Pleśniak z jabłkami

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
chciałabym się z Wami podzielić przepisem na moje ulubione ciasto, tym razem w wersji troszkę mniej słodkiej, bo z jabłkami zamiast dżemu.

składniki:
• 50 dkg mąki
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 4 łyżki cukru pudru
• 30 dkg zimnego masła
• 5 żółtek
• czubata łyżka kakao

• 5 białek
• niepełna szklanka cukru
• szczypta soli

• 4-5 jabłek
• garść płatków migdałowych
• odrobina cynamonu
• łyżeczka masła

Mąkę, proszek do pieczenia i cukier puder wsypać do miski, dobrze wymieszać. Dodać masło pokrojone w kostkę i zagnieść ciasto, dodać żółtka, szybko ugnieść. Uformować kulę i przeciąć ją na dwie nierówne części. Mniejszą część uformować w dysk.Tę większą część jeszcze raz przeciąć, tym razem na połówki, do jednej połówki wgnieść kakao. Wszystkie trzy części schłodzić w lodówce (ok. 30 minut).
W międzyczasie wydrążyć jabłka i pokroić je na ćwiartki a następnie na cieniusieńkie plasterki, ewentualnie w kostkę. Przesmażyć na maśle, dodając cynamon, dwie szczypty cukru, na sam koniec płatki migdałowe. Ja lubię jabłka nierozgotowane, więc je tylko lekko przesmażam i chwilkę duszę.
Białka ubić ze szczyptą soli i cukrem na sztywną pianę, uważać aby nie przebić białek.
Większą część ciasta wyjąć z lodówki, można nią albo wylepić dno formy, albo rozwałkować - polecam wałkowanie przez folię spożywczą - ciasto się tak nie rozwala, nie trzeba też podsypywać go mąką (wszystkie ciasta tak wałkuję).
Przełożyć ciasto na wałku do formy, docisnąc lekko do dna, rozłożyć na nim jabłka. Na jabłka zeskubać (lub zetrzeć) czarne ciasto.
Następnie wyłożyć pianę z białek i wyrównać. Na pianę już tylko zeskubać ostatnią, białą część ciasta.
Piec 50 minut w temperaturze 170 stopni.

A tu popis fotograficzny zmontowany na potrzebę forum
icon_mrgreen.gif


ple.jpg


Robiłam też wersje z rabarbarem i z agrestem, obydwie też bardzo mi smakowały.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Te białka - mmmmmmmmm.
Ja bym łyżką z michy zjadła
icon_redface.gif

mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Ja też bardzo lubię to ciasto, przyznam, że nie wpadłam na to żeby dodać migdałów, ale moi chłopcy nie lubią trafiać w cieście na coś twardego. Następnym razem dodam, ale na wierzch, mam nadzieję że się nie spalą. Bardzo ładny popis fotograficzny.
anbetung.gif
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
CYTATTe białka - mmmmmmmmm.
Ja bym łyżką z michy zjadła
hehe, mnie też zawsze kusi, żeby wciągnąć jakieś pyszne masy ciastowe, ale niestety, brzuchol mój jest kapryśny i jakiś nadwrażliwy skurczybyk i zawsze strajkuje jak sie skusze (a kusze się na wyjadanie nieupieczonego ciasta ucieranego
icon_redface.gif
)

CYTATJa też bardzo lubię to ciasto, przyznam, że nie wpadłam na to żeby dodać migdałów, ale moi chłopcy nie lubią trafiać w cieście na coś twardego. Następnym razem dodam, ale na wierzch, mam nadzieję że się nie spalą. Bardzo ładny popis fotograficzny.
Te płatki migdałowe to nie są takie twarde, bo rozmiękczają się przy jabłkach. Akurat fotorelacja jest z przypadku kiedy w ogóle nie podsmażałam jabłek - taką wersję robię tylko dla siebie i dla męża (jakoś tak nam też smakuje - jest jakieś takie bardziej...wytrawne - a jest też szybciej, z tym że czasami jabłka są tak soczyste, że się lekko rozciapują i trzeba pleśniaczka wciągać łyżeczką na przykład
icon_smile.gif
, wersja reprezentacyjna jest oczywiście z przesmażonymi jabłkami, bo wtedy ciasto jest bardziej zwięzłe i sie nie rozciapuje od nadmiaru wody.

Chyba muszę wrócić do rytuału obcykiwania aparatem wszelkich działań kulinarnych, bo to dla mnie super twórcza metoda wyżycia się w kuchni
fiesgrins.gif

Cieszę się, że się spodobało, ja sama jestem tym przypadkiem, na którego bardzo stymulująco działają zdjęcia potraw (ślina mi kapie z pyska
icon_smile.gif
( tu pokłony dla wszystkich cincinek i cincinów, którzy zapodają czasem takie foty, że
mniam.gif
)
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Fajna wariacja z tymi jabłkami
daumen.gif
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
Jaka pyszna fotka
icon_smile.gif
Chyba się skuszę na tego pleśniaczka !!!