Szwedzki Kruchy Chleb z Kminkiem

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
tu jest orginał
http://annesfood.blogspot.com/2007/08/swed...th-caraway.html
a tu bardzo wolne tłumaczenie moje
Szwedzki Kruchy Chleb z Kminkiem

25 g świeżych drożdży
500 ml ( 2 filiżanki ) ciepłej wody
2 łyżeczki soli
600 ml ( 2 , 4 filiżanki )razowej żytniej mąki
600 ml ( 2 , 4 filiżanki ) pszennej maki
2 łyżeczki kminku zmielonego
2 łyżeczki sezamu
2 łyżeczki lnu
Rozkrusz drożdże do miski i dodaje trochę wody . Jak drożdze ruszą ,dodaj wody , oraz resztę składników. Mieszaj rękę albo wyrabiaj robotem kuchennym. Dodaj ekstra mąkę jeżeli to ciasto będzie się kleić. Nie trzeba wyrabiać długo ,ma się tylko nie kleić. Przełóż do miski ,okryj reklamówką foliową i zostaw na godzinę
Zrób z ciasta gruby wałek ,pokrój na 15 kawałków Każdy wałek cieniutko rozwałkuj Przejedz po cieście guzowatym wałkiem lub podziób gęsto widelcem . W środku małą szklaneczka wytnij otwór
Piecz od razu na blachach wyłożonych papierem do pieczenia ok 10-12 minut w temp 200-220 stopni
Fajne chrupiące chlebki
000_0645.jpg
ja zrobiłam z połowy porcji wyszło mi 8 dużych chrupiących chlebków
 

Załączniki

  • 000_0645.jpg
    000_0645.jpg
    927.5 KB · Wyświetleń: 2

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
podnosze,bo przepis wyglada super, az mi sie dziwne wydaje, ze nikt wiecej go nie robil

cos podobnego jadlam kiedys na wycieczce i oswiadczam, ze zamierzam ten przepis wyprobowac

moze ktos jeszcze sie przylaczy?
 

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
Wygląda fajnie ;) Szkoda, że studia żyć nie dają, nie mówiąc już o jedzeniu ;) Ale przepis idzie do tych "do zrobienia" bo brzmi fajnie, zwłaszcza, ze namiętnie kolekcjonuję skandynawskie przepisy ;)

Tak BTW co chwilę widzę tu jakiś przepis skandynawski... może by tak otworzyć odpowiedni dział w "kuchniach świata"? W końcu świat nie ogranicza się do kilku regionów
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Oliwweczka to są bardzo fajne chlebki ,ja je robiłam z 3 razy i zawsze wychodziły i smaczne i bez problemu
Anuc ,pomysł z działem kuchni skandynawskiej jest pierwszorzędny ,ja bardzo sobie cenie przepisy skandynawskie
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Ja z wiadomych powodow tez jestem za dzialem skandynawskim :D ale nie obraze sie jakby byl polnocno europejski - wtedy tez mozna dorzucic Rosje, albo stworzyc dzial slowianski. nie wiem jak tam w Szwecji i Norwegii ale przynajmniej kuchnia finska duzo czerpie od mateczki Rasiji
icon_razz.gif
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Jadłam taki chleb kiedyś w Szwecji. Piekła go starsza kobieta, która robiła to od lat. W specjalnym piecu piekłą całą górę takiego chleba w ogromnej ilości - miał starczyc rodzinie na cały tydzień. Był pyszny, ale nie chrupiący, raczej miękki i taki pozostawał cały tydzień.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
jest przepyszny, chrupiący, świetnie smakuje z pastą rybną (akurat taką miałam w domu) i białym serem z pomidorem, pyszne.

2471977320052117535S500x500Q85.jpg


wyszło mi tych chlebków sporo, więc część pomroziłam, będą jak znalazł na następny raz.
 

flowerekk

Member
Sty 11, 2009
361
0
0
Dziekuje
icon_smile.gif
Ja i moj Narzeczony jestesmy na dietce i dlatego staram sie dopasowac wszystkie przepisy do dietki
icon_smile.gif
A ze dopiero zaczynam przygode z pieczenim, to potrzebuje porad dswiadczonych osob, bo sama nie wiele zdzialam
icon_smile.gif