Bułka pszenna na zsiadłym mleku

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Bułka pszenna na zsiadłym mleku

90 dag grubo mielonej mąki pszennej,
2,5 szklanki pełnotłustego zsiadłego mleka,
2 jajka,
2 dag drożdży,
1 dag soli, odrobina cukru.

Zsiadłe mleko lekko ogrzać, dodać trzecią część mąki i roztarte z cukrem drożdże. Wymieszać i pozostawić w cieplym miejscu, aby rozczyn podrósł. Po wyrośnięciu starannie roztrzepać go łyżką, dodać pozostałą mąkę, sól oraz jajko i wyrobić ciasto. Zostawić w ciepłym miejscu, aby drugi raz wyrosło. Ciasto włożyć do formy (nie może zająć więcej niż połowę objętości) i poczekać aż wyrośnie. Przed wstawieniem do pieca lub piekarnika powierzchnię posmarować rozbełtanym jajkiem. Bułkę piecze się 45 min. Po upieczeniu gorącą powierzchnie posmarować tłuszczem.
 

Hainaut

Member
Mar 6, 2008
115
0
0
Nie wiem czy ktokolwiek robil te bulke?
Ile czasu to ciasto roslo za kazdym razem?
 

Hainaut

Member
Mar 6, 2008
115
0
0
Bo ja juz zupelnie nie wiem (jestem naprawde absolutnie poczatkujaca) czy ten rozczyn dobrze zrobilam, ze zostawilam na jakies 30-40 min. (odrobine sie podniosl) czy moze powinnam go zostawic na cala noc (bo tak gdzieniegdzie jest). Teraz rosnie drugi raz, niedlugo bedzie godzina jego rosniecia... troche wyroslo, ale na pewno nie podwoilo objetosci... Wlasnie jest przestawilam na kaloryfer i podwyzszylam troche temperature w domu, wiec zaraz kaloryfer bedzie cieply...
Bo tak normalnie to mamy 19° w domu.

... a to wszystko, bo chcialam cos zrobic ze zsiadlym mlekiem, ktorego za duzo kupil moj maz....
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
O - to może zamiast czasu bierz pod uwagę to o ile się zwiększa obiętość. Powinno się podwoić - i będzie ok
icon_smile.gif
 

Hainaut

Member
Mar 6, 2008
115
0
0
Dzieki, mam nadzieje, ze sie laskawie troche pospieszy, bo spac mi sie chce ;)
 

Hainaut

Member
Mar 6, 2008
115
0
0
No dobra, zrobilam (z polowy skladnikow + troche zmodyfikowalam przepis), chleb/bulka jest smaczny (choc bez rewelacji), bardzo dobrze sie kroi i ma fajne wzorki na skorce. Dobry sposob na wykorzystanie nadmiaru zsiadlego mleka.

100_6981.JPG
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Piekę tę bułkę regularnie od kilku miesięcy ale jakoś nie miała szczęścia do zdjęć. Uważam że jest świetna. Bezproblemowa w przygotowaniu, szybko rośnie i tak samo szybko potem znika bo nadaje się do wszystkiego: na kanapki i z zupą, ze słodkim dżemem czy miodem i z wędliną. A robi się ją przy okazji gotowania obiadu, naprawdę nie jest pracochłonna. Tym razem upiekłam ją w niewłaściwej formie, dlatego jest niższa niż zwykle ale i tak to jeden z moich hitów.
 

Załączniki

  • Obraz_001.jpg
    Obraz_001.jpg
    242.1 KB · Wyświetleń: 0
  • Obraz_002.jpg
    Obraz_002.jpg
    237.7 KB · Wyświetleń: 0