Fasolka po bretońsku*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Fasolka po bretońsku
szybka i pyszna

bretonka.JPG

na 2-3 osoby

biała lub czerwona fasola w puszce
cebula
3 plastry boczku wędzonego
parówki lub kiełbasa
2 łyżki majeranku
1 łyżeczka kminku
1/2 łyżeczki kolendry
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
czosnek granulowany - szczypta
sól i czarny pipierz - do smaku
koncentrat pomidorowy - 2-3 czubate łyżeczki
2 łyżeczki mąki
1 łyżka masła


1. Fasolę przelać do rondelka wraz z zalewą. Dodać ok. 3/4 - 1 szkl wody, zagotować.
Dodać majeraek roztarty w dłoniach, kminek, kolendrę, pieprz, sól, czosnek.

2. Dodać pokrojony w paseczki i podsmażony boczek i pokrojoną kiełbasę lub parówki.

3. Na patelni rozpuszczamy masło i szklimy na nim pokrojoną drobno cebulę. Gdy jest gotowa, dodajemy na patelnię mąkę, i robimy zasmażkę (razem z cebulą).
Zagęszczamy fasolę, mieszając energicznie. (Zagęszczamy w sumie też wg uznania - jedni lubią rzadkie, inni gęściejsze )

4. Dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy. Potrawa nie wymaga długiego gotowania, jest już GOTOWA!


Podajemy ze świeżym pieczywem
 

Załączniki

  • bretonka.JPG
    bretonka.JPG
    51.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Ponieważ mojemu Pioterkowi się marzy takowa, postanowiłam zrobić mu niespodziankę - poczekam tylko na chłodniejsze dni...
Mam nadzieję Mała Mi, że Twój przepis mnie smacznie zainspiruje...
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Polecam równie smaczną i ciekawą wersję tego dania z czerwoną fasolą i szczyptą pieprzu cayenne .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
Bardzo dobra fasolka i szybka (robiłam z białej), dałam jednak świeży czosnek i nie miałam kolendry. Smakowała mi
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Cieszę się
icon_biggrin.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Robiłam dzisiaj
icon_smile.gif

Nie do końca trzymałam się przepisu - tzn kolejności... robiłam z 2 puszek fasolki, cebulkę podsmażyłam, dodałam boczek i drobno pokrojony czosnek 2 ząbki, podsmażyłam, zasypałam mąką, zasmażyłam, dodałam koncentrat pomidorowy, wymieszałam, zalałam wodą, wrzuciłam fasolę, podsmażoną kiełbasę, przyprawy i już
icon_biggrin.gif

Błyskawiczna fasolka po bretońsku - pyyyyycha!
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Cinka @ 8 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=658383Robiłam dzisiaj
icon_smile.gif

Nie do końca trzymałam się przepisu - tzn kolejności... robiłam z 2 puszek fasolki, cebulkę podsmażyłam, dodałam boczek i drobno pokrojony czosnek 2 ząbki, podsmażyłam, zasypałam mąką, zasmażyłam, dodałam koncentrat pomidorowy, wymieszałam, zalałam wodą, wrzuciłam fasolę, podsmażoną kiełbasę, przyprawy i już
icon_biggrin.gif

Błyskawiczna fasolka po bretońsku - pyyyyycha!
Cinko moja fasolka jest jeszcze bardziej prosta - taka w stylu "błyskawicznie i bezproblemowo" - bo czasami bywamy wściekle głodni.
No i z tym moim przepisem poradzi sobie nawet największa 'noga' w gotowaniu.

1 puszka białej fasolki w zalewie
1 kartonik pomidorów bez skórki (moga być krojone albo nie)
1 kostka czosnkowa Knorr
pieprz sól


Na patelni wymieszać składniki, rozkruszyć kostkę Knorra, wkrecić pieprz, plus do smaku odrobina soli.
Gotować na wolnym ogniu, az odparuje nadmiar wody z pomidorowego sosu.
Dla mnie pychota
mniam.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
A ja we Wloszech nie moge zrobic takiej fasolki: nie ma tu NORMALNEJ kielbasy. Moglabym pokombinowac z czyms innym, ale nie wiem czy warto.
gruebel_2.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Arabesko ale porcja dla nas to po pierwsze się na żadnej patelni nie zmieści
icon_lol.gif
bo wszyscy lubimy fasolkę, a po drugie - kiełbaska i boczek koniecznie muszą być
icon_smile.gif


Linn - róóóób, warto! Najważniejsze w niej to ta zasmażka i fasolka, smak pomidorowy - a boczek i kiełbasa to dodatki - możesz zastąpić każdym innym mięskiem - choćby gulaszowym, mortadela pewnie też by była ok, bekon, szynka itp.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Cinko, ogromnie się cieszę, że smakowała
freu.gif


Linn - jeśli nie masz odpowiedniej kiełbasy - trudno, daj sam boczek/bekon, bo ten smaczek mięsny, jak zauważa Cinka, jest konieczny, "robi" całą fasolkę
icon_biggrin.gif
Wg. mnie, równie ważny jest jeszcze majeranek.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No wlasnie... chyba sie skusze. Od lat nie jadlam fasolki po bretonsku.
 

issa

Member
Mar 6, 2008
263
0
0
dziś taka właśnie fasolkę wcięłam
icon_smile.gif
była pyszna- dzięki za pomysł
icon_mrgreen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Cieszę się!
wink.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Melduje, ze zrobilam wczoraj caly gar. Uzylam chyba ze 600 g fasoli suchej, bialej. DO tego boczek. Troszke inaczej niz podajesz, bowiem gotowalam fasole z boczkiem i lisciem laurowym w szybkowarze, potem dodalam koncentrat, przyprawy oprocz kminku, podsmazona cebule i czosnek (nie lubie granulowanego). Zagescilam troche maka, zagotowalam i juz. Mateusz bardzo zadowolony zjadl sporo, ale on bez chleba to wcina.
Ciesze sie, ze mi wyszla, chociaz ja nie przepadam, ostatnio najchetniej ziemniaki i duszone warzywa
icon_biggrin.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja tę fasolkę robię baardzo często, "sprzedałam" nawet przepis paniom w pobliskim markecie
fiesgrins.gif
były zachwycone pomysłem bo wszyscy lubią tylko to tak długo trzeba tę fasolę... a tu myk i gotowe
icon_lol.gif

Wczoraj właśnie skończylismy gar a ja dziś pomyślałam - szkoda że już nie ma
icon_wink.gif

Niedługo będzie znowu
lecker.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
A, ogromnie się cieszę
icon_biggrin.gif

Nie posiadam szybkowaru, więc tym bardziej jestem zadowolona, że było ok i Wam smakowało.

Cinko - ja właśnie bardzo lubię rzeczy "myk i gotowe" - zwłaszcza, że można mieć i "myk" i dobry smak
icon_biggrin.gif


Znów robiłam. Zdumiało mnie, kiedy czytałam wątek, że fasola ta - tak częsty u nas gość - nie doczekała się nigdy dobrego zdjęcia! Może dlatego, że zawsze szybko znika. Nadrobiłam to niedopatrzenie i wstawiłam zdjęcie, na które da się patrzeć - stare powyrzucałam
icon_lol.gif

Sam przepis ustawiłam w sposób bardziej czytelny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
No że też ja nie wpadłam prędzej na ten przepis?? Co prawda nie jestem zbyt strączkowa, ale połączenie z pomidorami i boczkiem pasuje mi bardzo i gościom też pewnie przypasi. Do wypróbowania i to na dniach.