Szarlotka dla leniwych

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
1 kg szarej renety, po szklance cukru, mąki i kaszy manny, 15 dkg masła, 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia, łyżka cynamonu


Składniki na ciasto wymieszać ze sobą i podzielić na 3 równe części (najlepiej podzielić do miseczek). Jabłka utrzeć (najlepiej zatrudnić do tego męża - jak chce jeść- niech uciera - hihi ). Formę wysmarować tłuszczem i wsypać jedną część "mieszanki". Rozmieścić równo w formie. Na to wyłożyć pół jabłek wymieszanych z cynamonem. Następnie druga miseczka i znów jabłka, i ostatnia część mieszanki. Na wierzchu ułożyć wiórki masła. Najlepiej schłodzone w lodówce masło utrzeć na dużych oczkach tarki. Piec w nagrzanym piekarniku aż z wierzchu masło się całkowicie rozpuści i utworzy się "rumiana skorupka".
Najprostszy przepis pod słońcem. Niemożliwe by się nie udał. Uwielbiam jak wierzchnia skorupka tej szarlotki chrupie pod zębami, a smakuje ....

 

alwisia

Member
Lip 24, 2006
49
0
0
Nie widziałam tu przepisu na jeszcze jedną szarlotkę.Jeśli dubluję to przepraszam.Porcja na małą prostokątna blachę.Można porcję podwoić ,jeśli ma być na większj blaszce:
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru
1 szklanka manny(zamiast manny może być bułka tarta)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 kostka margaryny(zmrożonej, twardej)
cynamon- do smaku
ok 1 kg jabłek(powiększając porcje jabłek dajemy ok 1,30kg- 1,50kg
Wykonanie:
Jabłka obrać i pokroić w kawałki, plasterki. Mąkę, mannę(lub bułkę),proszek i cukier wsypać do miski i dobrze wymieszać.Do wysmarowanej tłuszczem blaszki wsypać połowę mieszanki z miski.Na to położyć jabłka i posypać cynamonem.Później zasypać resztą mieszanki. Zmrożoną kostkę strugać nożem i płaty kłaść na wierzch.Piec w piekarniku w temperaturze 180- 200 stopni przez 30- 40 minut.Jak ktoś lubi może posypać cukrem pudrem po upieczeniu. Jest krucha.
 

Adria

Member
Gru 2, 2005
1,641
0
0
niby łatwe do zrobienia, ale raczej nie przepadam za tą szarlotką...zawsze mi wychodzi taka twarda i za słodka
 

szuwarek

Member
Lis 4, 2005
254
0
0
zrobiłam ostatnio i wyszło całkiem smaczne, niezasłodkie. najlepsza jest chrupiąca skórka z wierzchu
do jabłek dodałam łyżeczkę amaretto, trochę soku z cytryny i cynamonu,
następnym razem jak będę robić dodam zmielone orzechy włoskie

89ee3cd448a6dc68.jpg
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Szuwarku bardzo smakowita fotka
mniam.gif
i to jabłuszko...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Szuwarku...bardzo kuszaco wyglada szarlotka w Twoim "wydaniu", brawo za zdjecie!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
robie ta szarlotke z kasza i jestem zachwycona
jak sie da kwasne soczyste jablka (scieram na tarce moze dlatego inny smak) to kasza smakuje troche jak... sernik.

A u nas znow ser na cenzurowanym. Dobrze, ze sie w ciazy obzarlam.
 

Martinka

Member
Mar 6, 2007
25
0
0
Niezła, ale raczej wolę na kruchym. Chociaż zdjęcie Szuwarka coraz bardziej do mnie przemawia
icon_smile.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
To moja ulubiona szarlotka, która przygotowywała moja babcia, później mama, a teraz ja. Wyjątkowa w smaku dzięki obecności kaszy manny, której samodzielnie nie toleruję, ale w tym cieście... Szarlotka wspaniała, wilgotna z chrupkim wierzchem. Może kogoś skusi więc zamieszczam przepis z kajecika mojej babci.

