Golonka z kapustą i grochem

Baśka

Member
Wrz 13, 2004
1,129
0
36
Składniki:

Golonka peklowane 2 szt.
Kapusta kiszona 50 dag
Groch cały 10 dag
Cebula średnia 2 szt.
Jabłko kwaśne 1 szt.
Smalec 15 dag
Pieprz, sól, liść laurowy ziele angielskie

Wykonanie:

Groch opłukać i namoczyć jeden dzień wcześniej. Następnego dnia groch ugotować na sypko w tej samej wodzie, w której się moczył. Kapustę kiszoną opłukać, oddusić i posiekać na drobniejsze kawałki. Cebule pokroić w piórka, jabłka zetrzeć na tarce jarzynowej i połączyć z kapustą. Umyte i opalone golonka obsmażyć na rozgrzanym smalcu ze wszystkich stron na złoty kolor, podlać wodą i dusić ok 30 min. Przygotować małą brytfannę, na dno której ułożyć kapustę wymieszaną z dodatkami i grochem, dodać 1 liść laurowy i 2-3 ziarenka ziela angielskiego na kapustę nałożyć podduszone golonka, przyprawić pieprzem zmielonym, podlać niewielką ilością wody, przykryć i włożyć do piekranika, zapiekać w piekarniku ok. 1-2 godzin. Podawać z ziemniakami.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Co to znaczy peklowana golonka i gdzie taką można kupić, lub jak zrobić samemu? Bo w mięsnych to ja tylko surowe lub pieczone golonki widuję...
 

Baśka

Member
Wrz 13, 2004
1,129
0
36
Golonka leży w specjalnej zalewie zwanej peklówką, a składa się ona m.in z wody, soli, przypraw i odrobiny cukru. Wodę gotuje się z solą i cukrem. Do garnka np kamiennego, wkłada się golonkę, przyprawy i wlewa przygotowaną zalewę, trzyma się w chłodnym, ciemnym miejscu 4-5 dni. Po tym okresie golonkę trzeba wyjąć przepłukać a następnie ugotować lub upiec. Wiem, że można zapeklować w słoikach inne mięso zapasteryzować i wychodzi coś w rodzaju domowej konserwy.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Dzięki za odpowiedź.
icon_smile.gif

Idę szukać dokładniejszych proporcji peklówki. ;)
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
no a po co taką bez skóry opalać? Opala się po to, aby pozbyć się resztek szczeciny, która gdzieniegdzie na skórze golonkowej może się trafić.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No własnie czytając tu wczoraj miałam ochotę napisać to samo - że golonka bez skóry to dla mnie nie golonka
icon_redface.gif
ale się powstrzymałam - jednak widzę że nie jestem odosobniona w odczuciach
zahnlos.gif