Sernik Mamy Funany

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Przepis został podany przez Funanę na FK. Mam nadzieję, że Funana nie pogniewa się o to, że umieszczam tu recepturę. Ciasto jest niezwykłe. Piekłam je już kilka razy. Ostatnim razem posypałam wierzch drobno posiekaną mleczną czekoladą.

Składniki:
1 kg białego sera, 30 dag cukru (trochę na wyczucie, w zależności od tego, jak kwaśny jest ser)
12-15 jajek
3/4 kostki masła
cukier wanilinowy, lepiej z dodatkiem prawdziwej wanilii
2 płaskie łyżki kaszki mannej
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
rodzynki
otarta skórka z pomarańczy, cytryny, 3 łyżki alkoholu

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym do białości, dodać nieco rozmiękłe masło i znowu utrzeć. Dodać ser biały i znowu utrzeć. Stopniowo dodawać resztę składników - mąkę ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia, kaszę manną, skórki owocowe, alkohol, na końcu wymieszać z rodzynkami. Ubić białka jajek na sztywno i delikatnie połączyć z masą.
Tortownicę nasmarować tłuszczem i wyłożyć papierem pergaminowym, wlać ciasto.
Piec 40-45 min. w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, po 20 min zmniejszyć na 150. Sernik po upieczeniu lekko opada - trzeba poczekać z jego wyjęciem aż ostygnie. Można oczywiście polać polewą czekoladową.


sernikifunanylight.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
what? 12 jajek? :shock: :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, a czy ten ser trzeba zmielić najpierw?
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Liseczko a jak z połowy porcji go będę robić to w jakiej foremce będzie najlepiej???
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
jacie - to moj sernik - serio - nasz rodzinny przepis tylko zamiast maczki ziemniaczanej i kaszy manny wsypujemy budyn smietankowy na 3/4 litra mleka

ale diabel tkwi w szczegolach - co?

Hihi na mala tortownice a jak z calosci to na duza
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Asiu, a jaki on w twojej wersji wychodzi w strukturze? Taka gąbka fajna?
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
pieny - no ciezka gabka - bo wiesz to sam ser z maslem i jajkami - pyszny jest - ale ja sie przejadlam nim - od jakiegos czasu nie pieke bo nei moge - a i zawsze sie udaje - zawsze!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
mam nadzieję, że jego to jego tak długo szukam
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Dziewczyny, jeśli piecze się z całości, to musi to być taka wielka prostokątna blacha (nie pamiętam rozmiarów, ale to jest blacha z tych, co to dawniej mamy w nich robiły wielkie szarlotki 8)
Zasada jest taka, że pod żadnym pozorem nie można piec w małej blaszce, bo wtedy ciasto będzie w środku surowe.
To na zdjęciu jest z połowy porcji, pieczone w okrągłej tortownicy o średnicy 26 cm.
Struktura tego sernika to taka wilgotna gąbka, a 'la ptasie mleczko. Nie przypomina serników o zbitej konsystencji.
W ub. roku robiłam piernik staropolski, taki dojrzewający w lodówce. Oderwałam kawałek ciasta i zrobiłam z niego spód do tego sernika - wyszedł naprawdę wspaniały.


Małgosiu, ja używam do niego sera trzykrotnie zmielonego, który kupuję w op. 1 kg, ale ostatnio się sparzyłam, bo kupiłam ser, a w domu się okazało, że jest "dosmaczony" jakimiś świństwami m.in. żelatyną (! :dump: i jakimiś E coś tam), a ja czegoś takiego nie używam.
Gdybym miała maszynkę do mielenia, kupiłabym normalny biały ser tłusty i go zmieliła.
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
no to dziś piekę ten serniczek :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
ten sernik wpisuję na listę moich ulubionych ciast :banana: :banana: :banana: :banana:
pychotka :lol: mnia mniam :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Hihot nie zrbilas przypadkiem zdjecia? jaka wyszla strukturka?
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
nie, nie zrobiłam - aparatu niet ale jutro będę mieć bo muszę sanie mikołajowe fotografować to może uda mi się jeszcze fotkę strzelić :lol:
powiem Wam, że mój Tomek ciastowy nie jest - a ja patrzę a on co jakiś czas udaje się do kuchni i ciach po kawałeczku :lol:
bardzo mu smakuje :lol:
jest wilgotny i nie jest z tych ciężkich serników :lol:
pyszny jest Malgosimi piecz :lol: w dodatku szybko się robi i ser zmieliłam a raczej przetarłam przez plastykowe sitko ;) bo mi się nie chciało maszynki wyciągać i myć :mrgreen:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
jutro upiekę jeszcze raz ten serniczek a na wierzch zatopię maliny mrożone :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
jacie - to moj sernik - serio - nasz rodzinny przepis tylko zamiast maczki ziemniaczanej i kaszy manny wsypujemy budyn smietankowy na 3/4 litra mleka

ale diabel tkwi w szczegolach - co?

Hihi na mala tortownice a jak z calosci to na duza
ja eksperymentuję właśnie i zamiast mąki ziemniaczanej dałam budyń śmietankowy tylko sypki :roll: zobaczymy co wyjdzie :roll: siedzi w piekarniku :roll:
do tego powciskalam mrożone maliny uturlane w budyniu :mrgreen:
ciekawa jestem efektu... czy to to da się zjeść :roll: :roll: :roll:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
spieszę donieś że sernik wyszedł boski :lol: :lol: :lol: :lol:
ludzie róbcie ten sernik :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dziękuję Liseczko Kochana :bussi: :bussi: :bussi: :blume: :blume: :blume: