Baba na oko

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
DSC08969.JPG

Już dzis upiekłam wielkanocne baby drożdżowe. Jutro jedziemy z przedświateczna wizyta do rodziny i zwykle przed świętami piekę drożdżówki dla nie-teściowej i nie-szwagierki i zawożę. Podobno moje są dobre.

Podaję orientacyjnie moje proporcje, bo od zawsze robie na oko.

Około 1 kg mąki 650
8 jajek i 2 żółtka
około szklanka cukru
około 1 szklanka mleka (ciepłego)
cukier waniliowy
pół szklanki oliwy albo oleju słonecznikowego
półtora opakowania drożdży instant

Jajka i żółtka ubijam w misce z cukrem. Dodaje drożdże rozpuszczone w 1/2 szklanki mleka, wsypuje przesiana mąką i wyrabiam mikserem (hakami). Mąki wsypuje mniej niż kilogram, mniej wiecej 80 dkg.
W czasie wyrabiania widzę, czy ciasto jest wystarczająco gęste. Jeżeli zbyt rzadkie, dosypuje mąki, jeżeli nie chce sie wyrabiać, bo twarde - dolewam mleka. Na końcu dodaje oliwę, kandyzowaną skórkę pomarańczową i rodzynki.
Zostawiam ciasto do wyrośnięcia, ale na dość krótko, około pół godziny. Jak sie odrobine podniesie, przekładam do babkowej formy i zostawiam do wyrośnięcia, teraz juz troche dłużej.
Z podanych składników wychodzą dwie duże baby.

Na razie nie pokazuje przekrojonego ciasta, bo to prezent, wypada podarować w całości.
icon_lol.gif

Jeżeli zostanie jutro w czasie wizyty rozkrojona, postaram sie zrobić zdjęcie tego, co jest w środku.

I jeszcze informacja w związku z wątkiem "dlaczego mi nie wychodzi" - upieczone ciasto jest lekkie.
 

Załączniki

  • DSC08969.JPG
    DSC08969.JPG
    149.1 KB · Wyświetleń: 10

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Ciekawy przepis. Co daje tak duża liczba białek? Ciasto wychodzi bardziej puszyste? W większości znanych mi przepisów przeważają żółtka...
Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii, bo Margot ostatnio polecała przepis, w którym autorka podaje, że nie dodaje wcale białek do baby, by ciasto nie zrobiło się sztywne jak styropian:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=18364&hl=baba
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Pomimo dużej ilości białek ciasto absolutnie nie przypomina styropianu
icon_lol.gif

Ubijając jajka z cukrem wtłaczam dużą ilość powietrza. Myślę, że to może byc powodem lekkości ciasta i dość dużych dziurek. Zupełnie nie znam sie na procesach, jakie zachodzą w cieście w czasie jego pieczenia.
Tak piekę, bo wychodzi najlepsze ze wszystkich, które próbowałam zrobić. Lubie ciasta lekkie, puchate.
Drożdżówka na samych żółtkach i maśle dla mnie jest zbita i ciężka a ponadto "ostra" w czasie jedzenia. Moja jest aksamitna
icon_lol.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Tak mnie zaintrygowała ta nietypowa "wielobiałkowość", że zabrałam się dziś za pieczenie tej baby. Postanowiłam trzymać się ściśle przepisu i nawet w tym celu wyciągnęłam rzadko używany stary mikser...
icon_smile.gif
. Jajka ubiłam porządnie na parze i za chwilę obserwowałam ze zgrozą, jak haki miksera niszczą wspaniałą puszystość masy jajecznej przy łączeniu jej z mąką... Po półgodzinie wyrastania ciasto wyglądało niemal identycznie, jak przed wyrastaniem, ale zrehabilitowało się podczas wyrastania w foremce. Podczas pieczenia też ładnie urosło. Baba wyszła bardzo leciutka, puszysta, ale dla mnie jednak zbyt sucha. Okazało się, że wolę baby na żółtkach i maśle....
icon_smile.gif
Ta smakuje wspaniale posmarowana powidłami czy nutellą..
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • baba_Maryny.jpg
    baba_Maryny.jpg
    42.6 KB · Wyświetleń: 1
  • baba_Maryny4.jpg
    baba_Maryny4.jpg
    36.1 KB · Wyświetleń: 1
  • baba_Maryny2.jpg
    baba_Maryny2.jpg
    30.5 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Margot, jak zwykle przesadzasz....
icon_redface.gif

