Jabłecznik z polewą - ciasto drożdżowe

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
40 g drożdży
1/4 l mleka
125 g cukru
500 g mąki
1 jajko
125 g margaryny /rozpuszczonej/
szczypta soli

Z podanych składników przygotować ciasto drożdżowe, rozwałkować i przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Boki ciasta lekko podciągnąć do góry. Szczególnie dobrze smakuje to ciasto, gdy dolny placek rozwałkuje się cieniej, a z uzyskanej resztki ciasta wytnie paseczki o szerokości 1 cm i ułoży z nich kratkę na owocach.

Na cieście wyłożyć 1,5 kg jabłek obranych, oczyszczonych z pestek oraz gniazd nasiennych i pokrojonych w kawałki. Całość polać 75 g rozpuszczonego masła i posypać 100 g rodzynków oraz 50 g cukru. /Ja takie jabłka poddusiłam z dodatkiem masła, cukru, rodzynków oraz niewielkiej ilości wody/

Na owocach ułożyć kratkę z ciasta i zostawić do wyrośnięcia. Piec w temperaturze 200 stopni przez ok. 20 minut.

A następnie zalać polewą sporządzoną z 1 jajka, 50 g cukru i 1/8 l śmietany - dzięki temu ciasto będzie soczyste i dłużej zachowa świeżość.

Piec jeszcze przez ok. 30 minut.

Uwaga: można dodać więcej cukru do jabłek, gdyż ciasto nie jest zbyt słodkie.

:smacznego:

19ge.jpg


21zx.jpg


30be.jpg
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
o kurcze, pięknie wygląda :!: :shock: już widzę że długo w kolejce to ciacho czekać nie będzie
 

arielka

Member
Kwi 6, 2005
709
0
0
Upiekłam w sobotę i bardzo mi smakowało.
Ciasto wyrobiłam w maszynie, ale rosło tak szaleńczo, że 25 przed końcem programu musiałam wyłączyć maszynę, żeby ciasto nie uciekło.

Bardzo ciekawa jest polewa, wychodzi z niej taki serek, który bardzo dobrze komponuje sie z jabłkami. I rzeczywiście ciasto długo zachowuje świeżość.
Tylko spód przypalił mi się okrutnie
icon_sad.gif
Chyba dałam za cienką warstwę.

Z pozostałego ciasta zrobiłam bułeczki: jedne z Nutellą, a drugie z brzoskwiniami. Bułeczkom juz nie pozwoliłam tak się zwęglić
icon_smile.gif


Powtórka będzie na pewno
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Na pewno lepsza będzie słodka :zwinker111: , jej procentowość chyba nie odgrywa aż takiej roli. Przyznaję, że ostatnio jak piekłam to ciasto to dałam 30%. Ale to tylko dlatego, że taką miałam w domu. Przy ostatniej wizycie w markecie kupiłam całą zgrzewkę takowej śmietany po 250 ml w kartoniku.

Acha zapomniałam nadmienić :oops: , że ciasto pieczone jest na dużej blaszce (tej z piekarnika), ale to pewnie już zauważyliście na zdjęciach.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
te zdjęcia tak do mnie przemawiają: "Syyylwuś...zrób mnie" no i niby jak mam się dłużej opierać?? w sobotę na 100% je zrobię
 

arielka

Member
Kwi 6, 2005
709
0
0
Ja dałam śmietanę 18% i też było ok.

Robiłam na dużej blaszce z piekarnika, a mimo to zostało mi ciasto na bułeczki. Chyba ekonomiczna jestem
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
sorki - nie doczytałam do końca, bo moją uwagę przykuło zdjęcie:)), czyli obojętnie jaka ma być śmietana (ile mieć %) tylko ma być 1/8 l to tak kiele pół szklanki?
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ślinianki zaczeły mi pracować ze wzomżoną siłą
icon_razz.gif
 

arielka

Member
Kwi 6, 2005
709
0
0
Chyba obojętne te %. Ja dałam 18%, a katek 30% i obu nam smakowało. Moja śmietana była z tych słodszych (Zott).
A ilościowo dałam trochę więcej niż w przepisie i tez było ok
icon_smile.gif
 

Adria

Member
Gru 2, 2005
1,641
0
0

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Rozwałkowane ciasto - jabłka - kratka z ciasta - podpiec ok. 20 minut - polać polewą ze śmietany - i dopiec ciasto przez ok. 30 minut.

Polewa ze śmietany wypełnia przestrzenie pomiędzy jabłkami a kratką.
 

arielka

Member
Kwi 6, 2005
709
0
0
dziwne, z tej 'polewy' taka warstwa? pewnie wylewasz ją na jabłka i dopiero układasz kratkę?
Czemu dziwne?
Myślę, że jak upieczesz i spróbujesz, to wyczujesz ten dodatkowy smak polewy. Nie jest to gruba warstwa, ale widoczna i wyczuwalna w smaku.

Robiłam tak jak katek, czyli najpierw podpiekłam, a później wylałam polewę i znowu piekłam.

Życzę smacznego
icon_smile.gif
 

Adria

Member
Gru 2, 2005
1,641
0
0
no dobrze, dzięki za info, postaram się zrobić, bo wygląda dość interesująco :kaffe: a ja przepadam za drożdżowym ;)
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
kurcze ja taka nie kumata jestem :mrgreen:, bo
z przepisu wynika, że są w sumie 4 warstwy, a na zdjęciu (tak jak pisałam wcześniej) wygląda jakby jeszcze coś na jabłkach było... i dopiero na tym była "krateczka".
 

Adria

Member
Gru 2, 2005
1,641
0
0