brik

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
brik to cos przechrupkiego i przepysznego. Tradycyjnie w srodku ma najczesciej jajko w stanie plynnym, tunczyka, kapary, cebulke, zielsko - i czego dusza zapragnie.

Brik robi sie w specjalnym cieniutenkim ciescie, ktore jest niemal tak cienkie, jak filo. Ale tu podobienstwa sie koncza. Ciasto brikowe po usmazeniu jest nieslychanie chrupiace, bardziej niz filo, bardziej niz papier ryzowy, bardziej niz wrappery do spring rolli. Rozplywa sie w ustach . No i miejscami ma dziurki.
Ciasto brikowe robi sie nie ze zwyklej maki (jak filo czy spring roll wrappers), a z semoliny (plus nieco wody i czasem kapka tluszczu). Kolejna roznica jets taka, ze gotowe filo i ciasto springrolowe, jest surowe, a brik nie. Ciasto jest w stanie surowym ponoc lepka kula, ktora sie tak jakos sprytnie rozsmarowuje na specjalnej plycie czy tez patelni - wszystko bardzo cieniutka warstwa - i po chwili sie je zdejmuje (bez smazenia po drugiej stronie), kiedy jest jeszcze biale.
Oczywiscie w Tunezji mozna je kupić gotowe, zapakowane jak u nas tortille - normalnie na polce. W opakowaniu kazdy plat jest oddzielony od następnego warstwa cienkiej folii.

Potem w taki plat uklada sie na plasko, na srodku robi sie ,,studnie" z dodatkow nieplynnych (np z tunczyka i kaparow) i na srodek wbija sie male, jak najswiezsze (czyli jak najmniej lejace!) jajko, smaruje sie brzegi roztrzepanym jajem, skleja i smazy na patelni w sporej ilosci tluszczu, bardzo krotko z kazdej strony. Jajko powinno pozostac plynne, ale polplynne a nawet calkiem sciete jest rownie pyszne.

Ja dzis zrobilam z przywiezionego ciasta brikowego takiego brika fusion. Jedno nadzienie to byl cheddar, szczypiorek i jajko, a drugie to feta, ricotta, poledwica wedzona pokrojona w kostke, cebulka od szczypioru i pieprz.

pyszne. moze ktos sie skusi i sprobuje zrobic to w filo albooo... moze jakis szaleniec sam wykona ciasto na brika
icon_lol.gif

W kazdym razie nei kazdy turysta w tunezji zwraca uwage na briki (wrecz niewiele osob po nie siegalo, pizza i pasta rzadzi) - a szkoda. Tak wiec,jesli ktos sie wybiera - polecam!
obraz005wx8.jpg


tak wyglada po usmazeniu
obraz015ki7.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
uwielbiam "brik"!!! aczkolwiek przyznam, ze sama jeszcze nigdy nie robilam...
icon_redface.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Margot - baaaardzo chrupiace
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
o! a dzis zrobilam brika na niemal suchej patelni (tylko lekko przepedzlowanej oliwa do smazenia) - i tez wyszedł doskonaly. Do srodka calkiem po europejsku dalam goude holenderska i cieniutko pokrojone salami
icon_lol.gif
Pycha.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Malgosimi @ 21 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=544295Ciasto jest w stanie surowym ponoc lepka kula, ktora sie tak jakos sprytnie rozsmarowuje na specjalnej plycie czy tez patelni - wszystko bardzo cieniutka warstwa - i po chwili sie je zdejmuje (bez smazenia po drugiej stronie), kiedy jest jeszcze biale.
Oglądałam daaawno temu film(chiński albo japoński, albo tylko aktorzy byli azjatami) o takiej dziewczynie która gotowała róóóżne takie... z domowych przepisów, ale mniejsza o to - ona właśnie robiła coś takiego co opisujesz - z tym że nie wiem czy to był brik.
Kulę kleistego trochę, białego (myślałam że ryżowe...) ciasta pacała ręką na coś w rodzaju patelni do crepsów, robiła tym ciastem koło tak by przylepił się do patelni równy okrąg i odrywała kulę, po chwili zdejmowała suchy sztywny płatek itd...

Nie bardzo rozumiem ten opis ze studnią i sklejaniem
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
taaak, dokladnie tak sie to odbywa, ,,packa" sie kolo siebie tym ciastem! Doskonale to opisalas!

no chodzi mi o studnie taka, jak sie robi wyrabiajac ciasto na stolnicy - usypuje sie krąg z mąki (a w wypadku brika np z kaparow i tunczyka) a w zaglebienie posrodku daje sie jajko, zeby sie nie wylalo
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
hm, dziwne, ja zdjecia widze... PS na ,,moim" zdjeciu jest proces robienia ciasta na brik - tego packania na patelnie
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No tu to jest jakieś ogromne... to co ja widziałam to było pojedyńcze wielkości naleśnika - na takiej jakiejś podobnej patelni.
 

oski

Member
Lip 31, 2007
25
0
0
brika mozna zrobic rowniez z gotowanymi,przetartymi przez praske ziemniakami wymieszanymi z zielona pietruszka.Ziemniaki polozyc na placek,zrobic wglebienie i wbic bo niego jajko.Jajko lekko posolic,wszystko zwinac w rulon i smazyc na patelni.Ja tez nie smaze ich w bardzo glebokim tluszczu ze wzgledu na kalorycznosc(ale sama siebie chyba oszukuje bo to pewnie zadna roznica).Przepis oryginalny od kucharza z Tunezji-prosty a zarazem pyszny.Polecam
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
brik mozna robic z wieloma rzeczami i na wiele sposobow
u nas ostatnio byla zapiekanka z cukinia i kozim serem
icon_wink.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Wczoraj kupiłam ciasto brik/brick w leclercku. Opłaca się, bo kosztuje 3 z groszami, a jest 8 płatów.
Dzisiaj robiłam: każdy płat rozcięłam na połowę, nafaszerowałam smażonymi porami, po wystygnięciu wymieszanymi z szynką, goudą i mozzarellą, pikantnie doprawione.
Trochę ciężko szło mi zwijanie, ale jak już się nauczyłam, to poszło szybko i łatwo - w trójkąciki. Zrobiłam wcześniej, ale przygotowane nakryłam papierem mokrym, żeby nie wyschły, czekały tak ponad godzinę. Jednego na próbę usmażyłam na patelni, ale nie w głębokim tłuszczu - wydał mi się bardzo tłusty.
Dlatego resztę wyłożyłam na blachę z papierem i posmarowałam roztopionym masłem - i to było to! Wyszły lekko złote (po ok. 20 minutach) i pysznie chrupiące. Bardzo wszystkim smakowało.
Podałam z mieszaniną sałat z ogórkiem, pomidorem, cebulą i ogórkiem konserwowym z fetą i słodko-kwaśnym sosem. Wszystko zniknęło szybko...
Rewelacja! musze kupić jeszcze kilka na zapas, bo nie wiadomo, kiedy trafią się następne.