Muffinki z ricotta i cukinia

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
MUFFINKI Z RICOTTA I CUKINIA
http://viaggiesapori.blogspot.com/2007/02/...e-zucchine.html
Skladniki na 6 sztuk sredniej wielkosci:
100 g maki
2 lyzeczki proszku do pieczenia do wypiekow slonych / 6 g: wloskie lyzeczki sa malutkie: nastepnym razem dam pol torebki, czyli 8 g bez odmierzania lyzeczka /
2 szczypty soli
2 plaskie lyzki cukru
1 jajko
50 g stopionego masla
2 lyzki mleka
100 g ricotty
50 g startej cukinii
kilka listkow bazylii *
- rozgrzac piekarnik do 200°C
- w jednej misce wymieszac make przesiana z proszkiem do pieczenia, sola i cukrem
- w drugiej roztrzepac widelcem jajko, dodac stopione maslo, mleko i ricotte, a nastepnie wszystko dokladnie wymieszac
- dodac zawartosc drugiej miski do pierwszej i polaczyc wszystkie skladniki
- przelozyc ciasto do muffinkowych dolkow / wylozonych papierowymi papilotkami /: wierzch dodatkowow posypalam startym parmigiano
- piec 25-30 minut / u mnie wystarczylo 25 minut / na tzw. zloty kolor

* z bazylii zrobilam wczesniej pesto i nie zostal mi nawet jeden listek; zamiast nich dodalam do ciasta 1 lyzeczke bazyliowego pesto

Autorka przepisu proponuje podawac je z wedzonym lososiem z odrobina oliwy extravergine, ale sa dobre takze z plasterkiem prosciutto crudo lub szynki wedzonej.

Cucina_081.jpg
 

Załączniki

  • Cucina_081.jpg
    Cucina_081.jpg
    97.6 KB · Wyświetleń: 1

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Sliczne i apetyczne zdjecie...zastanawiam sie czy mozna zrobic ze zwyklym proszkiem do pieczenia lub ewentualnie soda oczyszczona, dotychczas nie widzialam tu proszku do wypiekow slonych.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No wlasnie... Poczytalam troche i znalazlam, ze niektorzy zastepuja ten proszek soda i cremor tartaro w relacji 1: 1. Np. zamiast 2 lyzeczek proszku 1 lyzeczka sody i 1 lyzeczka cremor tartaro / ang. cream of tartar /. Tu jest blizsza informacja:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=7...&a=32393135
Kamien winny
gruebel_2.gif
Nigdy nie pamietam jak sie nazywa po polsku.
Soda to dokladnie bikarbonat sodowy.
Ja jeszcze nie probowalam. Musze najpierw kupic te skladniki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
Jakie te muffinki są dobre
mniam.gif
To chyba za sprawą ricotty są dużo delikatniejsze niż takie "normalne".
Miałam wielką ochotę, a nie chciało mi się iść do sklepu po cukinię i zastąpiłam ją suszonymi pomidorami z oleju. Reszta dokładnie wg przepisu. To moje pierwsze muffinki nie słodkie a słone.
Takie mi wyszły

R__ne_023.jpg

R__ne_026.jpg

Niebawem powtórzę już dokładnie wg przepisu - z cukinią.
 

Załączniki

  • R__ne_023.jpg
    R__ne_023.jpg
    89.7 KB · Wyświetleń: 1
  • R__ne_026.jpg
    R__ne_026.jpg
    108.3 KB · Wyświetleń: 1

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Rowniez zrobie jak mi sie uda znalezc tzw. cremor tartaro.
Robilam kiedys ciasto z cukinia i bylo pyszne, a i ciekawa jestem smaku mufinek na slono...
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
One sa lekko slodkawe. Jesli wolisz bardzeij slone, to powinnas zmniejszych relacje cukru i soli. Mnie cukinia w ypieku naprawde zaskoczyla. Zawsze podchodzilam do takich przepisow z rezerwa, a nadaje sie do tego celu wspaniale.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Zrobilam dokladnie wedlug przepisu, zastepujac proszek do pieczenia do wypiekow slonych jedna lyzeczka sody i 1 lyzeczka proszku do pieczenia zwyklego (uzylam mniejszych niz standardowe lyzeczek). Nie wiem na ile odbiegaja smakiem od oryginalu, ale dla mnie miekkie, delikatne, aksamitne jesli mozna tak powiedziec...
Rzeczywiscie lekko slodkawe, musze przyznac ze to jeden z niewielu przepisow, w ktorym nie mam ochoty niczego zmieniac
lecker.gif
. Jedynie to, ze nastepnym razem z podwojnej porcji.

Imagem_003.jpg
 

Załączniki

  • Imagem_003.jpg
    Imagem_003.jpg
    108.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
One wlasnie takie sa, bardzo delikatne. Jedyna rzecz, ktora mozna zmienic to cukier. Ja postanowilam, ze bede piec czesciej cos z cukinia. Kupuje ja regularnie, a mimo wszystko nie docenialam.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Rowniez sie do cukini przekonalam, po sprobowaniu ciasta z cukinia. Dzisiaj w ramach eksperymentow pieke chleb tostowy z cukinia (pszenny), zobaczymy co wyjdzie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
kawa i co, bo nie wiem, czy zrobic jutro je na kolaje, czy zwykly makaron