Moja "Świeżonka"

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Na początek muszę się trochę rozpisać, bo ten przepis ma swoją historię
icon_smile.gif


Otóż, razu pewnego, mój Mąż powiedział,że kiedyś-kiedyś jadł gdzieś, będąc w podróży danie o nazwie świeżonka. Na pytanie "a z czego to było" - nie umiał już odpowiedzieć, nie pamiętał
icon_mrgreen.gif
Ruszyłam więc od internetu
dump.gif
i pod hasłem świeżonka dowiedziałam się,że jest to mięso ze świeżo ubitego wieprza (stąd nazwa), smażone z cebulą.
icon_neutral.gif
I tyle. Stwierdziłam, że to w żadnym razie nie zaspokaja moich ambicji kulinarnych
icon_wink.gif


Ze świeżo-bitego wieprza od razu zrezygnowałam
icon_lol.gif
, poza tym, przy krótkim smażeniu i tak byłby twardy.

Oto mój przepis. ( Od tamtego czasu Mąż często się dopomina "a może świeżoneczkę zjemy?"
icon_mrgreen.gif
)


Moja Świeżonka

składniki:

pierś kurczaka
zielona fasolka szparagowa (może być mrożona)
zielony groszek (powinien być mrożony
icon_lol.gif
)
kukurydza z puszki
cebula
papryka konserwowa
czosnek
pieprz ziołowy
słodka papryka
ostra papryka
sos sojowy
curry
olej (ja najbardziej lubię sojowy)


1. Pierś kurczaka pokroić w niedużą kostkę i włożyć na przynajmniej 30 min. do marynaty.

Marynata - do niedużej miseczki wlać:

ok. 3-4 łyżki oleju
pół łyżki sosu sojowego (jasnego)
1.5 łyżeczki papryki słodkiej
pół łyżeczki papryki ostrej (chyba,że lubicie bardziej lub mniej ostro.
icon_wink.gif
Ja dodaję jeszcze parę kropel oleju chilli
icon_smile.gif
)
pół łyżeczki pieprzu ziołowego
wcisnąć duży ząbek czosnku

Wymieszać.

2. W czasie, gdy kurczak sie marynuje, ugotować ok. garść zielonej fasolki szparagowej, 10 min.

(jeśli chodzi o dokładniejsze proporcje, powinno być mniej więcej pół na pół mięsa i warzyw)


Gdy fasolka się podgotuje, godać groszek zielony (mrożony, nie z puszki
icon_exclaim.gif
) i podgotować. Odcedzić.


3. W głębokiej patelni podgrzać olej, na gorący wsypać szczyptę curry, dla aromatu. Obsmażyć kurczaka (razem z marynatą). Dodać posiekaną w kostkę cebulę, garść kukurydzy z puszki (resztę można zamrozić
icon_wink.gif
), fasolkę, groszek. Fain czosnku mogą teraz wcisnąć jeszcze jeden ząbek
icon_razz.gif

Smażyć, mieszająć, aż kurczak bedzie gotów, a warzywa podsmażone.
Na koniec dodać trochą pokrojonej w kostkę papryki konserwowej.


Podawać natychmiast.
Jest to bardzo szybkie danie, aromatyczne, wspaniałe z ryżem, lub po prostu z chlebem lub bagietką.
mniam.gif



Polecam! Smacznego!
icon_mrgreen.gif


wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Chinczycy krotko smaza wieprza w woku i wcale nie jest twardy
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Nazwanie tej pseudochińszczyzny swieżonką - to profanacja
icon_lol.gif
Chociaż na pewno pyszna profanacja.
icon_wink.gif

