Babaganusz*

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Jest bardzo wiele sposobow na przygotowanie tej potrawy, więc podaję ten, ktory mnie najbardziej się podoba <!--emoid:lol:--><!--endemo-->

2-3 srednie baklazany (wybieramy takie podluzne, nie okrągle. Bardzo lubię wlasnie w tym daniu baklazany bialego koloru, bo są bardziej delikatne w smaku i szybciej się pieką)
50 g masla
1 malutka cebulka (nie za ostra)
sol, pieprz czarny
natka pietruszki

Mozna baklazany upiec w piekarniku. Ja lubię zeby bylo trochę czuc dymkiem, więc piekę na gorze. Kladę na fajerkę taką siatkę rozsiewającą ogien, klade na nią baklazany i piekę, az będą miękie. Nie martwic się, jesli sczarnieją, bo po obebraniu ze skorki po spaleniznie nie będzi i sladu. Ale nie przesadzac z tym pieczeniem
icon_smile.gif
by nie przyjechala straz pozarna. Upieczone baklazany jeszcze cieple (wazne! Jesli zbyt parzy palce, to mozna co jakis czas maczac je w misce z zimną wodą, ktorą sobie przyszykowac wczesniej) obebrac ze skorki, obrane posiekac, dodac maslo, cebulkę pokrajaną w piorka, doprawic solą i pieprzem. Posypac natką pietruszki i podawac z bialym chlebem, pitą lub lawaszem
tradycyjnie babaganush robi się z oliwą z oliwek i pieprzem chili.

Smacznego
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
uwielbiam tego typu rzeczy- zrobilam, ale troche sobie zycie ulatwilam (nie mialam po prostu duzo czasu) i baklazana usmazylam a nastepnie zmiksowalam mniam i zrobilam w wersji z oliwa z oliwek i pikantna papryczka
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
trzkasienka
Widze, widze, ze dreptasz
icon_smile.gif
)))) Ciesze sie, ze przypadlo Ci do gustu, ale nastepnym razem, to zycia sobie patelnia nie ulatwiaj :lol: :lol: :lol: . To troche inaczej smakuje
icon_smile.gif
A jak sprobujesz i tak i tak, to wtenczas latwo wybrac, co lepsze
icon_smile.gif
Dla mnie najbardziej smaczne takie baklazany pieczone na ogniu, czerpane lawaszem.... przesypane kolendra, pietruszka i bazylia.... z pomidorkiem... mmmm .... dlaczego ta zima taka dluga? :cry:
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
trzkasienka
Lawasz to chleb ormianski, taki
lavash.gif
.
Do niego wszystko sie zawija - mieso, jarzyny.... rozne trawki pachnace,... mmmmm.....

A to szaszlyk w lawaszu
icon_smile.gif

7f40406a_26107447.jpg
Szaszlyk zwykle sie sklada do naczynia wyscielonego lawaszem, ktory tak nasiaka miesem, ze potem jest smaczniejszy niz sam szaszlyk
icon_smile.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
wow- czego ja sie od Ciebie naucze a to podanie szaszlyka tez niesamowicie ciekawe :mrgreen: juz sie rozplynelam na mysl, jakby to smakowalo z tym opisywanym przez Cebie baklazanem
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
trzkasienka
I z baklazanem tez, ale raczej robi sie taka potrawa jak adzabsandal - to sa pieczone na ogniu baklazany, pomidory, papryka - slodka i ostra, wszystko kraja sie razem, troszeczke masla i soli, duzo zieleniny i razem ze wszystkim do lawaszu..... oj.... tylko cisza bywa, jak sie to je
icon_smile.gif
))) albo mozna wszystko podac oddzielnie... niech ze ta zima predzej skancza sie
icon_smile.gif
))))
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
A jak się robi ten lawasz, to jest coś takiego jak tortilla tylko ogromne? :lol:

Już znalazłam przepis, będę próbować
icon_biggrin.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
kasha
Dla mnie to raczej tortilla jest lawaszem, tylko malym
icon_smile.gif
))))) Troche nie. Lawasz jest tak cienki jak nalesnik i troche sie rozwarstwia. I taki sam elastyczny
icon_smile.gif


trzkasienka
icon_smile.gif
Danie wspaniale! Ale pokad sie oczysci te wszystkie warzywa.... rrrrrrrr..... (a moj maz szaszlyk robi.... mmmmm.... )
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Kasienki :lol: :lol: :lol:
To troche pokomentuje
icon_smile.gif

Lawasz robi sie na zakwasie. Z drozdzami to calkiem inaczej wychodzi. I w piekarniku to moze lepiej na kamieniu piec, albo tak, jak to u nas ormianie robia, jesli nie maja tandyru (piec tak sie nazywa) - po prostu kladzie blache na wszystkie cztery fajerki. A na blache rozwalkowane ciasto i piecze sie
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
trzkasienka
nie calkiem na ognisku, ale na mocnym ogniu, na innym kompie mam zdjecie, to wstawie, jak to wyglada
icon_smile.gif

To znaczy, kiedy maz szykuje ogien do szaszlyku, to z poczatku pieka sie warzywa, a potem juz na rozzarzonych weglach - mieso. Warzywa to takie czarniutke bywaja
icon_smile.gif
))))
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
trzkasienka
takie pieczone pomidory latem to mnie bardziej smakuja niz nawet swieze
icon_smile.gif
przynajmniej w wiekszosci przypadkow. Dziwnie, ale fakt
icon_smile.gif
))
Ano dreptaj, albo jescze lepiej - idzmy razem
icon_smile.gif
sama bardzo lubie kuchnie ormianska
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
ELu jeśli ten chlebwek ormiański jest na zakwasie to czy można przepisik prosić? :lol: