Ciasto jaglane z truskawkami

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Ciasto jaglane z truskawkami

Ciasto:
1/2 szklanki kaszy jaglanej
szczypta soli
1/8 łyżeczki kurkumy
1/3 szklanki oleju
1 1/2 szklanki mąki ryżowej
2 czubate łyżki wiórków kokosowych
1 łyżeczka cynamonu lub 1 łyżeczka zapachu śmietankowego

Gotować kaszę w 1 1/2 szklanki wrzątku z dodatkiem soli i kurkumy przez 40 minut na małym ogniu. Do gorącej dodać olej i 1/2 szklanki mąki ryżowej oraz cynamon lub zapach, zmiksować. Wystudzić. Dodać pozostałą szklankę mąki ryżowej, wymieszać. Podzielić ciasto na 3/4 i 1/4, do mniejszej części dodać 2 czubate łyżki wiórków kokosowych.
Dużą tortownicę posmarować olejem, wylepić spód i boki większą połową ciasta pamiętając o zrobieniu wysokich brzegów, wyłożyć dżem, na to truskawki. Drugą część ciasta pokruszyć na wierzch i lekko docisnąć do masy truskawkowej. Piec w średnio nagrzanym piekarniku.

Nadzienie:
1/2 kg truskawek
2/3 szklanki rodzynek
2 czubate łyżki wiórków kokosowych
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej

Niewielki słoik dżemu morelowego (lub innego kwaskowatego)

Truskawki podgrzać na małym ogniu, zagotować z dodatkiem wiórków i rodzynek. Do 1/3 szklanki zimnej wody dodać mąkę ziemniaczaną, wymieszać, dodać do truskawek. Zagotować, wystudzić.

Ciasto jest bardzo smaczne i delikatne w smaku, wygląda jak zwykłe, robione z białej mąki, ciasto.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
o tak to jest bardzo smaczne i bardzo zdrowe
icon_wink.gif
ciasto

p.s ja jestem fanką Ani kuchni
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a ja widzac taaaaki przepis (bez cukru, bez glutenu, bez drozdzy, bez jajek, bez masla
icon_eek.gif
) znowu mysle, ze przydalby sie nawet nie dzial, ale chociaz spis tresci dla potraw "BEZ"
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Nie ma -ja tam przynajmniej nie wiem,ale na wegedzieciak.pl podaje takie przepisy ,bez mleka ,bez cukru itp
Wszytko na razowych-różnych !!!! mąkach,kaszach ,warzywach....,na zakwasach....
A wszystko pyszne wychodzi ,że chej


p.s Chyba Ania się nie będzie gniewać jak napiszę ,że pisze książkę kucharską....Ja bardzo na tą książkę czekam ,bardzo....
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
no to poslala na inne forum
icon_wink.gif


a ja przetlumaczylam i poslalam znajomej. bez drozdzy, bez cukru, bez glutenu
icon_rolleyes.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Margot!!

Toc ja nie moge siedziec tu ciegiem i robic tlumaczen!!!
A ona jutro idzie na urlop i przeprowadza sie i bedzie 3 tygodnie bez netu!
Sypana szarlotka jest bardzo pociagajaca, bo szybka... Choroba no nie wiem. Jest taka szybka, ze wlasciwie spoko moze ja piec pracujac
icon_lol.gif


i ten...

przeraza mnie rozmiar tamtego forum, ale wiem, ze bede zagladac do przepisow. Na pewno sie czegos naucze.
a teraz lecam do garow
icon_wink.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Jak tylko bede miala urlop i wiecej czasu to wyprobuje, moze z brzoskiwniami, zamiast truskawek, akurat jest sezon.
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Kermidt, postaram się zamieszczać na cincinie moje przepisy z wegedzieciaka. Możesz napisać co Cię szczególnie interesuje, to poszukam.
Tak, jak Margot wspomniała, piszę książkę. Moja kuchnia składa się z razowych mąk (nie tylko pszenna i zytnia, ale też jaglana, ryżowa, jęczmienna, gryczana i inne), dużej ilości warzyw, do potraw dodaję też pestki dyni, sezam, orzechy, słonecznik. Różni się tym od innych, że nie używam cukru (poza ciastem drożdżowym dla gości), wszystko słodzę morelami, rodzynkami, daktylami, miodem lub słodem. Staram się, by wszystkie potrawy były pełnowartościowe. Gotowanie dla bliskich sprawia mi radość. Staram się, by moje posiłki nie zawierały przetworzonych rzeczy, a były smaczne i zachęcająco wyglądały. Jest to moją pasją.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Tak ja bardzo czekam na Twoja Aniu książke ,bo ciągle się denerwuje jak nie mogę znaleśc potrzebnego mi w danej chwili przepisu....
I dziękuję ,za odkrycie świata mąk
anbetung.gif
-ryżowe naleśniki np to hit w domu
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Upieklam to ciasto wczoraj, bardzo mnie intrygowala ta kasza jaglana. Zrobilam w wersji z jablkami, dodajac do nich wiorki kokosowe tak jak w wersji truskawkowej. Wyglada jak tarta, ale w smaku jednak samo ciasto jest jakby gorzkawe. Calosc nie, nawet slodka jest, bo jest dzem i jablka.

