Gravlax*

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0


ok 2 swiezego lososia, w dwoch platach ze skora (ok 1kg kazdy plat)
peczek koperku, posiekac
150g grubej soli
100g cukru
8 lyzeczek ziaren bialego pieprzu, zmiazdzonych w mozdzierzu

Mieszam ze soba koperek, sol, cukier i pieprz. Na duzym kawalku folii prezroczystej ukladam jeden z platow lososia, skora w dol. Na nim rozprowadzam wymieszane ziola z przyprawami. Na to nakladam drugi plat ryby skora do gory. Dokladnie i szczelnie zawijam kilkakrotnie w folie. Calosc umieszczam na tacy, przykrywam duga taca i obciazam (np. deska z ciezarkiem). Wkladam do lodowki na 2-3 dni, odwaracajac rybe co 12 godzin. Kroje w plastry ukosnie (tak jak zwyklego wedzonego lososia), podawac mozna na krakersach na przyklad z ponizszym sosem.

Sos musztardowo-koperkowy:

2 1/2 lyzki startej cebuli na drobnej tarce
2 1/2 lyzki pokrojonego koperku
1 1/4 lyzeczki musztardy Dijon
1 1/4 lyzeczki mialkiego cukru
8 lyzeczek bialego octu winnego
sol do smaku

Mieszam skladniki, polewam nim platy lososia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Sos , Malgosimi, jest wyjatkowym akompaniamentem dla tak przyrzadzonego lososia...polecam!
Przepis na Gravlax...wypozyczylam
icon_wink.gif
od Rick(a) Stein(a)...specjalnie na Sylwestrowe przyjecie...bylo niezwykle popularne...danie mam na mysli
icon_biggrin.gif


A poniewaz jadamy duzo i dosc czesto lososie...sprobuje Twego herbacianego przepisu rowniez!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
,,mój" jest z Cook's Book - rybny dział o ile pamietam Charlie Trotter pisał, ale moze się mylę
 

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
No i popełniłam, jestem na tak
icon_smile.gif
Zdecydowanie lepszy smak od wędzonego. W każdym razie prędko wędzonego nie kupię. Zrobiłam z 80 dkg ładnego fileta, marynował się 3 dni. Niebo w gębie. Polecam!
Tatter -dziękuję.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: