Chleb zwykly domowy

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
Jest to przepis znaleziony przez mojego męża na jakiejś stronie internetowej ale naprawdę nie wiem na jakiej. Już ten chlebek piekłam i naprawdę go polecam, moi domownicy zjedli połowę prawie zaraz po wyjęciu z pieca, bo naprawdę jest pyszny.

Chlebek zwykły domowy

400g mąki pszennej - lub 300g mąki pszennej i 100g płatków owsianych (ja użyłam mąki 720)
(według przepisu są to płatki górskie ja dałam najzwyklejsze) można też dać inne ziarna
3 łyżki oliwy, ew. olej
3/4 kubka letniej wody
30g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru


Wszystkie składniki dobrze wyrobić, najlepiej jak mamy dobrą maszynę do tego typu spraw, ja

wygniotłam ręcznie bez żadnego problemu, także też polecam.

Wrzucić do formy wyłożonej papierem lub wysmarowanej olejem i posypanej mąką, ja zrobiłam z tego bochenek i też pięknie wyrusł i się upiekł.

Posmarować wybełtanym jajkiem, posypać tym co kto lubi i do pieca.

10 minut piec w temp. 150 potem zwiększyć do 230'C. Piec w zależności od piekarnika, można od 25min do 40min.

Najlepiej sprawdzić czy się upiekł nakuwając patykiem.

W przepisie nic nie pisze o pozostawieniu do wyrośnięcia, ja jednak odstawiłam chlebek na trochę aby wyrusł. Niewiem czy to dobrze czy nie ale efekt był dobry a chyba to się liczy.


Ja jak zwykle zrobiłam z kilku porcji dlatego wyszedł taki wielgachny, i w sumie dobrze, bo połowa poszła na poczekaniu (jeszcze nie wystygł), ale naprawdę był pyszny, miąż był mięciutki, gąbczasty w dobrym słowa tego znaczniu. Nawet nie umiem tego do końca określić. Jedyne co przeszkadzało trochę to to że czuć go było na początku drożdżami, ale czego tu można wymagać w końcu to ciasto drożdżowe.

ch1.jpg

Nie zrażajcie się tym zdjęciem, bo jest to w sumie jedno z moich jak i zdjęć tak i nacięć na chlebie, i wyszła śmieszna górka, chciałam aby wyszło fajnie a tak chleb przypomina czapkę z pomponem i nausznikami, ale zdjęcie nie opisuje smaku.

Także naprawdę zachęcam i polecam, ja napewno jeszcze go upiekę bo wpisałam go na listę moich ulubieńców którą co prawda dopiero tworzę ale on już tu jest.



 
 

Załączniki

  • ch1.jpg
    ch1.jpg
    104.8 KB · Wyświetleń: 3

postri

Member
Gru 20, 2006
23
0
0
Zrobiłem ten chlebek (z małą zmianą) wg przepisu powyżej -dzięki Durlikowa
anbetung.gif



Chlebek zwykły domowy

5 łyżek stołowych zakwasu
400g mąki pszennej - lub 300g mąki pszennej i 100g płatków owsianych (ja użyłam mąki 720)
(według przepisu są to płatki górskie ja dałam najzwyklejsze) można też dać inne ziarna
3 łyżki oliwy, ew. olej
3/4 kubka letniej wody
30g świeżych drożdży - ja dałem 20g.
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
trochę nasion słonecznika i przyprawy do chleba

- naciąłem go (krzyżyk)
- po wyrobieniu czas rośniecia 30 min ( w wyłączonym piekarniku)
- wysmarowałem po wyrośnięciu jajkiem rozbełtanym z odrobina mleka
- 10 minut piec w temp. 150 potem zwiększyć do 230'C. Piec w zależności od piekarnika, można od 25min do 40min. - sumie czas pieczenia: 35-50min.


Obraz_001.jpg

Obraz_004.jpg

Obraz_006.jpg

Obraz_007.jpg

Obraz_009.jpg

Pozdrawiam
Piotrek
 

Załączniki

  • Obraz_001.jpg
    Obraz_001.jpg
    55.3 KB · Wyświetleń: 1
  • Obraz_004.jpg
    Obraz_004.jpg
    48.2 KB · Wyświetleń: 1
  • Obraz_006.jpg
    Obraz_006.jpg
    58.4 KB · Wyświetleń: 1
  • Obraz_007.jpg
    Obraz_007.jpg
    58.3 KB · Wyświetleń: 1
  • Obraz_009.jpg
    Obraz_009.jpg
    56.1 KB · Wyświetleń: 1

Durlikowa

Member
Maj 29, 2007
267
0
0
Nooo faaajny, ja ostatnio upiekłam go też, co prawda wyszedł mi dopiero trzeci, ale to już cała historia jest z tym związana, ale efekt był piękny, no i jemy go trzeci dzień. Ale z tym zakwasem to dobry pomysł, dopiero zaczynam i jeszcze niewiem co z czym mieszać ale widzę że efekt jest naprawdę super, i przepis też prosty, tak mi się wydaję, chyba jeden z prostrzych no nie. Ja go ostatnio upiekłam z samej mąki przennej bez niczego, i też fajny, ale te nasiona, to chyba dynia bo takie duże. A jaki ma smak, czuć trochę zakwas, wydaje mi się że miąkisz też jest bardziej taki elastyczny. Widzę że do eksperymentów się nadaje, tylko do mąki żytniej nie bardzo, chociaż przy zakwasie to może i mąki żytniej będzie można dodać.
daumen.gif
 To mój pierwszy paluszek.
icon_razz.gif
 

postri

Member
Gru 20, 2006
23
0
0
Następnym razem postaram sie wiecej zakwasu dac i maki zytniej, nie za duzo, tak 50-100gr zobaczymy co z tego wyjdzie:) -moze sie rozlezie po blasze wtedy lipa:(

Wszystko wyszlo przypadkowo-pieke zazwyczaj chlebki razowe ale skonczyla sie maka zytnia-byla niedziela, wiec poszukalem czegos z pszennej, kolejna sprawa to mam zakwas wychodowany, stoi zamkniety w butelce plastikowej i ost. zaczal sie burzyc-tzn butelka napeczniala i trzeba bylo troche odlac wiec dodalem go do tego chlebka - i tak to wyszlo....

Nasiona sa dyni-rzeczywiscie. Nastepnym razem dodam jakiejs mieszanki nasion i postaram sie czyms posypac.
Chlebek jest bardzo elastyczny,, zostawilem specjalnie kawalek - rozszedl sie w "trymiga" aby zobaczyc jak dlugo trzyma swiezy. Moje razowe trzymaja ok tygodnia i sa swieze ( ale wyjsciowo sa polmokre)

Pozdrawiam

Moje galerie: http://fotogalerie.pl/ludzie/postri
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Postri, sliczny ci wyszedł. Na taki chleb dałabym sie skusic bez szemrania, choćby z samym smalcem
lecker.gif
icon_mrgreen.gif