Salceson z szynkowara*

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Pierwszy raz w życiu zrobiłam sama salceson
icon_exclaim.gif
Okazało się to całkiem łatwe. No a tu efekty wczorajszych moich poczynań:
salceson0117yw.jpg


Na salceson ( dwa wsady do szynkowara) potrzeba:
1/2 świńskiego łba
ok. 10 dag skórek wieprzowych
ok. 25 dag słoniny
serce, płucka, ozorek
( ja dałam dwa ozorki, 1 małe serce wieprzowe i ok. 1/2 kg płucek)
przyprawy do smaku:
czosnek( 2-3 ząbki)
sól
majeranek
kolendra zgnieciona
pieprz czarny mielony
gałka muszkatołowa mielona

Głowę porąbać na mniejsze kawałki, włożyć do dużego gara, dodać skórki, słoninę, ozorki, serce i płucka. XZalać wodą osolić i gotować do prawie miękkości, wyjmując kawałki w miarę ich dogotowywania się. Przestudzić pokroić w kostkę słoninę i ozorki ( wcześniej obrać je ze skóry), skórki ze słoniny w paseczki, resztę składników w cienkie plasterki.Wywar z gotowania zredukować do ok. 1/2 litra, przecedzić przez gęste sito. Wszystko razem ( mięso i wywar)połączyć, doprawić do smaku ( dość dobrze, bo mnie się wydawało w czasie mieszania, że jest już dość słone a potem po zrobieniu i wystudzeniu okazało się, że mogłoby być bardziej doprawione <!--emoid:roll:--><!--endemo--> ) napełnić woreczek w szynkowarze i &quot;gotować&quot; tradycyjnie przez ok. 1 1/2-2 godzin ( w zależności od tego jak twarde było mięso przed rozdrabnianiem) Szybko schłodzić, odstawić najlepiej na całą noc do lodówki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
jej slicznie wyglada - ale ja glowy prosiecia nie rusze -- tzn - reka nie rusze - bo zjesc Twoj salceson - to chetnie bym zjadla
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
jesssu Beata jak ja bym takiego salcefixu zjadla, nawet sobie nie wyobrazasz :oops: :oops: :oops: :!: :!: :!:

ja bym cie chciala jeszcze zobaczyc jak ty ta glowe rabiesz :lol:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
zawsze jest tak, ze na cieplo potrawy maja wyrazniejszy smak.
Czyli jak doprawia sie cos na cieplo, co bedzie serwowane na zimno jak np. nozki to trzeba przedobrzyc. u mnie w domu mama robila, ja przyprawialam :mrgreen:

salceson? Mozna bez szynkowara. Wlasnie przygotowujac jak nozki.
Ciotka miala patent. Jak nie mogla kupic odpowiedniego flaka to robila w plastikowych butelkach po napojach. :mrgreen:
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Na stronie wędliniarskiej też ten patent funkcjonuje. Rozcina się butelkę i już. 8)
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Mój salceson, prawie włoski. Prawie, bo bez uszu - nie lubię tych białych chrząstek. Jest tylko mięso z łebka, serce, zmielone skórki wieprzowe, trochę tłuszczu i przyprawy.

0602221223361cz.jpg
 

AnnaMaria

Member
Paź 31, 2005
701
0
0
BeatkoSz!
czy robisz jeszcze inne wyroby , jeżeli tak to podziel się przepisami.
Od niedawna jestem w posiadaniu szynkowaru.
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
glowy wieprza nie kupie,zreszta czym to porabac?. czy bez glowy mozna zrobic salceson?
 

jobi

Member
Wrz 1, 2005
13,227
1
0
Ja na chybcika robię taki nibysalceson : kawałki mięsa (różne gatunki) mieszam z przyprawami i wyciągniętą z osłonek białą kiełbasą (im podlejsza ze skórkami i chrząstkami tym lepiej). Doprawiam do smaku dodaję ok.1/2 szklanki bulionu i gotuję.

Oczywiście smakowo nawet się nie umywa, ale jakaś tam alternatywa to jest
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
z tą głową świńską, to nie jest tak źle, u nas są przepołowione w sprzedaży i tę połówkę całkiem łatwo mi się podzieliło przy pomocy noża i toporka kuchennego.
Dzięki za przypomnienie o szynkowarze, bo jakoś przez lato nic nie robiłam, na salceson mam ochotę
mniam.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Beato, jak w tym wypadku wygląda uzycie szynkowara? Jeżeli wszystko jest gotowane wcześniej, to ile trwa gotowanie w tym garnku?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Buka, salceson gotuje się około godziny - półtorej, w zależności jak twarde było mięso. Nie ma znaczenia, że mięso było wcześniej gotowane.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
Ja zawsze do szynkowara używam takich torebek:

R__ne_002.jpg

Oczywiście bez klipsów.
 

Załączniki

  • R__ne_002.jpg
    R__ne_002.jpg
    44 KB · Wyświetleń: 4

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
oj, widzę, że Ci się chce, skoro aż tak stary wątek wyciągnęłaś
icon_mrgreen.gif


bardzo dawno nie robiłam salcesonu ( zresztą ostatnio prawie nic nie robię, bo mi się nie opłaca i nie chce dla samej siebie
icon_frown.gif
)
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
I mnie też się bardzo chce ! Od dawna chodzi za mną salceson. Czytałam inne przepisy, ale ich składniki były dla mnie niedostępne. Twój do mnie przemawia całkowicie
anbetung.gif
. Wyciągam szynkowar !