Placek chłopski

kkaren

Member
Cze 4, 2006
28
0
0
Witam forumki, dzisiaj jest mój debiut w ciastach, mam nadzieję że smaczny
lecker.gif


Placek chłopski
Ciasto:
0,5 kg mąki
1 margaryna
5 łyżek mleka
5 dkg drożdży
3 łyżki cukru
2 jajka+4 żółtka

W ciepłym mleku rozrobić drożdże i cukier. Mąkę posiekać z miękką margaryną (po
prostu rozgnieść ręką), dodać wyrośnięte drożdże, jaja i żółtka. Wyrobić ciasto i
odstawić na pół godziny do wyrośnięcia. Następnie podzielić na 4 części i rozwałkować
na wielkość blachy. Pierwszą włożyć do blachy i rozsmarować na niej powidła śliwkowe,
położyć drugą część i na nią wyłożyć masę orzechową:
masa orzechowa:zmielić 1,5 szkl orzechów włoskich, ubić 4 białka pozostałe z ciasta
dodając 4 łyżki cukru i cukier waniliowy. Dodać orzechy i wyłożyć na ciasto.
Położyć trzecią część ciasta a na nią słoik marmolady jabłkowej (ok.0,5 l) lub
przesmażone 70 dkg kwaśnych jabłek z 0,5 szkl cukru. Przykryć ostatnią częścią i włożyć
do zimnego piekarnika. Piec 40-50 min.

Uwagi: zaraz po wyjęciu z pieca ciasto jest bardzo wyrośnięte ale nie ma się co cieszyć
jego wielkością, gdyż trochę opada, ale nic przy tym nie traci na smaku. Jest pyszne i
mięciutkie.
HPIM2304.JPG
 

Załączniki

  • HPIM2304.JPG
    HPIM2304.JPG
    112.5 KB · Wyświetleń: 6

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

kkaren

Member
Cze 4, 2006
28
0
0
[quote name='Sinistra' date='11 Feb 2007, 23:35 ' post='447678']
Nie podałaś wymiarów blaszki

Ups, przepraszam już się poprawiam:
blaszka 22x38 (wymiary spodu), temp. pieczenia 180-200* dokładnej nie podam bo mój piekarnik jest bez termometra, ciasto ma być miękkie, nie wymaga godzinnego wyrabiania, wystarczy tyle aby składniki się połączyły. Jak się klei do rąk to podsypać mąką i niech sobie rośnie. Przy wałkowaniu też należy podsypać mąką.

Jeśli jest coś niejasne to chętnie wytłumaczę. Pozdrawiam
icon_biggrin.gif
)
 

anielcia

Member
Maj 24, 2006
337
0
0
Podoba mi sie ten przepis, dzieki. Szkoda ze wczesniej go nie znalazlam . Nie mam niestety wstystkich skladnikow wiec jutro go nie sprobuje.
No nic co ma wisiec nie utonie, poczkam do poniedzialku
icon_smile.gif
.

Pozdrawiam
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Brzmi i wygląda nader ciekawie
daumen.gif
 

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
Wprawdzie po 3 latach, ale dopisuję, bo ciasto jest pyszne i "eleganckie" - wkładam do zimnego piekarnika, ale go włączam po 2 godzinach, niech rośnie spokojnie. Potem nic nie opada.