Rewelacyjne ciasto jabłkowe z budyniem waniliowym

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Rewelacyjne ciasto jabłkowe z budyniem waniliowym, zobaczcie sami

500 g mąki
275 g masła lub margaryny
2 jajka
1 niepełna szklanka cukru (200 g)
2 szklanki mleka
1 opakowanie budyniu waniliowego
5-6 jabłek
2 łyżki cukru pudru Z połowy mąki, 125 g tłuszczu, 75 g cukru i jednego jajka zagnieść ciasto.

Zawinąć w ściereczkę, włożyć do lodówki na 1-2 godz. Pozostałą mąkę, tłuszcz, cukier i jajko zagnieść osobno, również odłożyć do lodówki. Blachę do pieczenia wysmarować tłuszczem. Pierwsze ciasto rozwałkować, przenieść na blachę, wstawić do piekarnika, piec 10 min w temp. 200°C. Budyń ugotować według przepisu na opakowaniu, przestudzić. Jabłka umyć, obrać, pokroić na cząstki, wyciąć gniazda nasienne. Upieczony placek posmarować budyniem, na nim ułożyć jabłka. Ciasto z lodówki wyjąć, pokruszyć na jabłka. Wstawić do piekarnika, piec 35 min w temp. 200°C. Ciasto posypać cukrem pudrem.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Cukier puder czy zwykły bo w składzie zwykły a w wykonaniu puder. Szklanka zwykłego to jednak co innego niz szkalnka pudru... :roll:
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
No Bahusie ciasto w piecu sidzi i mam nadzieje ze dobre będzie bo popołudnie niedzielne poswieciłam na nie :mrgreen:
Na razie jakos mi sie konsystencja ciasta nie podoba lae poczekam aż sprawdze smak...
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
No i klapa
icon_sad.gif
Tak jak czułam kruche nie jest kruche i robienie dwu ciast osobno mija sie z celem bo w smaku żadnej różnicy nie ma. To na spodzie wyszło zakalcowato - glutowate a to na wierzchu twarde strasznie.
całe szczęście ze jabłka się zrobiły jak pieczone i jaks ie je wydobedzie z budyniem to smakuja ok.


Moze jeszcze ktos zrobi to ciasto to bedzie wiadomo czy to ja cos zepsułam czy w recepcie jakis kiks jest.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
i co i nic cisza jak amkiem zasiał...za to w innych miejscach to nadaktywnośc jakaś - jak zwykle :evil:
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
No prosze nawet się ten wątek w oczy nie rzuca autorowi...
A ja czekam na odpowiedź co z tym cukrem bo może to było powodem klapy
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Nawet mi sie nie chce komentowac. Daj sobie spokoj. Zrob szarlotke Bajaderki.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Niesmiało mogę Ci też zaproponować moją szarlotkę (rozpływająca się w ustach) . Czasmi ja modyfikuję w ten sposób , że jabłek nie rozgotowuję ale układam pokrojone na cząstki (jabłka - też antonówki) , obtoczone przedtem w kaszce mannie . Gotuję też budyń (ale mleka dodaję tylko połowe- waniliowy lub śmietankowy) i gorący (!- bo inaczej go nie rozprowadzisz) wylewam na te jabłka . Na to rozkładam druga połowę ciasta . Wszystko pozostałe-jak w przepisie . Ten sposób pochodzi z ksiązki kucharskiej siostry Anastazji (tej dotyczącej ciast) . Swojego czasu trochę osób wypowiadało sie na temat tej książki na mniammniamie. Czasami robię nawet tak , że robię szarlotkę (wg mojego przepisu) z 2 porcji i piekę ja w dużej blaszce . Połowe blaszki robię wg nadzienia z przepisu , a druga połowę z podanego powyżej .
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Dzieki dziewczyny za wsparcie. Ciasto juz zrobione i jadalne czesci zjedzone a ja nadal czekam aż się autor pofatyguje i uparta będe jak oślica.

Swój przepis na szarlotke z budyniem wpisze wieczorem jak luby mi kompa zwolni :twisted:
 

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Rany boskie, Iguano nie zauważyłem "ruchu" w tym wątku a w poczcie nie dostałem powiadomienia o tym, że ktoś napisał.

Jak wiecie jestem kucharzem, sam piekę od niedawna i to najczęściej ciasto Bajaderki. Powyższy przepis dostałem od mamy, a ona miała go z jakiejś starej gazety. Jadłem to ciasto wiele razy i było rewelacyjne. Pytałem mamy o ten cukier, chodzi oczywiście o krystaliczny, pudrem się tylko posypuje. Mama bardzo się zmartwiła że Ci się nie udał. :cry:
Bahus
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Drukuję, bo mam dużo jabłek
icon_wink.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Dobrze mi się wydaje, że to ciasto ma też nazwę "uśmiech teściowej"
icon_question.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Asieja ,wyjdzie wyjdzie ,ono nie może sie nie udać ,a ja tylko zrobiłam jedno odstępstwo jeśli chodzi o przepis (robiłam te w linku przed położeniem jabłek ,zapiekłam rozwałkowany spód ,do lekkiego ozłocenia
Ilona ,coś mi tak kołata ,że gdzieś widziałam to ciasto pod inną nazwą