Porcja na małą tortownicę.

938832599_267dd76c1e.jpg

składniki:
1 szklanka kaszy manny
1 szklanka mąki
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

1kg jabłek
3łyżki cukru
1 cukier waniliowy
ok. 1/2 kostki masła
cynamon (wg uznania)

bułka tarta do wysypania tortownicy

sposób przygotowania:
1. Piekarnik rozgrzać do 200 stp C. Małą tortownicę nasmarować masłem i obsypać bułką tartą.

2. Kaszę, mąkę, cukier i proszek wymieszać w dużej misce.

3. Jabłka zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Następnie dodać do nich cukier, cukier waniliowy i cynamon.

4. Do tortownicy wsypać 1/3 suchych składników. Wyrównać po całym dnie. Na to położyć 4 cienkie (1-2mm) plastry masła, a następnie połowę jabłek. Po czym znów wysypać 1/3 suchych składników, wyrównać, położyć 4 cienkie plasterki masła, resztę jabłek. Na wierzch wysypać resztę suchych składników, wyrównać, po czym ułożyć plasterki masła po całym wierzchu tak, żeby mniej więcej cała powierzchnia była nimi równomiernie pokryta.

5. Piec około 50 min, aż wierzch szarlotki będzie złoty.

dodatkowe informacje:
Jeśli podczas pieczenia okaże się, że na wierzchu pozostały obszary, w które nie wsiąkło roztopione masło można dołożyć w tych miejscach dodatkowe plasterki masła i piec dopóki te miejsca nie staną się rumiane.

U mnie tak było, co widać na zdjęciu poniżej. Jaśniejsze obszary na wierzchu są efektem dołożenia dodatkowych plasterków masła, co swoją drogą daje w rezultacie ciekawy efekt
icon_biggrin.gif


938832679_53e0fdf455.jpg
 

Załączniki

  • 938832679_53e0fdf455.jpg
    938832679_53e0fdf455.jpg
    192.6 KB · Wyświetleń: 1
  • 938832599_267dd76c1e.jpg
    938832599_267dd76c1e.jpg
    122.6 KB · Wyświetleń: 2

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Sylwia podała podobne z bułką tartą (https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=524&hl=manna)
Ja wolę Twoja (Babci
icon_wink.gif
) wersję z kaszką
lecker.gif

Dawno nie robiłam
gruebel_2.gif
 

laura

Member
Maj 16, 2007
922
0
0
Jutro biegne po jabluszka i do dziela.Mam 2 naiwne pytania ,czy odsaczasz jablka po starciu oraz czy koniecznie musi to byc maslo?Czy zamiast tego moze byc Maryna(ona nie ma mlecznych dodatkow)
gruebel_2.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Może być zamiast masła margaryna. A jabłek nie odsączam.
 

laura

Member
Maj 16, 2007
922
0
0
Dziekuje za odpowiedz.Jutro bedzie szarlotka
freu.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
moze byc margaryna - ja musze piec i gotowac bez mleka.
Znalazlam ta szarlotke, znana jako szarlotka sypana kilka lat temu w necie (a moze i na tym forum) i lubie ja, bo nie dosc, ze szybko sie robi to jeszcze kasza manna upieczona z sokiem z jablek smakuje podobnie do sera bialego.
Coz, niewiele, ale mile wspomnienie.
Tluszcz daje tylko na wierzch. Albo polewam (margaryny w plastry sie nie pokroi, szczegolnie tej nieutwardzanej) albo rzucam male kawalki (wycieram noz) w miare rownomiernie.

o Layla robi prawie to samo https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=7183&hl=sypana

i nie tylko Layla https://www.cincin.cc/index.php?act=Search&...hlite=%2Bsypana

Przepraszam, napisac to musze inaczej sie udusze szukanie pomyslow w dziale "Ciasta" doprowadza mnie do bialej goraczki. Nie trzeba kopiowac. Mozna dodac swoja wersje do istniejacego przepisu jako post w watku.

PS
Nie na tym forum znalazlam przepis, bo robilam 4 lata temu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: