Bezy

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Duzo juz sie o bezach przewijalo, ale jakos porozrzucane. po forum

A to typowe (moim zdaniem) domowe bezy.
Proporcja:
4 bialka
10 lyzek cukru

Rozgdzac piekarnik do ok 200 st C.
Najlepiej schlodzone bialko porzadnie ubic. To pierwszy warunek ! Stopniowo odawac cukier. Ubijac na tyle, aby cukier przestal bnyc wyczuwalny, jednak nie panikujmy, gdy jakies krysztalki jeszce beda ;) Piane mamy poprawnie ubita, gdy podnaszac ja lyzka zostaje charakterystyczny dla beza (bezy) czubek <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo-->
Na papier do pieczenia wykladamy bezy. Mnie najlatwiej lyzka. Nie maja prawa sie rozlac (przy zalozeniu, ze piana jest ok), wiec mozna ukladac stosunkowo blisko. 4 bialka, to porcja w sam raz na typowa blache z piekanika. Skrecamy moc piekarnika na ok 50 st C i umieszczamy (od razu) blache z bezami. Suszymy ok 2 godzin.
Bezy juz po godzinie beda suche, ale nie wyjmowac, bo na zewnatrz beda wowczas chlonac wilgoc i stana sie lepkie.
Po wylaczneiu piekarnika dobrze jest zostawic je jeszcze w srodku wykorzystujac jeszcze kilkanascie minut suszenia.

Bezy same powinny oczepic sie od papieru. Wszelka regulacja temperatury (zwiekszanie) w trakcie suszenia gwarantuja brazowe przebarwienia.

bezy1.jpg
bezy2.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
upiekłam i sa poprostu PRZEPYSZNE!!!!! takie kruchutkie1 mniam..
chcialabym przełozyć je jakims LEKKIM ale gestym kremem kawowym z dodatkiem alkoholu i wisniami. ma ktos pomysł na taki krem? zalezy mi aby nie wsiąkł z bezy. niedawno robiłam taki trodycyjny maslany ale cos nie bardzo
icon_sad.gif
moze to wina przepisu? nie wiem. pomocy :!:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Malsociu, ciesze sie bardzo !
A co do kremu... Moze w 'Kremach' cos znajdziesz ? Pamietam z dizecinstwa z takiej cukierni... mniam... ze tam bezy przekladano dosc tlustym kremem, moze to tajemnica niewsiakania ? Tak gdybam, bo sie kompletnie nie znam na kremach
 

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
:lol: dziekuje za szybka odpowiedz! ja tez nie mam doswiadczenia w kremach i nie wiem który się nada. chciałam zrobic taki tort LEKKI na 90 urodziny dziadka. bezy rozpływaja sie w ustach wiec dziadek bedzie mógł zjesc pozostaje jeszcze sprawa kremu napewno kawowego ale jaki?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Upsss... prawdopodobnie zle ubite na wstepie juz bialko - za malo ubite - bo to glownie bywa.... albo (tez przypuszczalnie) za szybko wsypany cukier
icon_sad.gif

Istotna jest temperatura i czas suszenia.

Przykro mi
icon_sad.gif
 

Jeny77

Member
Lis 18, 2005
48
0
0
zostały mi wlasnie 4 białaka
icon_smile.gif
w sam raz na bezy

Zawsze chcialam umiec zrobic bezy..

Wyszly mi tak na 99 %. Zrobilam wszystko wedle przepisu jednak troche byly klejace w niektorych miejscach.
Moze temp byla za niska (200 st. i potem 50 st., 2 h)

Ale sa pyszne
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Jeny, spróbuj z przepisu Leparda, który podała tu Tudik - są rewelacyjne, choć robione zupełnie inną procedurą ( beza szwajcarska) - wspaniałe są!
 

Jeny77

Member
Lis 18, 2005
48
0
0
Dziekuję Malgosimi
zaraz poszukam tego przepisu
icon_smile.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja suszyłam i przy otwartym, i przy zamkniętym. Moim zdaniem nie ma różnicy w bezach, jest za to w temperaturze panującej w kuchni ;)
a pytanie nie jest wcale goopie, bo sama słyszałam o metodzie suszenia przy otwieranych drzwiczkach.
icon_smile.gif