Zalaczam zdjecie.
 

Załączniki

  • Imagem_021.jpg
    Imagem_021.jpg
    144.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Ines, jeśli ciasto jest gorzkawe, to kasza była stara (ona tak gorzknieje). Jaglana na krótki okres przydatności do spożycia (jeśli się nie mylę, to 3 miesiące). Przy kupowaniu trzeba popatrzeć, musi być żółta, nie może być szarawa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Ja bardzo lubię takie wypieki, bo nie mają dużo tłuszczu, są bez cukru i wyglądają jak z białej, pszennej mąki. Cieszę się, że je upiekłaś.
Margot, cieszę się, że smakują Ci naleśniki ryżowe. Sama byłam zaskoczona, jak je zrobiłam, że są takie fajne i że bez glutenu można robić naleśniki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Ania D. @ 30 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=551320Ines, jeśli ciasto jest gorzkawe, to kasza była stara (ona tak gorzknieje). Jaglana na krótki okres przydatności do spożycia (jeśli się nie mylę, to 3 miesiące). Przy kupowaniu trzeba popatrzeć, musi być żółta, nie może być szarawa.
Sprawdzalam przy zakupie, przydatnosc to spozycia - az do 2008 roku, a nie ma daty pakowania. Kasza jest zolciutka, nie szarawa. Mimo wszystko pewnie stara, czy cos pomaga parzenie wrzatkiem przed gotowaniem?
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Słyszałam kiedyś o takiej metodzie, ale nie wiem, na ile skuteczna. Pamiętam, że moja pierwsza kasza jaglana była gorzka, bardzo mnie to zraziło do niej. Tylko dzięki temu, że tak dużo czytałam o jej walorach zdrowotnych spróbowałam jeszcze raz. Teraz już kupujemy na targu, mamy sprawdzone miejsce.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Kilka razy juz robilam kasze jaglana, na slodko i na slono, i troche rzeczywiscie sie zrazilam..Ale jednoczesnie chcialabym wprowadzic do jadlospisu ze wzgledu na jej walory zdrowotne.
Czy masz jakis dobry przepis danie z kasze jaglana, dla dzieci na ciepla kolacje lub obiad?
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Ja najczęściej robię kaszę jaglaną na słodko z suszonymi, niesiarkowanymi morelami i sezonowymi owocami, do tego zawsze jakieś orzechy lub pestki. Wspaniałe na śniadanie lub kolację. Najsmaczniejsza jest świeżo gotowana kasza, na nią wykładamy uduszone, pokrojone morele (można ich nie dusić w lecie, tylko namoczyć i np. zmiksować) z owocem (poziomki, jagody, brzoskwinie, gruszki, śliwki etc). Na to wylewam zawsze trochę mleczka z migdałów, sezamu, pestek dyni, kokosowego, słonecznika, orzechów włoskich, laskowych lub innych). Doskonałe, bardzo smaczne i pełnowartościowe danie, idealne dla dzieci.
Na obiad bardzo lubię świeżo gotowaną kaszę z uparowanym brokułem, do tego np. posypka ze słonecznika (rozgrzewamy trochę oliwy, wrzucamy kilka łyżek słonecznika, trzymamy chwilę na ogniu, dodajemy 2-3 wyciśnięte ząbki czosnku, mieszamy i wykładamy na kaszę). Taka posypka doskonale pasuje też do brokuła, ryżu i kasz. Ze względu na męża jaglaną muszę chować, robię więc placuszki lub kotlety, dodaję ją do pasztetów. Postaram się wklejać te przepisy.
Tu są racuszki bananowe
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: