Szarlotka rozpływająca się w ustach

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
CIASTO KRUCHE
30 dag mąki
1 i 1/2 łyżeczki proszku (czubatej)
2 żółtka
17,5 dag masła
7 dag cukru
1/2 olejku waniliowego

NADZIENIE
5 jabłek (antonówka, szara reneta)
45 gram cukru
16 gram cukru waniliowego (mała torebka)
1/3 szkl. wody

BEZA
2 białka (pozostałe z ciasta)
12 dag cukru

Mąkę z proszkiem przeciać i posiekać z dobrze schłodzonym masłem aż powstanie "piasek" . Osobno - utrzeć żółtka z cukrem i cukrem waniliowym na puch (ta czynność znakomicie ułatwia szybkie połączenie mąki i tłuszczu z żółtkami). Teraz żółtka z cukrem wlać do mąki z tłuszczem , dodać olejek i bardzo szybko zagnieśc ciasto (wręcz błyskawicznie - nie wolno ciasta dłużej zagniatać bo będzie twarde !).
Zawinąć w folię i schować do lodówki .

Jabłka obrać ze skórki , pokroić na kawałki i włożyć do garnka . Dodać cukier , wodę i rozgotowć . Wystudzić .

Blaszkę (to jest porcja na połowę dużejblaszki lub na średnią - 27x23 cm)wyłożyc papierem do pieczenia . Wylepić blachę 2/3 ciasta . Ponakłuwać widelcem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 200oC. Piec 12 min.

Ubić pianę z białek na sztywno . Dodać cukier i znowu ubić (nie zmniejszac ilości cukru - bo nie wyjdzie beza a gumowata piana)

Po 12 min. wyjąc ciasto , posypać kaszką lub bułką tartą i wyłożyć na nie masę jabłkowa . Na to rozłożyc płatkami pozostałe ciasto a na wierch pianę z białek . Piec 30 min.

Ta szarlotka jest baaardzo krucha . Praktycznie nie da się jej wyjąc z foremki (dlatego też dobrze wyłożyć ją papierem) . Chyba że ktoś ma blachę bez jednego boku i zsunie ciasto z blachy razem z papierem .

szarlotki nie wolno chować do lodówki bo kruche ciasto stanie się twarde i niedobre.
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Nie potrafię robić szarlotki
icon_sad.gif
- a moja córa za nią przepada - i chyba się skuszę Alice na wypróbowanie twojego przepisu
icon_smile.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Robię szarlotkę podoboną, tzn. Ciasto kruche (obojętnie jakie), tylko grubiej, na to jabłka, na to cieniutko znów ciasto kruche, a na to białka ubite z cukrem i z kisielem cytrynowym
mniam.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Dla mnie to ani pianka ani beza
dump.gif
tzn podobne do bezy, ale takie troszkę jakby ciągnące
gruebel_2.gif
no cięzko opisać
icon_rolleyes.gif
ale bardzo smaczne, jak dla mnie lepsze niż sama beza
mniam.gif
no i kolor można uzyskać
daumen.gif
 

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
moja babcia robi szarlotkę z kisielem właśnie
mniam.gif
ale nie dodaje do bezy tylko normalnie do jabłek
icon_mrgreen.gif
wychodzi pychotka!! ale nie mam pojęcie jak ona to dokładnie robi
icon_redface.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Sini - szarlotki robione przez babcię lub znajome nie smakuja mi po prostu tak jak szarlotka od Biklego...

W niedzielę upiekłam swoją 1-sza szarlotke (ciasto było w/g przepisu Gusi), ale to nie ten smak.
Białko powoduje że ciasto jest hmm takie .. . ciężkie. Muszą być zdecydowanie same żółtka. Przepisu alice balam się odrobinę - zwłaszcza tego, że ciasto ciężko będzie nałożyć.

Ale sposób Alice na jabłka jest po prostu super
icon_smile.gif
Tylko ja dodalam sam cukier waniliowy. Jabłka powinnam była jednak zetrzeć, a nie pokroić na cząstki - byłoby bardziej to, czego oczekuję.


Więc Sini, jednym słowem - próby czynią mistrza
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Arabeska @ 22 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=437384Jabłka powinnam była jednak zetrzeć, a nie pokroić na cząstki - byłoby bardziej to, czego oczekuję.
Więc Sini, jednym słowem - próby czynią mistrza
fiesgrins.gif
Wydaje mi się, że pokrojenie czy starcie jabłek nie robi róznicy. I tak się rozgotowują. Chyba że Ty nie chcesz ich rozgotowywać do końca (na gładką masę). Rozgotowują się ładnie tylko niektóre gatunki.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Arabeska @ 22 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=437384Białko powoduje że ciasto jest hmm takie .. . ciężkie. Muszą być zdecydowanie same żółtka.
Więc Sini, jednym słowem - próby czynią mistrza
fiesgrins.gif
Ja mieszam mąkę z cukrem pudrem. Dodaje pokrojone na kawałki zimne masło i robię kruszonkę. Na sam koniec dodaję zimne żółtka i zagniatam wilgotnymi rękoma (zimna woda). Ot, taki sposób "z podpórką". Ciasto koniecznie trzeba schłodzić co najmniej 30 min. w lodówce. Zjadający chwalą.
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Zrobiłam szarlotkę dokładnie w/g przepisu ( z jedną małą modyfikacją - zamiast masła dałam Kasię). Wyszła bardzo bardzo smaczna.
Dziękuję Alice
icon_smile.gif


Jak na mój gust beza jest wystarczająco słodka więc jabłka mogłyby być tylko z cukrem waniliowym bez tej dodatkowej ilości białego. Tyle, że mój smak jest specyficzna, bo generalnie nie jestem słodka
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: