Puszysty torcik z kremowa masa jogurtowa i truskawkami

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Lekki, orzezwiajacy i niezbyt slodki torcik z mnostwem truskawek.

tortjogurttrusk010s6hr.jpg


na tortownice o srednicy 25cm

Spod i boki:
biszkopty typu savoiardi

Krem:
8 platkow zelatyny lub 4 pelne lyzeczki zelatyny w proszku (ok.14g)
sok z 1 cytryny
50 ml likieru Malibu
2 lyzki cukru
1op. cukru waniliowego lub 1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
350 g jogurtu waniliowego
500 ml smietany kremowki
150 g truskawek pokrojonych w drobna kostke

1 op. czerwonego tortenguss lub 1/2op. galaretki truskawkowej
truskawki do przybrania wierzchu (ok.400g)

Namoczyc zelatyne w zimnej wodzie. Malibu i sok wycisniety z cytryny podgrzac w garnuszku, dodac osaczona zelatyne i mieszac do rozpuszczenia.Po przestudzeniu (moze byc lekko cieple) dodac ciagle ubijajac trzepaczka lub mikserem do jogurtu (warto najpierw dodac do zelatyny kilka lyzek jogurtu i dopiero wowczas wlac ja do pozostalego jogurtu). Wstawic mase do lodowki. Gdy zacznie tezec dodac ubita z cukrem i cukrem waniliowym smietane kremowke. Ponownie wstawic do lodowki.Przed nalozeniem na tort wmieszac do kremu drobno pokrojone w kostke truskawki.

Spod i boki tortownicy wylozyc biszkoptami lekko namoczonymi w wodzie z sokiem cytrynowym.Nalozyc lekko stezala mase i wstawic tort do lodowki. Gdy masa dobrze stezeje ukladamy na wierzchu truskawki i polewamy tortenguss (przygotowanym w/g przepisu na opakowaniu i przestudzonym) lub galaretka truskawkowa. Wstawiamy ponownie do lodowki na kilka godzin.

Uwagi :
Sprawa kluczowa jest jakosc uzytego jogurtu - powinien byc gesty i bardzo kremowy.
Ja uzywam jogurtu waniliowego z Lidla firmy Jogosan w takich 1kg wiaderkach. Ma 5% tluszczu, jest kremowy w kolorze i ma czarne cetki wanilii. Watpie czy w Polsce jest dokladnie taki sam asortyment w Lidlu, ale jesli przypadkiem ten jogurt bywa - to polecam, jest znakomity.

Mozna oczywiscie uzyc innej marki, byle byl gesty i kremowy. Moze byc tez naturalny - wtedy trzeba zwiekszyc troche ilosc cukru i wanilii.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
:mniam:
Agusiu czy Ty już masz swieże truskawki?
Nam to jeszcze z miesiac lub dwa dane jest poczekać.
Przepis jest w ulubionych. A ja sie już ślinię.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
A to widze, ze sie troche rozpedzilam z tym letnim torcikiem ;)

No u mnie truskawek to nie ma od listopada do poczatkow lutego, a potem to juz ciagle sa. Tak od polowy kwietnia to jest sezon na te naprawde smaczne (ktore prawde mowiac i tak do piet nie dorastaja polskim). :mrgreen:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0

ela2225

Member
Sty 28, 2006
6,033
9
38
W marketach można kupić takie w pojemniczkach w Tesco chyba widziałam.
Ale to i tak pewnie nie ten smak co czerwcowych
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Chyba mi się truskawek zachciało...

:cheers:
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
CYTATChyba mi się truskawek zachciało...
Mrożonka z Hortexu- polecam. Tych rodem z Hiszpani nie- u mnie wywołały i alergię i sensacje żołądkowe
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
wczoraj w sklepie nie moglam sie oprzec truskawkom- jakie sa o tej porze roku, takie sa ale kupilam i torcik zrobilam jest on bajecznie prosty a przy tym bardzo smaczny zmienilam troszke proporcje- dalam tylko 200ml smietany i zuzylam 2 galaretki truskawkowe ( z tymi dwoma galaretkami to nie byl dobry pomysl, nie bylo widac moich truskawek
icon_sad.gif
zginely pod galaretka)
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
podnosze bo robie - u mnie truskawki zaczynaja nadjezdzac - te plastikowo wygladajace,ale tu zawsze takie niestety..
 

_Gonia_

Member
Mar 25, 2010
249
0
0
Oj, pyszności ... już sama nie wiem co zrobić w weekend bo propozycji na truskawkowe specjały jest mnustwo i co drugi pyszniej wygladający.
A ja osobiscie UWIELBIAM truskawki ......