Salata po nicejsku

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
salata - "sztywna" odmiana jak lodowa czy romanska (z tych dwoch lodowa bedzie sie lepiej trzymac, romanska zdrowsza)
3 jajka na twardo
puszka tunczyka (+/- 200g)
2 pomidory
cebulka (nieduza) - czerwona ladniej wyglada
czarne oliwki w calosci lub krazkach

sos:

5 lyzek oliwy
2 lyzki octu winnego
1 lyzka soku z cytryny
1/2 lyzeczki soli
1/4 lyzeczki pieprzu
1/4 lyzeczki musztardy
1/4 - 1/2 lyzeczki ziol prowansalskich

Wymieszac skladniki sosu.

Salate porwac na kesy, dodac pokrojone na czastki pomidory i jajka, odsaczonego, rozdrobnionego tunczyka, oliwki (wole male kawalki, zeby wiecej roznych skladnikow zmiescic na raz na widelcu) i cieniutkie krazki cebuli.
Mozna lekko zamieszac, ale lepiej robic to na talerzach. Polac sosem i podawac.

Dobrze smakuje rowniez z kwaskowo-slonym wloskim sosem (zesty italian).


to nie moje zdjecie, ale wiem, ze zdjecie bardziej przemawia od czarnych literek
icon_wink.gif

jak to mowia jedno zdjecie warte tysiaca slow

Salad%20Nicoise.jpg


przy najblizszej powtorce wstawie swoje
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Siekierka

Member
Lut 14, 2008
10
0
0
U mnie w domu robi się tą sałatkę często nazywaną także po prostu sałatką grecką, jednak bez dodatku tuńczyka i z cebulą (ładnie wygląda fioletowa) pokrojoną w pióra oraz bez oliwek, których po prostu nie lubię.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
w salatce greckiej nie ma nic 'rybnego', jest za to ser owczy (feta np.)
samej salatki nicejskiej istnieje kilka wersjii; wazne jest jednak to, ze ma sie skladac z surowych warzyw (tylko jajka sa ugotowane...)
jesli wiec serwuje sie ja z ugotowanymi ziemniakami lub gotowana fasolka szparagowa, to dla Nicejczyka nie jest juz to salatka nicejska (ale czesto i taka wlasnie mozna spotkac...)
w tej 'typowej' najczesciej spotyka sie : pomidory, zielona papryke, czarne oliwki oraz rzecz jasna salate, cebule, jajka, tunczyka, rowniez anchois
ale sklad tej salatki zmienia sie takze w zaleznosci od pory roku; dodaje sie wiec do niej rowniez np. karczochy, zielony ogorek, seler

EDIT
nie dopisalam, ze dodaje sie tunczyka lub anchois, nigdy (wg Nicejczykow...) jedno i drugie
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
ale ja nie napisalam, ze Nicea jest w Grecji...
icon_wink.gif


Natomiast nie wiedzialam, ze podaje sie ja z tunczykiem. Zamienilam anchovis, bo nie przepadam a tez wydaja mi sie bardziej skomplikowane w obsludze
icon_wink.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
tradycyjnie jest z achois; to dawniej byla najtansza ryba na poludniu Fr
potem dopiero 'zamieniono' na tunczyka (dawniej tunczyk byl 'od swieta'
icon_biggrin.gif
)
 

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
Lubię sałatkę nicejską, jadłam ją w kilku wersjach, dość ciekawą wydała mi się ta z przepisu Julii Child, która właśnie dodaje gotowane ziemniaki, zieloną fasolę oraz kapary. Julia także popełnia morderstwo (na Nicejczykach oczywiście^^) jako, że proponuje połączenie tuńczyka i anchovies.

Ja lubię najbardziej tę tradycyjną, jedynie z anchovies i odrobiną kaparów
icon_smile.gif


Przepis będę próbowała, dziś.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
http://m.guardian.co.uk/lifeandstyle/2001/...mp;type=article

tu jest ciekawy artykul goscia,ktory probowal 'dotrzec do zrodla' salatki nicejskiej. podaje takze skladniki z ksiazki o kuchni nicejskiej z 1903 roku.
niestety,moje kubki smakowe nie zgadzaja sie z podanym przez niego przepisem (poza dressingiem),bo najbardziej smakuje mi taka wersja,o jakiej pisze Ker.
http://www.davidlebovitz.com/2010/07/classic-salade-nicoise/ David Lebovitz wyraznie podkresla,ze w salatce nie moze sie znalesc nic gotowanego poza jajkiem. (ja na sama wizje kartofli z fasolka i jajkiem,na zimno,dostaje brrr!
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Pierwsze salatki nicejskie to byly pomidory + oliwa + cebula + anchois
icon_smile.gif
To byla salatka 'biednych', byla wiec bardzo minimalistyczna; z czasem zaczeto do niej dodawac coraz wiecej produktow, ale zasada jest jedna : wszystko ma byc surowe, swieze i regionalne. Mieszkancy Nicei (poczywiscie nie znam ich wszystkich
icon_lol.gif
) potwierdzaja to co pisalam wyzej ;)
 

kinia260579

Member
Lis 15, 2007
432
0
0
zrobilam dzisiaj i wyszla bardzo smaczna... zamiast czarnych oliwek dalam zielone nadziewane papryka i uzylam octu balsamicznego
bez zdjecia, bo po wymieszaniu wygladalo niefotogenicznie ;)