Słodko kwaśno pikantny > do różnych zastosowań*

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Podczas większych przyjęć, a takie się szykują z okazji świąt, można przejedzonych gości przed deserem obudzić czymś małym a pikantnym.
Na małym talerzyku podać każdemu z dorosłych gości (piszę o dorosłych, bo dzieci raczej nie przepadają za czymś wyraźnie ostrym) małą kostkę białego łagodnego sera z połową łyżeczki następującego specyfiku:

4 dorodne słodkie czerwone papryki
3 - 4 strączki (wielkości małego palca) świeżej czerwonej papryczki chili
400 ml octu jabłkowego (5%)
1,1 kg cukru

Wszystkie papryki obrać, dokładnie usunąć nasiona i wyciąć wszystko co białe. Pokroić w drobną kostkę i gotować w occie pod przykryciem na średnim ogniu przez 15-20 minut. Przecedzić przez lnianą ściereczkę i dobrze odcisnąć. W powstałym gorącym płynie powoli i stopniowo rozpuścić cukier i od tego momentu gotować bez przykrycia na wolnym ogniu przez 10 min.
Po wystudzeniu i przetrzymaniu przez noc w lodówce, powstanie z tego galaretowaty gęsty syrop o smaku słodko kwaśno pikantnym.
Należy podawać to w skąpych ilościach właśnie jako ożywienie do białego sera, albo nawet jako kleksik sosiku do pieczonego drobiu
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zrobiłam! Od razu powiem, chodziło mi o coś, co będzie jak Tabasco, które uwielbia mój Mąż.
Stąd modyfikacja przepisu, za którą mam nadzieję autor przepisu się nie obrazi
wink.gif
, bo to tylko pokazuje, jak świetny to przepis i jak każdy może go dostosować do siebie i wykorzystać.

Przede wszystkim, zredukowałam liość cukru (czy naprawdę na 400ml płynu ponad kilo cukru?)

Oto mój sos:
S4020619.jpg

Moje zmiany, dążące ku Tabasco:
5 łyżeczek cukru
1.5 łyżeczki soli
szczypta mąki kukurydzianej

Resza bez zmian, tyle,że zamiast odcedziać, utarłam wszystkie składniki blenderem, by był nieprzejżysty jak T.

Dziękuję za super pomysł,
daumen.gif
cvety.gif

Mąż stwierdził, że sos jest o wiele smaczniejszy, niż Tabasco, że ma jakiś dodatkowy "smaczek", bardzo korzystny.
icon_mrgreen.gif

Tak więc, przepis wchodzi na stałe do użytku u nas w domu. Nie wątpię, że w swej słodkiej wersji (na którą się może niedługo skuszę) jest też smaczny i bardzo dekoracyjny.


daumen.gif
wink.gif
 

Załączniki

  • S4020619.jpg
    S4020619.jpg
    768.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: