Ciasteczka korzenne, całkowicie razowe

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Ciasteczka korzenne

przepis pochodzi z ksiązki pani Bożeny Cyran "Jedz i żyj zgodnie z porami roku" - jest to jedna z niewielu książek na polskim rynku, na temat kuchni pięciu przemian, a co za tym idzie pełna zdrowych, razowych przepisow.



1 szkl mąki pszennej razowej lub orkiszowej
1 łyżeczka proszku do pieczenie (mozna i bez proszku)
szczypta kurkumy
1 szkl mąki kukurydzianej
1/2 szkl oleju lub 3/4 masła
3 łyżki słodu, melasy lub miodu
szczypta cynamonu
1 szkl mąki owsianej
szczypta imbiru i mielonych goździków
sól, odrobina zimnej wody

Wszystkie składniki posiekaj, starając się połączyć i wlej tyle zimnej wody, aby szybko zlepić ciasto. Ciasto powinno mieć dosyć zwartą konsystencję. Nie wyrabiaj go. Schłodzić w lodówce przez 30 min. Wykrawaj foremką ciasteczka. Piecz krótko w temp. ok. 180 stopni. Przed podaniem można posypać ciasteczka cynamonem i imbirem.
Smacznego
 

dorajl

Member
Paź 15, 2005
112
0
0
Mmmm... zapachniało korzeniami.
Koniecznie wklej zdjęcie, bo obrazki mają niezwykłą moc wpływania na ciekninęcie ślinki. ..

I powiedź jak było! :daumen:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
mam wszystkie składniki oprócz mąki owsianej czym można by ją zastąpić?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
płatko owsiane zmiel może?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wiesz co, ale ta owsiana to tylko zdorwosc chyba daje w tym przepisie - bo one maja byc zdrowe. Daj wiec jakas inna zdrową mąkę
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
wiesz co, ale ta owsiana to tylko zdorwosc chyba daje w tym przepisie - bo one maja byc zdrowe. Daj wiec jakas inna zdrową mąkę
icon_smile.gif
To dam zamiast owsianej orkiszową :lol:
Nie mogę jeść bom na diecie ale muszę coś upiec, koniecznie muszę, nie wytrzymam :wmann:
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Dziewczyny, co to za bezczeszczenie sztuki pieciu przemian ;) Podejrzewam, ze z maka orkiszowa tez powinny wyjsc, tylko, ze maka orkiszowa to prawie to samo co pszenna. Idac tropem chinskiej sztuki, Kasha jak nie masz platkow owsianych, to zrob make z kaszy jeczmiennej lub uzyj maki ryzowej - jest w tej samie przemianie (chinskiej) co owies.
Wiem, wiem, moj maz mowi, ze to czarna magia, ale to naprawde wplywa na smak :lol:
A ciasteczka naprawde sa przepyszne i mozna sie nimi objadac bez wyrzutow sumienia. Cos w sam raz dla odchudzajacych sie
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Muszę wliść do szafki z mąkami
icon_biggrin.gif
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Bardzo sie ciesze, ze smakuja. Powiem nieskromnie, robilam te ciasteczka dziesiatki razy i nie spotkalam jeszcze nikogo, komu nie smakowalyby.
Dzisiaj z ranca szybciutko upieklam je (tez wlasnie sobie chrupie w pracy), jeszcze tylko musze fotke strzelic
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Pomocyyy! To ciato się rozpada, nie trzyma się kupy
icon_sad.gif
raz przewałkowałam i się rozpękło na mnustwo małych suchych kawałków
icon_sad.gif
chyba w przepisie jest jakaś pomyłka
icon_sad.gif
możę jajko trzeba dodać?!
icon_sad.gif


Co robić, co robić?
icon_sad.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
No tak, zupełna porażka, przepis jest wg. mnie niekompletny
icon_sad.gif


Dopiero po dodaniu jajka i wsypaniu 1/2 szklanki cukru ciasto dało się wałkować, nie wiem co to znaczy chwilę, piekłam 15 mint do zrumienienia i są bez smaku z wyczuwalnymi grudami mąki, jakby się jadło surową kaszę zatopioną w niesłodkim zupełnie cieście
icon_sad.gif
wyrzuciłam je niestety, bo nie chcę by mąż odkrył gdy wróci tą porażkę :lol: Są niejadalne :mrgreen:

Ciasta bez jajka i cukru zostawiałam kawałeczek - ma ono strukturę mokrego grubego brudnego piachu
icon_sad.gif
wałkować się go nie da zupełnie
icon_sad.gif
po upieczeniu jest :roll:
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Kashula, no co Ty! Ja ciagle robie te ciasteczka. Owszem nie sa gladkie, jak ciasteczka z bialej maki, ale wlasnie na tym polega ich urok, ze sa takie "szorstkie", znaczy sie razowe
A Ty zaraz porownujesz je do brudnego piachu, ale dlaczego brudnego.. ;)
Moja technika formowania ciasteczek jest taka: biore maly kawalek ciasta, robie z tego kuleczke, a pozniej walkuje ja na tyle, na ile pozwala ciasto. Jak rozwalkuje sie za cienko, wtedy ciasto sie rozpada i kruszy. Trzeba troche sie poddac konsystencji ciasta, a nie zmuszac je do tego, zeby zachowywalo sie jak plastelina.
W smaku sa dosyc oryginalne, ale nie powinny odrzucac.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Daga właśnie wziełam tego bez jajka po małym kawałku i rozwałkowałam - jest naprawdę bez smaku
icon_sad.gif
z jajem ślicznie się kształtowały
icon_biggrin.gif


Ja mam chyba spaczony gust Dago, przepraszam :anbetung:

Kasha, a piekłaś/ jadłaś wcześniej kiedykolwiek ciasto z mąki razowej w 100% i mało słodkie?
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
ano to widzisz :mrgreen:
mąka razowa tak naprawde jest zupełnie inna od białej, subiektywnie mowiąc- paskudna :mrgreen: . Trzeba sie do niej przekonać, a najlepiej zacząć od ciasteczek mieszanych biała+razowa. Wiem, bo to samo odczucie mialam, gdy na montim pierwszy raz upiekłam muffinki z pomidorami :lol: :lol: naprawde nie chcialo przejsc przez gardło.
Ale np takie digestivy są pyszne, więc nie wszystko, co jest z mąki razowej, jest ble- trzeba tylko się nastawić, że jest "inne"
icon_smile.gif


DagaM no nęci mnie przepis i nęci 8) chyba sie trzeba wybrać do sklepu po mąkę razową 8)