Fakt, że drożdżowe to moja nowa miłość....
icon_smile.gif
Całe lata się go bałam robić, patrząc na mistrzowskie ciasta mojej mamy. Ale okazało się, że nie taki diabeł straszny i teraz nadrabiam....
icon_smile.gif
Może jej kiedyś dorównam, jak będe długo praktykować...
icon_razz.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dorotus76

Member
Lut 24, 2007
55
0
0
Joanno, o my god!!!!'
Ja bym ją nawet suchą zjadła
icon_mrgreen.gif
...jest codowna
icon_eek.gif


Widzisz juz nawet byki robię, tak sie zapatrzałam
icon_mrgreen.gif

Oczywiscie cudowna przez "u"
icon_smile.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Maryno, czaję się na babę Twoją od jakiegos czasu i dziś ją popełnię. Obiecuję wstawić recenzję (fotki nie będzie). Ale chyba zrobię z połowy porcji, bo mi dwie niepotrzebne. Trzymaj kciuki <uśmiech>
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Trzmam kciuki, Kawo i naprawdę bardzo sie cieszę, że zainteresował Cię mój stareńki przepis.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Baby wyszły mi dwie, jedna spora, druga w malutkiej formie. Pięknie urosły, pachną bosko, zrumieniły się bardzo ładnie, są pulchne i mięciutkie. Degustacja będzie jutro dopiero, więc więcej powiem po.
Marynko, bardzo mi się te baby podobają, będę je robić. Dziękuję <cmoknięcie bardzo soczyste>

Aha, nie miałam drożdży w proszku, użyłam świeżych, wzięłam 40 gram (też 'na oko', bo nie chciało mi się przeliczać).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Jestem po degustacji - jest świetna. Lekka, nie za słodka, nie za wilgotna. Ja pochłonęłam znacznie więcej, niż chciałam, moja rodzina ciamkała i mlaskała nad nią wielce <śmiech>
Zachomikowałam sobie tę mniejszą babeczkę, ale chyba im jutro zaniosę.

Maryno, jeszcze raz dziękuję <cmok>
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Wyciągam podany kiedys przepis, bo zrobiłam zdjęcie drożdżówek upieczonych z równego kilograma mąki i 10 dkg drożdży świeżych. Pozostałe składniki jak w przepisie - ale jaj 5 całych i 5 żółtek, bo były małe. Wyszła taka ilość jak na zdjęciu.
Zarażona żurawiną obok rodzynek sypnęłam sporą garść suszonej. Pięknie sie komponuje z drożdżowym ciastem.

DSC02449.JPG

DSC02450.JPG
 

Załączniki

  • DSC02449.JPG
    DSC02449.JPG
    591.4 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC02450.JPG
    DSC02450.JPG
    565.8 KB · Wyświetleń: 3

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
SLICZNE babki, piekny polmisek i cuuudowny ogrod za oknem. Babke wedlug Twojego przepisu Maryno pieke w sobote. ZDAM RELACJE dziekuje narazie za przepis i pozdrawiam....
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Mam wlasnie babke w piecu STRASZNIE ROSNIE!
icon_question.gif

No i co bedzie?
W kolejce czekaja dwie foremki jeszcze i boje sie ze wyplyna...
Bardzo ciekawa jestem rezultatu!
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Jak rośnie, to dobrze.
icon_mrgreen.gif


Raczej nie wypłynie, bo w czasie pieczenia przypiekaja sie także jego boki i ciasto po prostu podnosi sie do góry zachowujac formę.
Będziesz miała kopułki nad foremką.