Szpinak Arabeski pod serową pierzynką*

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Przepis podaję, gdyż Aniks mówiła że szpinaku nie jada, a to bardzo prosta i smaczna potrawa
fiesgrins.gif


Paczka mrożonego , rozdrobnionego szpinaku (ważne: bez żadnych dodatków!)
lub szpinak swieży
ser (mozzarela, lub inny wg uznania - do zapieczenia w piekarniku)
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka masła
1 łyżeczka majonezu (najlepszy Winiary)
sól, pieprz, szczypta papryki - może być ostra
cheers.gif


wariant I
Rozciąć opakowanie nożyczkami, przełożyć zamrożoną kostkę na patelnię i podgrzewać na małym ogniu do momentu aż szpinak po pierwsze rozmrozi się, a po drugie odparuje nadmiar wody (wodę ew. ostrożnie z patelki odlewamy).
Gdy na patelni zostanie nam w zasadzie czysta masa szpinakowa dodajemy łyżeczkę masła, majonezu i przyprawiamy do smaku (sól, pieprz) oraz wyciskamy czosnek. Całość dokładnie mieszamy. Zdejmujemy z ognia i przekładamy do małego, żaroodrnego naczynia. Wierzch posypujemy startym na tarce (duże oczka) serem. Zapiekamy w piekarniku ok 15-20 min do roztopienia sera. Naczynie wkładamy do zimnego piekarnika.


Wariant II

Bardziej pracochłonny gdyż liście szpinaku trzeba dokładnie umyć (z zapiaaszczonym może to być dłuuuga zabawa
fiesgrins.gif
) i podsmażać na łyżeczce masła - stopniowo redukując objętość na patelni.
Reszta przepisu bez zmian.

Podajemy do degustacji z grzankami bułki paryskiej.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Arabesko, dzięki wielkie
anbetung.gif
będę musiała wypróbować. Tylko niech dojdę do siebie po ostatnich sensacjach żołądkowo-jelitowych.

Do czego jeszcze można podać ten szpinak?
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Farsz do naleśników, może być zmieszany z twarogiem. Czasem mieszam go z fetą, albo jakimś serem plesniowym. Może byc nadzieniem do pierogów. A można łychami pożerać tak po prostu
icon_wink.gif
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
A jak fajnie smakuje na tarcie
icon_smile.gif
Mniam
icon_smile.gif
Tylko wtedy bez majonezu.. A z sera, to mi feta najbardziej do tego pasuje
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Tobatka @ 3 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=425978A jak fajnie smakuje na tarcie
icon_smile.gif
Mniam
icon_smile.gif
Tylko wtedy bez majonezu.. A z sera, to mi feta najbardziej do tego pasuje
icon_smile.gif
Własnie kupiłam książkę z przepisami na tarty na slodko i nie. Wsród nich jest szpinakowa
icon_mrgreen.gif

Musze wypróbować, ale tylko ciasto z przepisu wezmę - a nadzienie po mojemu. Dzięki Tobatko za pomysł
icon_smile.gif
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Ostatnio kupowałam szpinak liściasty z Green Factory - okazał sie rewelacyjny! Smaczny i czyściutki.
Dlatego zamiast podgrzewać go na patelni wrzucam na wrzącą, osoloną wodę na 2,3 minutki.

Ostatnio o szpinaku marzyła moja córa. Niesamowite, bo zazwyczaj dzieci go nie ciepią... A tu - proszę, polubiła moje czosnkowe wydanie
icon_mrgreen.gif
Można oczywiście zapiekać bez sera, polewajac sama oliwą i przesypując płatkami czosnku.

CSC_2155a.jpg
 

Załączniki

  • CSC_2155a.jpg
    CSC_2155a.jpg
    110.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Arabesko - dobrze, że wyciągnęłaś przepis, bo robiłam ten szpinak kilka razy i zapomniałam wpisać opinię - jest pycha!
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0