Wybaczam, bo pewnie nigdy nie jadłaś, to nawet nie wiesz jak nagrzeszyłaś
icon_mrgreen.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
U mnie "świeżonka" nazywa się "świeżyzna" i rzeczywiście jest to mięso świńskie smażone z cebulą. Uwielbiam to! Zawsze robiło się to podczas świniobicia, a właściwie przy rozbieraniu ubitego świeżo wieprzka ( tzn. w moim domu kupowało się rąbankę od jakiegos chłopa ze wsi) i wtedy zawsze część mięsa była smażona na świeżo. Teraz też często robię ale z mięsa kupionego w sklepie a czasem nawet takiego z zamrażarki
icon_lol.gif
Ja przyprawiam tylko solą ale są osoby, które dodaja jeszcze pieprz i inne przyprawy. Jak zobaczyłam ten wątek, to od razu weszłam żeby zobaczyć bo ślinka mi pociekła na samą myśl. A tu rozczarowanie, bo podajesz zupełnie coś innego, rzeczywiście profanacja jak dla mnie, zgadzam się z Akulką
icon_smile.gif
icon_mrgreen.gif
Nie wątpię, że może być pyszne to Twoje danie, ale ta nazwa... Dobrze, że nie nazwałaś jej po mojemu, tzn. świeżyzną, bo bym już całkiem była rozczarowana...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ja.1980

Member
Paź 12, 2005
212
0
0
Niestety, ja również jestem rozczarowana bo świeżonka to jedna z tych potraw których nie powinno się zbytnio modyfikować. To na co podajesz przepis to nie jest świeżonka tylko kurczak w warzywach, a jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Mój małż jest wielkim fanem świeżonki i podejrzewam że gdyby w barze/karczmie podali mu kurczaka w warzywach pod nazwą świeżonka to awantura byłaby okrutna... To tak jakby zamiast rosołu dostać pomidorową...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
och, myślalam, że to widac, że ja piszę żartobliwie.
icon_wink.gif

Przezcież napisałam <Moja &quot;Świeżonka&quot;>, no to widać, że &quot;moja&quot; i że napisane w cudzysłowie.
icon_wink.gif


Także na samym wstępie napisałam składniki oryginalu, i dobrze wiem, z czego sie prawdziwa świeżonka składa.

Po prostu staralam sie opisać, jak doszło do powstania tego dania, bardzo smacznego, nawiasem mówiąc.
icon_lol.gif


Przecież nigdzie nie napisalam, że &quot;uwaga, oto oryginalny przepis na świeżonkę&quot;
cry_1.gif



wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_smile.gif


Na przeprosiny za narobienie smaku fanom świeżonki,
icon_redface.gif
wklejam zrobione wczoraj foto mojej potrawy.
Jakość zdjęcia nie jest może najlepsza, bo z telefonu. Chciałam też zrobić takie ładne zdjęcia dania na talerzu, jak Wy robicie, ale... za szybko zniknęło
icon_mrgreen.gif


Zdj_cie_12_.jpg

wink.gif
 

Załączniki

  • Zdj_cie_12_.jpg
    Zdj_cie_12_.jpg
    121.9 KB · Wyświetleń: 1

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Zdjęcie choć troche nieostre, to urzeka swoją kolorystyką
icon_wink.gif
Smakowicie musi komponować się z ryzem
daumen.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
oj i u mnie jadalo sie kiedys &quot;swiezonke&quot; nawet nie wiedzialam,. ze to sie tak nazywa, a o to co znalazlam w necie i jest bardzo zblizone do tej ktora robilam moja mama, nie bylo tam grzybow.

CYTAT1. Świeżonka – mięso wieprzowe z chowu tradycyjnego
&#8226; Podgardle
&#8226; Boczek
&#8226; Łopatka
&#8226; Karkówka
&#8226; Przyprawy: Sól kamienna, grubo ziarnista (Wieliczka)
Pieprz czarny, grubo mielony
Pieprz biały, zielony
Papryka czerwona, mielona (ostra)
Oregano
Tymianek
Majeranek
Cząber
Pieprz kayen


&#8226; Dodatki: Cebula pokrojona w krążki
Czosnek
Według uznania pieczarki lub grzyby leśne, najlepiej prawdziwe, blanszowane lub suszone


Na głębokiej patelni przesmażamy pokrojone podgardle i boczek a na wytopiony tłuszcz podajemy pokrojone mięso a następnie dodatki i przyprawy.
źródło:http://ww2.tvp.pl/
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Baaardzo się cieszę
banana.gif


anbetung.gif
Pozdrawiam
icon_razz.gif