Zapiekanka z ziemniaków

Michał

Member
Sie 29, 2007
10
0
0
Cześć - jako swój pierwszy post wrzucam przepis na zapiekankę z ziemniaków (uogólniając).
Jest to danie bardzo (chyba
icon_smile.gif
) kaloryczne ale na pewne okazje bardzo trafione.
Składniki:
Ziemniaki (jeśli możliwe to malutkie młode - pewnie dopiero na następny sezon ;))
Oliwa z oliwek (ja używam Ybarra - niedroga a aromat do tego dania wg mnie idealny)
Śmietana duży kubeczek - 400g? (mój brat pojechał po bandzie i używał kilkudziesięcio procentowej, ja uważam że wystarczy 18 - gęsta i "niesłodka")
Pieczarki - dajmy na to 300-400g (więcej jak będzie to też nie zaszkodzi. mniej tez nie)
Boczek wędzony na zimno (30 dkg - ja używam tego z Biedronki i uważam, że jest w sam raz. (wiem wiem biedronka suxx itp)
Serek topiony (moje ulubione to marki SerTop Tychy ew. Lactima. ) ok 3/4 szt.
Sos jakis ostry (typu tabasco, piripiri etc)
Przyprawa do ryb firmy cykoria (ha ha nie wiem skąd się tu wzięła ale pasuje
icon_smile.gif
)
Sól, pieprz
Ser zółty.



Zaczynamy od ziemniaków (robię zawsze wszystko na oko więc nie podam gramatur - ma wyglądac dobrze - powiedzmy że tych ziemniaków kilogram i każdy sobie na oko odmierzy):
Ziemniaki gotujemy w mundurkach w calości (jeśli ma ktoś młode malutkie ziemniaczki to potem nie warto ich nawet skrobać/kroić) po ugotowaniu studzimy i kroimy na odpowiadające nam wielkościowo cząstki.

Boczek smażymy na oleju/oliwie do uzyskania odpowiadającego nam poziomu spieczenia.
Następnie dorzucamy pieczarki i smażymy/dusimy(dużo wody dają najczęściej - można drewnianą łyżką poskrobać dno by odczepić przylgnięte do dna patelni efekty ubczne z boczku
icon_smile.gif
) aż staną się odpowiednie do spożycia (w praktyce czasem używam surowych pieczarek minimalne poddanie ich obróbce termicznej wystarczy lecz wypuszczają dużo wody i należy mieć to na uwadze przy finalnym zpaiekaniu calości)
Do boczku i pieczarek dodajemy smietanę, mieszamy cały czas na małym ogniu.
Do Całości dodajemy serek topiony (uważam że im intensywniejszy smak tym lepiej - czyli jakiś ostry serek)
Tak przygotowany "sos" mieszamy z pokrojonymi uprzednio ziemniakami (najlepiej w docelowym naczyniu do zpiekania), mieszamy dokłądnie by ziemniaki były ładnie oblepione sosem (uwaga!! ilość ziemniaków dopasowac do ilości "sosu" by nie wyszło za suche)
Wszystko przyprawiamy sosem (chyba że nie lubimy) tabasco lub piri-piri (może być papryka ostra albo pieprz kajeński) oraz przyprawą do ryb firmy cykoria (to nie kryptoreklama, ta sama przyprawa od Kamisa ssie ;)) oraz pieprzem/solą. Na koniec dolewamy oliwę z oliwek tak, aby potrawanabrała lekko zielonkawego koloru (wg mnie to jest 3/4 uroku tej potrawy).
Z wierzchu posypujemy satysfakcjonującą nas ilością sera (sera można dodać też "do wewnątrz" i zapiekamy do momentu aż na obrzeżach zaobserwujemy zrumienienie (oczyiwście każy ma swój ulubiony poziom spiekania)

I to chyba wszystko - mam nadzieje, że komuś przypadnie do gustu

M
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Napewno smakuje pysznie! Mam podobny przepis na zapiekankę ziemniaczaną zwaną "chłopskie danie" też z serkami topionymi - dla lubiących ziemniaki niebo w gębie
icon_wink.gif

Twój przepis napewno wypróbuję!

