Dwa mazurki

jobi

Member
Wrz 1, 2005
13,227
1
0
Zwykle piekę oba,więc i przepis mam razem.Wychodzą mi dwie duże "ciasteczkowe" blachy

Ciasto
1 kg krupczatki
60 dag tłuszczu (masło lub smalec,lub mieszam)
10 dag cukru
4 żółtka
1 jajko
1 cukier waniliowy
wyrabiam szybciutko,aby tylko sie połączyło, do lodówki na co najmniej godzinę (nieraz było przeszło dobę i też mu nie zaszkodziło),wylepiam blachę,nakłuwam widelcem i piekę,jak kruche ciasteczka

Polewa z kakaowego kajmaku
2 szklanki cukru
1 szklanka śmietany kremówki
1 cukier waniliowy
2 łyżki kakao lub tabliczkę gorzkiej czekolady

Wykonanie :
gotowac 11 (tylko) minut

Polewa pomarańczowa - surowa
1,5 pomarańczy
0,5 cytryny
0,5 kg cukru
1 białko (surowe)

Cytrusy wyszorować,spażyć skórkę,usunąć pestki.Wszystko zmiksować na jednolitą masę,wylac na upieczone ciasto.Zastyga do 2 dni,zrobic wcześniej
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Jobi, a ja sie tak zastanawiam... czy te pomarancze i cytryny sa na kilogramy? Czy sztuki?
A cukier ? - Pol kilo?

Podejrzewam, ze na kilogramy i cukier moglby sie zgadzac... ;)
Ale wole sie upewnic ;)
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Kurcze.... to jednak na sztuki :lol:
Ale bym zrobila, jakbym uzyla poltora kg pomaranczy :dump: :mrgreen:

Jobi, jeszcze raz wielkie dzieki
icon_smile.gif

Przygotowuje sie juz psychicznie do zrobienia ;)
Po nabraniu "mocy urzedowej" ;), zrobie i dam znac, jak wyszlo ;) ;)
 

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,874
214
63
Jobi, dzięki za drogowskaz.

To teraz kolejne pytania nowicjusza mazurkowego
icon_wink.gif


1. Czy dobrze wnioskuję, że ciasto się piecze osobno, a potem dopiero zimne polewa polewą?

2. Duża blacha ciasteczkowa to jaka? Taka na cały piekarnik (ja na takiej piekę wszelkie ciastka) czy też taka standardowa jak na sernik?
 

Nunia

Member
Mar 12, 2005
289
0
16
Zrobiłam z polewą kakaową. W tym roku był mój mazurkowy debiut. Nie wszystko mi wyszło ze względu na brak doświadczenia - np. wymyśliłam sobie, że upieka jeden duży mazurek, poleję i pokroję na dwa mniejsze - nie bardzo mi się udało :roll: :roll:
Ale ciasto było super kruchutkie a w polewie się zakochałam i wykorzystam ją również do innych celów w przyszłości.
Tak, że wielkie dzięki za przepis!!!
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Jobi, Twoje mazurkowe ciasto jest rewelacyjne. Ktoś tam już wyżej pisał, że znalazł swoje ulubiione na mazurki i juz nie musi szukać nowego. Ja też. Potwierdzam. W moim domu do kruchego dodawało sie 1 łyżeczke smalcu, ale tutaj dałam wiecej. Już smak samego "gołego ciasta" był wspaniały. Szkoda mi było okrywać placka masą (daktylową). :freu:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Jobisiu, ile to ciasto w stanie upieczonym jest w stanie przetrwać, zanim się zestarzeje? Bo ja z konieczności upiekłam mazurki juz dzis, i nie wiem, czy zostawić je jak są, czy mrozić.
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Rozumiem że z podanych proporcji ciasta wychodzą te dwie blachy?
I o jakich wałeczkach mówisz? (to będzie pierwszy mazurek w moim życiu
icon_wink.gif
) takich żeby powstało zagłębienie w które wleję polewe?
icon_rolleyes.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
No to pięknie!
icon_smile.gif

Bo ciasto w smaku jest boskie, kruchusieńkie ale dzieki białku się nie kruszy, jak sie kroi to jeszcze sie okaze w Święta
icon_smile.gif
upiekłam siedem minimazurków i wlasnie wymyślam, czym by tu je napełnic
icon_smile.gif

JObi, wielkie, wielgachne buzi za przepis!

A! jeszcze powiem jak mi szło z tym megaszybkim kajmakiem.
Na początku pięknie, zgęstniał i zbrązowiał po ok 20 min, wprawdzie pachniał bardziej karmelowo niż kajmakowo ale to nic. Pobiegłam na górę po mikser, żeby go ubic, wracam... a tu kamień
icon_lol.gif
no stwardniał mi ten kajmak w garnku po 5 minutach
icon_lol.gif
ale szybko nalałam do nowego garnuszka troche śmietanki, wsypalam kakao i łyżką wyskrobałam okruchy mojego nieszczęsnego kamiennego kajmaczku. Na szczęście wszystko się pięknie razem połączyło i mam teraz mazurek z kakaowym kajmakiem.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

miszka52

Member
Paź 29, 2006
1,307
0
0
jobi @ 13 Apr 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=277294Do wałeczków na bokach ciasta dosypuję trochę mąki - nie rozpływaja się
No popatrz, jaki człowiek ciemny...
ugly_08.gif

Zawsze się wściekałam jak przy podpiekaniu tzw. "spodów" moje (tzn. ciasta) boczki spływały sobie ślicznie na dno, jak - nie przymierzając - mój śliczny spasiony brzuszek na kolanka... Teraz wszystko jasne!! Po prostu dodać boczkom mąki...
anbetung.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Mi nic nie spłynęło, chociaz boki robiłam wyciskane z maszynki, bałam sie, że stracą kształt a one nic.
A w ogole to piekłam bez blachy, po prostu wykrojony prostokąt z rantem na tą wielką piekarnikową blachę. Nie rozpłynęło się ani odrobiny.
icon_biggrin.gif