AMBASADOR

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
CIASTO:
( porcja na blachę około 35x25 cm, lub ciut większej, do tortownicy zrób połowę porcji )
6 jaj
1 szkl. z czubem cukru
3/4 szkl. mąki pszennej
3/4 szkl. mąki ziemniaczanej
1 i pół łyżeczki proszku do pieczenia.
kakao około 2 łyżek

MASA:
1 litr mleka
10 żółtek
6 łyżek mąki pszennej
2 margaryny (np. domowa, bielska)
2 szkl. cukru pudru
kakao około 2 łyżek

DODATKI:
3 kolory galaretek zrobić każdą w 1 szkl. wody, zastudzić w płaskich naczyniach i pokroić w kostki.
Bakalie: orzechy, rodzynki, wiórki kokosowe, śliwki suszone, czekolada - pokroić wg. uznania.


*************************************************
WYKONANIE:
*************************************************
CIASTO:
Białka z cukrem ubić, stopniowo dodawać cukier, następnie dodać żółtka, potem przesiane mąki z proszkiem, krótko wymieszać.
Masę podzielić na 2 części, do jednej dodać kakao wg uznania i tą część piec jako pierwszą.

Jeśli się ma 2 jednakowe blaszki białą część masy można wylać na blaszkę - do reszty kakao i na drugą blachę i do pieca. Sprawdzić patyczkiem stan upieczenia, jeśli suchy - wyjąć i piec drugi placek.


MASA:
Żółtka roztrzepać z częścią mleka, dodać mąkę i rozmieszać na gładką, rzadką masę.
Resztę mleka zagotować i na wolnym ogniu na gotujące mleko wlewać masę żółtkową i ubijać trzepaczką, bądź energicznie mieszając doprowadzić do zgęstnienia, aż się zagotuje. Wystudzić.

W tym czasie utrzeć 2 margaryny z 2 szkalnakmi cukru. Dodać zimny budyń, zmiksować. Podzielić na 2 części. Do jednej dodać kakao i bakalie.
Do jasnej dodać kostki galaretki. Wymieszać.

Składanie ciasta - propozycja, bo można śmiało mieszać warstwy:

wierzch wygładzić tylko, lub polać polewą esy-floresy, posypać kokosem itp. Można też zostawić trochę masy jasnej czy ciemnej bez dodatków by można było wygładzić powierzchnię pod dekorację tradycyjnego tortu.
jasna masa z galaretkami
biszkopt jasny
masa czekoladowa z bakaliami
Biszkopt ciemny
(tu jest spód
icon_smile.gif
)

Po złożeniu wstawić w chłodne miejsce.
smacznego.gif


P.S.
Nie znam autora ani pochodzenia przepisu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Beata71

Member
Sty 19, 2006
428
0
0
Przymierzam sie do niego ale mam watpliwosc co do mak. Czy w czesci dotyczacej masy chodzi o make pszenna? Nie znam sie za bardzo na masach budyniowych ale wydaje mi sie, ze one sa na mace ziemniacznej.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
To zależy w jakim przepisie - są z ziemniaczanej, są z pół na pół pszenna z ziemniaczaną - tu idzie tylko pszenna i tak ma być
icon_wink.gif

Ona jest troszkę inna niż typowa masa budyniowa - sporo żółtek idzie do niej.
Cieszę się że ktoś wreszcie dostrzegł ten przepis, bo ciacho jest naprawdę dobre
icon_biggrin.gif
 

otylla

Member
Lis 17, 2006
138
0
0
Zrobiłam w tortownicy z połowy przepisu. Odrobinkę zmodyfikowałam tzn. biszkopty nasączyłam rumem, a na wierzch ciasta wyłożyłam puszkę owoców koktailowych i zalałam galaretką, taką zmiksowaną gdy zaczyna tężeć. Nie mam zdjęcia bo ciasto było robione w prezenci i poszło dalej, ale podobno masa budyniowa była ciut za rzadka. Następnym razem dodam trochę więcej mąki. Mam formę chyba 28cm i użycie połowy składników było idealne.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
O jak fajnie że ktoś go w końcu spróbował
icon_biggrin.gif

Z tą masa budyniową to ja zawsze mam stracha że mi za rzadka wyjdzie i wolę dać ciut więcej mąki by budyń był gęściejszy niż żeby właśnie był za rzadki.
No i łyżka łyżce nie równa. Ja mam małe i zawsze daję czubate.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ambasador doczekał się fotografii
icon_wink.gif

ambasador.jpg

ambasador_porcja.jpg
 

Załączniki

  • ambasador.jpg
    ambasador.jpg
    155.9 KB · Wyświetleń: 2
  • ambasador_porcja.jpg
    ambasador_porcja.jpg
    98.7 KB · Wyświetleń: 2

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Tak się zastanawiam, jakie święto zasługuje na takie ciacho... duże to święto musi być
icon_mrgreen.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Urodzin narazie żadnych nie będzie ale mamy 2 rocznice ślubu, bo cywilny był wczesniej a dopiero potem koscielny. Tak więc mamy mozliwość świętowac 2 razy...
Chyba jednak raczej nikogo nie przekonam, że to jest dietetyczny tort?
dump.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
ambasador w "świńskiej" wersji, pyszny
 

Załączniki

  • 43__t.jpg
    43__t.jpg
    71.3 KB · Wyświetleń: 0
  • 43__wiński_tort.jpg
    43__wiński_tort.jpg
    46.9 KB · Wyświetleń: 0

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
córa lepiła, jestem jej wdzięczna bardzo, bo sama nie miałabym kiedy i na pewno nie byłyby takie ładne

poprzednim razem jak robiłam ten tort to składałam go w prodziżu którego dziś już nie mam, więc około 1/3 masy odłożyłam do pojemnika po lodach, gdybym wcześniej sobie przypomiała o tym prodziżu to zrobiłabym dwa torty, ten wyszedł mi bardzo wysoki, kroiłam wąskie porcje i ledwo mieściły się na talerzykach deserowych, z lenistwa ciasto piekłam "na raz" i wyszedł mi taki fajny łaciaty biszkopt, jak dostanę zdjęcie to pokażę przekrój,
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,663
2,963
113
Doris, prosiaki super "kontaktowe".
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
Buko, Sabuto dziękuję w imieniu córki
anbetung.gif


Bardzo żałuję że nie zrobiłam 2 tortów, na dłużej by starczyło i miałabym jeszcze do pracy, a tak zjedliśmy ogromne porcje i nie ma. Zdjęcie jeszcze do mnie nie dotarło, jak chciałam pstryknąć fotkę ukrojonej porcji to nie mogłam znaleźć telefonu, mąż zrobił zdjęcie ale ja nie umiem go sama z aparatu wydostać. Może w weekend mi wyśle.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: