Perskie ciasteczka z kardamonem i pistacjami

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Są chrupiące, bardzo pachnące i dość nietypowe, bo z mąki ryżowej.
Oryginalna receptura pochodzi z książki Home Baking, ale ja ją zmodyfikowałam nieco.



Ilość: 25 szt

100 g masła roztopionego
1/2 szklanki* cukru pudru
1 małe żółtko
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1 szklanka mąki ryżowej (dostępna w sklepach ze zdrową żywnością)
pół szkanki małych rodzynek (opcjonalnie)
pół szklanki drobnych płatków owsianych (opcjonalnie)
szczypta soli
1 łyżka drobno posiekanych pistacji


Masło utrzeć z cukrem na gładką masę, dodać żółtko i kardamon, następnie po trochu dodawać mąkę i sól.
Wyrobić ręcznie na oprószonej mąką stolnicy, dodać płatki i rodzynki.
Schłodzić (lub nie - jeśli ktoś nie ma czasu).

Piekarnik nagrzać do temp. 180 st C.

Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia.
Łyżeczką nabierać ciasto, formować z niego kulki, które lekko spłaszczyć. Układać na papierze, zostawiając ok 2,5 cm odstępy między ciasteczkami.
Widelcemnacisnąć wierzch ciasteczek tak, by powstał wzorek.
Posypać pistacjami, lekko je wciskając w ciasteczka.
Piec 15 - 18 minut, aż będą złociste od spodu.

Po upieczeniu pozwolić im ostygnąć. Na początku sa miękkie, a kiedy ostygną, będą kruche.

Smacznego!




* pojemność 250 ml
 

Meg

Member
Gru 11, 2005
370
0
0
Lisko, chciałabym zrobić te ciasteczka, ale mam jedno pytanie dotyczące pistacji. Czy one mają/mogę być solone? Czy może należy je wcześniej namoczyć :roll: ?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja je robię bez pisatacji i tak jak w oryginale bez zadnych rodzynek i owsianek.
i moim zdaniem takie wlasnie czysto ryzowo-kardamonowe sa najlepsze
 

Meg

Member
Gru 11, 2005
370
0
0
Dzięki Malgosimi! Spotkałam się kiedyś z przepisem na ciasto z pistacjami, gdzie do środka dawało się drobno pokrojone orzeszki. Jak postąpić w takim przypadku - odmoczyć z soli orzeszki, a może dostępne są też niesolone (których nie widziałam do tej pory)? Jakoś ciężko mi uwierzyć, że dają solone orzeszki do słodkich wypieków (przy takich samych proporcjach orzeszków, cukru i mąki), ale może... :dump:
 

wiosna

Member
Mar 23, 2005
1,502
0
0
Lisko, chciałabym zrobić te ciasteczka, ale mam jedno pytanie dotyczące pistacji. Czy one mają/mogę być solone? Czy może należy je wcześniej namoczyć :roll: ?
droga MEG
Oczywiscie ze pistacje moga byc solone
Maka ryzowa daje rewelacyjny posmak z odrobina soli zawartej w orzeszkach pistacjowych
Mozesz byc spokojna i bez zadnych obaw piec
Oczywiscie przyslij nam relacje z twoich doswiadczen
Ja osobiscie nie piekam ale smakowalam
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
Zrobiłam te ciasteczka, ale "gołe". Stygną szybko i rzeczywiście są bardzo kruche. Czy zawsze po zjedzeniu ma się wrażenie, że zjadło się coś z piaskiem (jak na plaży)? Może właśnie dodatki rodzynek i płatków spowodują, że będzie go mniej czuć.
Niedługo spróbuję jeszcze raz z pełnego przepisu, bo mam mąkę ryżową, z którą nie wiedziałam co zrobić.
Kiedyś kupiłam mąkę ryżową mając zamiar kupić zwykłą żytnią :dump: :dump: - były zapakowane w przezroczyste torebki z białą naklejką. I zorientowałam się dopiero jak uzupełniłam wodą i tą "mąką żytnią" zakwas. :lol: :lol: Ale na szczęście zakwasowi nic się nie stało, nadal żyje i ma się dobrze dokarmiany już właściwą mąką.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a jaką masz mąkę ryzową, z lepkiego ryzu czy taką normalną? lepka przypomina trochę mąkę ziemniaczana w konsystencji. pewnie nie te bo bys jej nie pomylila z zytnia.

ja w kazdymm razie lubie te ciastka TYLKO i wyłącznie z maki z lepkiego ryzu
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
Chyba ze zwykłego, bo ona przypomina trochę krupczatkę. A pomyliłam, bo byłam przekonana, że w takiej torebce mam tylko żytnią. I nie patrząc na napis (a było to późnym wieczorem i oczy już zmęczone) rozcięłam ją, odmierzyłam pół szklanki i ciach do słoika. Dopiero jak zaczęłam mieszać, to zorientowałam się, że coś to jest za rzadkie. Dosypałam wtedy żytniej razowej, bo tylko taką miałam, no i jakoś się udało. Zresztą już od 2 tygodni dodaję razową, bo nie mogę dostać żytniej zwykłej (koniec roku, remanenty, ble, ble.....). No ale to nie ten temat.
A gdzie w W-wie można kupić tę z lepkiego ryżu? I czy ona ma jakąś nazwę?
Pozdrawiam.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ona ma jakies takie chinskie znaczki i jest np w Bomi.

W ksiazce, z ktorej pochodzi przepis na te ciasteczka oni czesto pisza do ktorych przepisow nalezy uzyc, ktorej z tych mak i co ciekawe do tych ciastek cyba polecają zwykłą a nie lepką... ale ze zwykłą dostępną w warszawie one faktycznie smakują jak z piaskiem :evil:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
:lol: :cheers:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no w ksiazce jest ze roztopione i utarte z puderem i ja tak robie
icon_smile.gif
 

Agniesia

Member
Wrz 14, 2004
431
0
0
Malgosim bardzo Ci dziękuje za odpowiedź. Na Ciebie zawsze można liczyć :mrgreen: :bussi:

Ciasteczka gotowe, wyszło mi troszkę mniej niż 25
icon_smile.gif
Ja bardzo lubię kardamon więc te ciastka też mi smakują. A jutro przejdą test bojowy bo zabieram je na imprezę do pracy :mrgreen:
 

Agniesia

Member
Wrz 14, 2004
431
0
0
Spieszę donieść o efektach testu biurowego
icon_smile.gif

Ciasteczka miały poważną konkurencję w postaci ciasteczek z kleiku ryżowego z dodatkiem mielonych migdałów. No i niestety w tym starciu przegrały
icon_biggrin.gif

Ale ogólna ocena dość dobra, hmmm nie przeszkadzało im wrażenie, że jedzą piasek (może dla tego, że powiedziałam iż to ciasteczka piaskowe
icon_wink.gif
) tylko mieli obiekcje co do ich słodyczy. Fakt są dosyć słodkie
icon_biggrin.gif