Lukier do bab, strucli i ciasteczek

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Niestety nie jest to bardzo dokladny przepis bo robie lukier na oko.

Mala ilosc wody - 2 lyzki plus kilka kropel cytrynowego soku lub 2 lyzki rumu juz bez wody zagotowuje, a potem sie wyżywam bez opamietania wsypujac cukier puder (duzo tego wchodzi, szklanka to na pewno) i mieszam az zrobi sie gesta biala ciecz (ciagle trzymajac na palniku), sprawdzam czy lukier jest gotowy jednym maznieciem tego lukru po ciescie- powinien od razu niemalze zastygac. Wtedy jest ok czyli jest wystarczajaco cukru rozpuszczonego w wodzie. I popisowy lukier gotowy Jest taki mocno glazurkowy, jak glazura na kupnych piernikach torunskich, ale bardziej elastyczny, nie odpada platami, trzyma sie, w dotyku gladki i oczywiscie nie klei sie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,661
2,961
113
Ktos tu kiedyś zalecał, aby takim lukrem mazać ciasta jeszcze gorące. Bardzo ładnie się rozprowadza i szybko zastyga.
 

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
Zrobię na rumie, stanowczo na rumie ...
Do strucli makowej właśnie, jak u Ciebie na zdjęciu.
Zastanawiam się tylko, czy mogę zamrozić polukrowaną, czy lukrować dopiero odmrożoną struclę ?
Pierwszy raz muszę przygotować ciasto sporo przed świętami, właśnie tak sobie myślę co z tym lukrem ...
 

beata693

Member
Lip 20, 2006
124
0
0
Robiłam wczoraj ten lukier, ale chyba jestem beztalenciem , bo wyszedł mi przeźroczysty i trochę się lepi. Jak dl€go trzeba go podgrzewać i ukręcać? Może tu robię błąd.
cry_1.gif
 

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Beato, jesli jest taki stan jak opisujesz to znaczy, ze jest za malo cukru pudru, musisz dosypac i mieszac dalej az zrobisz probe na ciescie i szybko na bialo zastygnie, absolutnie nie moze sie kleic. Ja mieszam pedzlem tym ktorym lukruje, ale to jakos specjalnie energicznie i dlugo mieszac nie trzeba, do polaczenia na jendolita mase i potem, zeby uniknac przypalenia chwilke.
 

beata693

Member
Lip 20, 2006
124
0
0
Dziękuję za odpowiedź. Lukier zastygł po dobie na pierniczkach. Jutro będę robiła do strucli i wtedy zastosuję się do Twoich rad, Dzięki.
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
on mi wyszedł strasznie twardy
i baaardzo szybko zastygał,ledwo zdążałam go rozsmarowywyać
to dobrze? albo- co źle zrobiłam??
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
dzięki
icon_smile.gif
 

beata693

Member
Lip 20, 2006
124
0
0
Owieczko, najlepiej przy okazji zmierz ile tego cukru powinno być, to ułatwi początkującym w tej dziedzinie ( takim jak ja)
icon_redface.gif
. Pozdrawiam
 

_Gonia_

Member
Mar 25, 2010
249
0
0
Super, napewno spróbuję, bo mam jeszcze troche pierniczków do polukrowania.
Mój lukier nigdy nie podgrzewałam i wychodził mi takie niezbyt fajny, więc mam nadzieje, że tak przez gotowanie wyjdzie super.

A robiliscie taki z białkiem?