Witamy na forum
icon_smile.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Wszelkie zapiekanki ziemniaczane są u mnie na szczycie pysznościowych dań
lecker.gif
daumen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Robiłam wczoraj.
Nie do końca trzymałam się przepisu bo nie dostałam przyprawy do ryb Cykorii i nie dawałam żadnego ostrego sosu.
Dodałam za to przyprawę do dań z ziemniaków, pół cebuli udusiłam z pieczarkami, dodałam troszkę pokrojonych drobno pomidorów suszonych i ostrej papryczki.
Wiedziałam że będzie dobre - i było!!!
Ziemniaki i pieczarki, boczek i kremowy śmietankowo serkowy sos plus zapieczony ser - jak dla mnie niebo w gębie zwłaszcza w takie chłodne dni jakie są u nas teraz.
Polecam
icon_smile.gif
 

Michał

Member
Sie 29, 2007
10
0
0
Cinka @ 1 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=574247Robiłam wczoraj.
Nie do końca trzymałam się przepisu bo nie dostałam przyprawy do ryb Cykorii i nie dawałam żadnego ostrego sosu.
Dodałam za to przyprawę do dań z ziemniaków, pół cebuli udusiłam z pieczarkami, dodałam troszkę pokrojonych drobno pomidorów suszonych i ostrej papryczki.
Wiedziałam że będzie dobre - i było!!!
Ziemniaki i pieczarki, boczek i kremowy śmietankowo serkowy sos plus zapieczony ser - jak dla mnie niebo w gębie zwłaszcza w takie chłodne dni jakie są u nas teraz.
Polecam
icon_smile.gif
icon_smile.gif
Cieszę się - zaprawdę, przyprawa do ziemniaków to był b. dobry pomysł. Bardzo ją lubię zwłaszcza w wersji firmy prymat (chiba - tyle tego teraz na rynk.. na opakowaniu było info że dostało jakąśtam nagrodę konsumentów bla bla)

Właśnie jestem w trakcie
cheers.gif
małej buteleczki wina, potem zabieram się do przygotowania torilli z kurczakiem i curry - obaczymy jak wyjdzie, opiszę to w odpowiednim dziale.

Co do zapiekanek z ziemniaków to od dzieciaka mam zayoba na ich punkcie - moja mama robiła mi też taką smieciową zapiekankę: ziemniaki pozostałe po obiedzie pokrojone w drobną kosteczkę (taką siateczką drucianą do jajek) - do tego kapkę oleju, przyprawy typu papryka, oregano, czosnek - kiełbasa polska (na surowo bez podsmażania), boczek wędzony, duuuużo sera. No i na jej bazie wraz z bratem zrobiliśmy ww. zapiekankę.

Pauje do tego idealnie sos czosnkowy - serek homogenizowany waniliowy pół/pół z majonezem i czosnkiem. Serek można zastąpić jogurtem naturalnym i odrobiną cukru.

Pozdr
M
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Bigosem na pewno nie. A co do przypraw, to każdy może zmienić wg własnego gustu
icon_mrgreen.gif
Ja kminek uwielbiam, ale jeśli ty nie lubisz, to uzyj przypraw, które tobie pasują do ziemniaków i ew. kapusty
icon_wink.gif

Aha, jest w sprzedaży kminek mielony - jeśli bardziej ci przeszkadzają ziarenka niż smak
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Michał

Member
Sie 29, 2007
10
0
0
Akulka @ 3 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=575463Bigosem na pewno nie. A co do przypraw, to każdy może zmienić wg własnego gustu
icon_mrgreen.gif
Ja kminek uwielbiam, ale jeśli ty nie lubisz, to uzyj przypraw, które tobie pasują do ziemniaków i ew. kapusty
icon_wink.gif

Aha, jest w sprzedaży kminek mielony - jeśli bardziej ci przeszkadzają ziarenka niż smak
icon_wink.gif
Z uwagi, że kiedyś nie mogłem pojąć jak można spasować czekoladę mleczną i ser rokpol (dopóki nie spróbowałem), w sobotę spróbuję tej zapiekanki w jakiejś nieporażającej ilości
icon_smile.gif

Dam znać czy podeszło

M
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
To trzymam kciuki
daumen.gif
icon_mrgreen.gif
Mam nadzieje, że trafisz na dobre mięso mielone
icon_wink.gif

A przyprawy najwyżej dawaj z umiarem, bo nie każdy jak ja musi uwielbiać mnóstwo ziół
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Dziś była na obiad.
lecker.gif
Baaaardzo smaczna i robi się szybciutko.