Placuszki z kalafiora

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Poraz pierwszy jadłam je kilka lat temu u mojej teściowej. Trochę je zmodyfikowałam do własnych potrzeb i w okresie letnim często goszczą na moim stole.
icon_smile.gif


1 średniej wielkości kalafior
pęczek świeżego koperku (można mniej jeśli ktoś nie lubi, ale im więcej tym smaczniejsze placki)
3 jaja
5 łyżek mąki pszennej
sól, pieprz do smaku
oliwa / olej do smażenia

Kalafiora gotujemy w osolonej wodzie, aż będzie średnio - miękki (znaczy taki, by się nie rozpadał). Odcedzamy i studzimy. Ostudzony pokroić nożem (małe kawałeczki), lub wystarczy nawet samym widelcem "podziabać".
Pęczek koperku siekamy drobno.
Jaja z mąką ubijamy na jednolitą masę. Dorzucamy posiekany koperek, kawałki kalafiora, dosmaczamy solą i pieprzem i delikatnie mieszamy łyżką do połączenia składników.
Smażymy na mocno rozgrzanej patelni z obu stron na rumiano.

Są bardzo smaczne, lekkie i szybko znikają z talerza.
icon_smile.gif


plackikalafiorowe13bw.jpg
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
1 duzy kalafior
1-2 jajka
100 g srtartego ostrego zoltego sera
2 lyzki maki
posiekana natka pietruszki
sol, pieprz, galka muszk.
bulka tarta,
oliwa


Ugotowac kalafior (najlepiej na parze). Nastepnie rozgniesc go widelcem,
wymieszac z maka, jajkami, serem, pietruszka i przyprawami.
Jesli masa jest za rzadka, dodac troche maki i bulki tartej.
Formowac placuszki, obsypac je bulka tarta i smazyc kilka minut z kazdej strony na rozgrzanej patelni, na zloty kolor.

Smacznego!

(niestety, nie pamietam z jakiej ksiazki pochodzi ten przepis, wiem tylko, ze z jakiejs francuskojezycznej czytanej 13 lat temu gdy uczylam sie gotowania
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
moze po zobaczeniu zdjecia ktos sie jednak skusi?
icon_wink.gif


kotletyKalafior.jpg
 

Załączniki

  • kotletyKalafior.jpg
    kotletyKalafior.jpg
    90.2 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Bea, na ile osób są te proporcje? Albo ile kotlecików wychodzi? Mam ochotę zrobić dziś jakoś przystawkę przed curry rybnym.
lecker.gif


A zdjęcie - super!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
hmmm... ile ich wychodzi
gruebel_2.gif

wszystko zalezy jakiej wielkosci je zrobisz, ale mnie wyszlo cos okolo 8 sztuk (no i wszystko zalezy tez od wielkosci kalafiora
icon_wink.gif
)
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Ladne. Kwestia tylko polega na tym, by sie powstrzymac i nie zjesc ukochanego zestawu kalafior+maslo+bulka tarta.
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
ooo...ciekawy przepis, o plackach z kalafiora jeszcze nie słyszałam...
icon_smile.gif
wygladają kusząco... jakby tak przerobić je na wersję mm ....
icon_razz.gif
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Bea, dzięki za odpowiedź, ale zobaczyłam ją dopiero teraz, więc dawno po konsumpcji kotlecików.
icon_wink.gif


Zdecydowałam się zrobić te kotleciki z 2 paczek mrożonego kalafiora (po 450g) i reszta produktów w takiej ilości, jak w przepisie i ta porcja była wystarczająca dla 4 osób jako obiad, a nie przystawka.
icon_lol.gif

Dodałam od siebie jeden mały ząbek czosnku starty na tarce i koperek suszony (bo nie miałam świeżego) - oba składniki bardzo mi do kalafiora pasują.
Podałam z surówką z marchwi, jabłka, chrzanu, śmietany i świeżej mięty.

Wynik - pyszne danko! Dziękuję za fajny przepis.
cvety.gif


Olkenik - ja te kotleciki robiłam właśnie w wersji MM.
icon_mrgreen.gif


Zamiast mąki - zmielony granulat sojowy (zdaje sie, że to dozwolony zamiennik). Zamiast panierki - obtaczanie w zmielonych migdałach. Trzeba smażyć na rumiano i na tłuszczu, to wtedy się nie rozpadają, chociaż oczywiście nie można spodziewać się po tej wersji takiej samej konsystencji jak po wersji "normalnej". Dla taty obtaczałam w bułce tartej i muszę powiedzieć, że ta wersja daje ładniejszy efekt wizualny. W smaku nie próbowałam, ale tata był zachwycony, a wybredny z niego typ.
fiesgrins.gif


Sądzę, że byłoby też fajnie dodać też innych warzyw. W mojej kuchni indyjskiej jest przepis na kebaby warzywne i tak mi się skojarzyło.

Jedna uwaga : ja nie mam tak dużego garnka do gotowania na parze, w związku z tym musiałam ugotować kalafiora w wodzie. Nie polecam jednak tej metody, bo wtedy kalafior nasiąka wodą i masa jest dużo luźniejsza. Tak więc radzę poważnie potraktować radę Bei : gotować na parze!
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Evalill @ 7 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=671862Sądzę, że byłoby też fajnie dodać też innych warzyw.
tak, robie przerozne wersje, z warzywami jakie akurat mam w lodowce
icon_smile.gif


CYTATJedna uwaga : ja nie mam tak dużego garnka do gotowania na parze, w związku z tym musiałam ugotować kalafiora w wodzie. Nie polecam jednak tej metody, bo wtedy kalafior nasiąka wodą i masa jest dużo luźniejsza. Tak więc radzę poważnie potraktować radę Bei : gotować na parze!
ale ja tez nie mam duzego garnka
gruebel_2.gif


ja go najpierw 'tne' na szypulki i te szypulki na pare, co objetosciowo jest o wiele mniejsze
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Bea73 @ 7 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=671869sa bardzo smaczne, naprawde!
To prawda!
mniam.gif
Robić, robić, nie dziwić się!
icon_lol.gif


A na cinie nie ma już jakichś placuszków/kotlecików z kalafiora albo brokuła, że się tak na nie dziwicie? Ja już kiedyś robiłam takie kotleciki, ale z innego przepisu. może jednak nie z cina on był?
gruebel_2.gif
Jak znajdę to też tu wpiszę, jako możliwą opcję, albo dam linka, jak się okaże że to z cina.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: