połączyć z masą serową. Dodać bakalie.

Formę do pieczenia wysmarować margaryną i wysypać bułką tartą. Na stolnicy oprószonej mąką rozwałkować 3/4 ciasta i wyłożyć nim dno oraz boki formy na wysokość 2-3 cm. Następnie włożyć masę serową i wyrównać powierzchnię. Resztę ciasta grubo rozwałkować, pokroić na wąskie paski i ułożyć z nich kratkę na serniku. Następnie wstawić sernik do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C i piec około 1 godz. Ostudzony sernik można polukrować.


skanuj5.jpg
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Zrobiłam ten serniczek z 1/2 porcji.
Z innych zmian:
podpiekłam spód (10 min) w 200 oC , żółtka utarłam z cukrem, a do sera nie dodałam skórki(zapomniałam kupić) .
Jest niezły . Kruche ciasto jest pyszne i z serem komponuje się bardzo dobrze , ale ... dla mnie to jeszcze nie to (to znaczy nie to co kiedyś jadłam ...) . Mam wrażenie że ser jest odrobinkę za słodki . Coś mi się też zdaje (ale to takie moje dywagacje) , że niepotrzebnie piana z białek jest ubijana , ona ma spowodowac aby ser był puszysty , a przecież w serniku krakowskim nie o to chodzi , tym bardziej , że z góry ser przyciska kratka z ciasta . To powoduje , że sernik najpierw rośnie (mało nie wyszedł z foremki) a po upieczeniu opada . To chyba jest niepotrzebne. Kolejnym razem (jak nie dostane innego przepisu) spróbuję nie ubijać piany z białek i dodać więcej tłuszczu (jak dla mnie konsystencja sera powinna przypominać tę z sernika wiedeńskiego Aneritte ) .
Przepraszam za przydługą wypowiedź , ale ja uwielbiam piec , jeśc i rozwoodzić sie nad sernikami , a poza tym , może to kogoś sprowokuje do dyskusji i ... razem opracujemy ideał sernika krakowskiego :wink:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mnie sie wydaje, ze w tym krakowskim to sa jednak ziemniaki. Mnie smakuje puszysty, wiec specjalnie tego przepisu nie poszukuje. Mysle, jednak, ze ten wyglada dosc klasycznie: tyle, ze ma kratke.