chleb z maszyny pszenno-zytni na zakwasie

Wrz 3, 2007
299
0
0
DANE DO WYPIEKU :

PROGRAM 1 (CHLEB MIESZANY 2.55 MIN)
DARK (MOCNO WYPIECZONY)
SMALL (MAŁY)[/size]


TU ZASTOSOWAŁEM MISZANINE ZAKWASU PSZENNEGO I ŻYTNIEGO

PICT0874.JPGPICT0885.JPG[size="4"]
PICT0882.JPGMASZYNA CLACTRONIC BBA 6827


POTRZEBNE SKŁADNIKI:


200 ml LETNIEGO MLEKA

200 g - ZAKWAS PSZENNY OŻYWIONY

200 g - ZAKWAS ŻYTNI OŻYWIONY

200 g - BIAŁA MĄKA TYP 650 + 200 g - BIAŁA MĄKA TYP 650

50 g - UGOTOWANY ZIEMNIAK ,BRĄZOWY CUKIER I SÓL MORSKA DROBNA

AKCJA


WLAĆ MLEKO DODAĆ 200 g MĄKI BIAŁEJ TYP 650 PRZESIANEJ PRZEZ SITO I PRZEŁOŻYĆ ZAKWASY .

WŁĄCZYĆ PROGR.1 WYMIESZAĆ OK 5 MIN - NACISNĄĆ STOP- ZRESETOWAĆ PROGRAM BY POWRÓCIŁ OD POCZĄTKU

PRZERWA NA OK 2 GODZ.POTRZEBNA DO RUSZENIA DROŻDŻY.
icon_rolleyes.gif


AKCJA

NASTĘPNIE WSYPUJEMY KOLEJNĄ PORCJĘ BIAŁEJ MĄKI TYP 650 W ILOŚCI 200 g PRZESIANEJ PRZEZ SITO,DODAJEMY 2 MAŁE MIARKI BRĄZOWEGO CUKRU I 2 MIARKI MORSKIEJ SOLI ORAZ 50 g ZIEMNIAKA PRZECIŚNIĘTEGO PRZEZ PRASKĘ.

WŁĄCZYĆ MASZYNĘ (PROGR.1) I PIECZEMY.

PO ZKOŃCZENIU II MIESZANIA WYCIĄGAMY MIESZADŁA HACZYKIEM I FORMUJEMY GÓRĘ MASY MOKRĄ RĘKĄ ROBIMY DOWOLNĄ POSYPKĘ I OZDOBNE NACIĘCIE,PĘDZELKIEM SMARUJEMY GÓRĘ ROZBEŁTANYM JAJKIEM.


UWAGI DO PIECZENIA :

CHLEB NAJPROSTRZY ,MAŁY.POD WĘDLINKĘ,DOBRY W SMAKU, JEDZĄ GO DZIECI CZYLI NAJLEPSI EKSPERCI.
daumen.gif

WSZYSTKO WYMIESZA I UPIECZE MASZYNA– CZEKAĆ I NIE OTWIERAĆ.
PO CAŁYM PROCESIE BEZWZGLĘDNIE WYCIĄGNĄĆ Z FORMY NA KRATKĘ BY ODPAROWAŁ.PO OSTYGNIĘCIU MOŻNA WCINAĆ.
SMACZNEGO
mniam.gif
 

Załączniki

  • PICT0874.JPG
    PICT0874.JPG
    170.5 KB · Wyświetleń: 2
  • PICT0881.JPG
    PICT0881.JPG
    171.8 KB · Wyświetleń: 0
  • PICT0885.JPG
    PICT0885.JPG
    173.1 KB · Wyświetleń: 2
  • PICT0882.JPG
    PICT0882.JPG
    169.6 KB · Wyświetleń: 2

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
Czy mógłbyś wyłączyć Caps Lock? Taki krzyk jest chyba niepotrzebny przy podawaniu przepisu na chleb.
 
Wrz 3, 2007
299
0
0
Przepraszam za caps Lock(duże litery) - chciałem by było bardziej czytelne, a jest odwrotnie.
Przepraszam za złą datę na zdjęciach,założyłem nowe baterie do aparatu nie sprawdziłem daty.
Przepraszam za złą ostrość zdjęć,coś sknociłem.
cvety.gif
cvety.gif
cvety.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Chlebo-nówka

Member
Wrz 25, 2008
2
0
0
Witam!

Skorzystałam z przepisu (no, prawie, bo ani zakwasu żytniego, ani mąki żytniej nie użyłam - wszystko na pszennej)
Chlebek wyszedł zapaszysty, ładnie pękła mu skórka ale:
- słabo wyrósł
- miąższ ma dość zbity - tzn są dziurki, na przekroju wygląda całkiem normalnie i na pewno nie jest zakalcem, ale jest taki raczej twardy i ciężki

Jaka może być tego przyczyna? Czy to może mieć związek z konsystencją zakwasu? Mój jest jak za gęste ciasto naleśnikowe albo gęsta śmietana i płynny.
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
Chlebo-nówka @ 25 Sep 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=755011Witam!

Skorzystałam z przepisu (no, prawie, bo ani zakwasu żytniego, ani mąki żytniej nie użyłam - wszystko na pszennej)
Chlebek wyszedł zapaszysty, ładnie pękła mu skórka ale:
- słabo wyrósł
- miąższ ma dość zbity - tzn są dziurki, na przekroju wygląda całkiem normalnie i na pewno nie jest zakalcem, ale jest taki raczej twardy i ciężki

Jaka może być tego przyczyna? Czy to może mieć związek z konsystencją zakwasu? Mój jest jak za gęste ciasto naleśnikowe albo gęsta śmietana i płynny.
chleb na zakwasie czasmi potrzebuje dluzszego czasu wyrastania.
Ja pieke ten chlebek ten chlebek i rosnie bardzo ladnie, ale wydluzam czas rosniecia ( niz jest to w programie maszyny ) o 30 min. I akurat wczoraj zrobilam maly eksperyment i gdy nastawialam zakwas ( jedno stopniowy) zwiekszylam ilosc wody i efekt wyszedl jak najbardziej pozytywny.
 

Chlebo-nówka

Member
Wrz 25, 2008
2
0
0
Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
A jak się ocenia siłę zakwasu? Tzn po czym poznać, czy już jest wystarczająco silny, żeby wyrósł ładny chleb?

Co do czasu wyrastania, to dałam mu dodatkowe 2 godziny, ale może to jeszcze za mało.
Następnym razem spróbuję tego drugiego przepisu.
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
Ja mam zakwas z maki zytniej razowej . Do pierwszego wypieku dodalam troche drozdzy, ale do trzeciego wypieku juz nie dodawalam drozdzy, tylko sam zakwas.