Gravlax w oliwie pomidorowej i kaparach*

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
img24165pk.jpg

filet z łososia ok 500 g
2 łyżki grubej soli
2 łyzki cukru
1 łyzka koperku posiekanego
1 łyżka pieprzu zmielonego (świeżo)
1 łyzka herbaty Darjeeling
1 łyżka wódki
skórka z 1 cytryny

Łososia wymyć i natrzeć meiszanką zrobioną z wyżej wymienionych skladników. Owinąć dobrze ściereczką muślinową (ja mam taką cieniutką, moze być i gaza)
Połozyć w naczyniu i przygneisć czymś ciężkim. Odstawić do lodówki na 48 godzin i co 12 przekręcać

Po dwóch dniach zrobić dwa sosy oliwne

oliwa cytrynowa: oliwę, sok z cytryny i kapary wymieszać

oliwa pomidorowa: na kilku łyżkach oliwy zeszklić pokrojony w cienkie plasterki czosnek (ząbek) i 1 szalotkę. Dodac obranego pomidorka soczystego z wyciętym trzpieniem i pokrojonego na małe kawałki i 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego. Kiedy odparuje przetzrec przez sito i połączyć z oliwą, żeby powstał sosik.

Łososia szybko spłukać pod zimną bieżącą wodą, pokroić w cieniutkie plasterki, skropić sosami, posypać kaparami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tak, oczywiście o filet surowy, taki ze skórą
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ostry nóz
icon_smile.gif
- kroiłam pierwszy raz - i wyszło jak na zdjęciu
icon_smile.gif
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
krojąc, "normalnie" tak jak chleb, to ten filet musi wbyc z tych grubszych, "mięsistych' bo z takiego płaskiego to chyba nie wyjdzie i jak jest bardziej płaski to co, scinac od góry jakby wzdłuż ryby?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Elu, prawde mowiac kupial po raz pierwszy w zyciu filet z lososia, wzielam jakikolwiek, pierwszy lepszy, kroilam po duzym skosie
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
moze wędzonego się trudniej kroi?
z tym poszło jak z płatka. Spróbuj, pyszne to jest
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
w oryginale to podają na spodach tartowych z zapieczoną ta masa pomidorową (robi się jej wiecej i nie przeciera) - na to łosoś i dwa sosy.

mi się już nie chciało
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
jej Malgosimi ale przepiekne zdjecie :!: :!: :freu:
a losos wyglada niesamowicie, wlasnie sie tez zastanawialam jak ty go na takie cienkie plasterki pocielas :denknach:

ta herbatato wiorki czy zaparzona?(sorry, ze tak pytam, ale dla mnie to nie jasne) ;)

a gdzie przepis na oliwe pomaranczowa?
a te pomidorowa to na koniec polaczyc z ta oliwa cytrynowa? bo piszesz, ze polaczyc z oliwa

ale mnie skusilas, zrobie, ale chyba nie z 500g bo kto to wszystko zje :roll:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nieprzyptomna jestm: mialo byc: cytrynową i pomidorową :oops:
oddzielnie robisz cytrynową
oddzielnie pomidorową. I potem chlapiesz abstrakcyjnie po łososiu

na zdjeciu jest ok 1/3 z tego 500 g.


herbata- listki
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to co kazda inna przyprawa w kazdym przepisie.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko nóż mam chyba no name kupiony w osiedlowym sklepie przez mamę kilka dni temu, więc jeszcze ostry dość (choć już go zdążył tata umyc w zmywarce - więc nie aż tak bardzo :lol:). Ma trzonek z 10 centymetrowy zaledwie, więc bardzo niewygodnie mi się kroiło, ale za to cienko i lekko... no nie wiem - moze ten łosoś po kuracji w soli sie tak dobrze kroi...


acha i zalecałabym sobie przygotowac więcej tej zasypki - ja tak zrobiłam
icon_smile.gif