Pikantna tarta z soczewicą

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Z książki "Kuchnia wegetariańska" T. Ostromęckiego

Pikantna tarta z soczewicą

Składniki:

Ciasto:
-1 2/3 szklanki mąki pełnoziarnistej
-1/3 szklanki margaryny, pokrojonej na małe kawałki
-4 łyżki stołowe wody

Nadzienie:
-2/3 szklanki czerwonej soczewicy, opłukanej
-1 1/4 szklanki wywaru z warzyw
-1 łyżka stołowa margaryny
-1 cebula, pokrojona
-2 czerwone papryki, wypestkowane i pokrojone w kostke
-1 łyżeczka drożdży
-1 łyżka stołowa koncentratu pomidorowego
-3 łyżki stołowe natki pietruszki
-pieprz

1. Przygotować ciasto. Wsypać mąkę do miski i utrzeć rękami z margaryną, na masę podobną do bułki tartej. Mieszając dodać wodę i urobić na ciasto. Zawinąć i chłodzić przez 30 minut.
2. W miedzyczasie przygotować nadzieie. Wsypać soczewice do garnka z wywarem, nastepnie doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut, aż soczewica będzie wystarczająco miękka, by rozgnieść ją na puree.
3. W małym garnku rozpuścić margarynę, wrzucić pokrojoną cebulę i paprykę i smażyć, często mieszając, aż będą miękkie.
4. Dodać puree z soczewicy, drożdże, koncentrat pomidorowy i pietruszkę. Doprawić do smaku pieprzem. Dokładnie wymieszać.
5. Na blacie lekko posypanym mąką rozwałkować ciasto i wyłożyć nim formę do tarty o średnicy 24cm. Nakłóć dno widelcem i nałożyć soczewicę.
6. Wstawić do rozgrzanego piekarnika (200') na 30 minut, aż nadzienie się zestali.

Wariant: W zależności od upodobań w etapie 4 można dodać kukurydzę, aby stworzyć bardziej kolorową i smakowitą odmianę tej potrawy.


Ja zamiast soczewicy czerwonej użyłam zielonej, którą oczywiście gotowałam nie 10 ale 25 minut. Teraz już rozumiem czemu w przepisie polecają czerwoną...zielona po zmiksowaniu nie wygląda zbyt atrakcyjnie
icon_mrgreen.gif
Nie zmienia to jednak faktu, że tarta jest przepyszna
mniam.gif
Aha i dodałam kukurydzę
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • tarta.JPG
    tarta.JPG
    156.6 KB · Wyświetleń: 0

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
Fajny pomysł
lecker.gif

Swego czasu dużo jadłam zielonej soczewicy, właśnie mi ją przypomniałaś tym przepisem. A kruche mam zamrożone, czeka na odpowiednią koncepcję
icon_mrgreen.gif

Tylko zastanawiam się jaką rolę spełniają w farszu drożdże i jaki dają posmak ?
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
flamenco @ 20 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=586670Fajny pomysł
lecker.gif

Swego czasu dużo jadłam zielonej soczewicy, właśnie mi ją przypomniałaś tym przepisem. A kruche mam zamrożone, czeka na odpowiednią koncepcję
icon_mrgreen.gif

Tylko zastanawiam się jaką rolę spełniają w farszu drożdże i jaki dają posmak ?
Nie mam pojęcia
icon_mrgreen.gif
Też sie zastanawiałam po co one ale farsz smakuje pyyysznie więc nie ma co za dużo myśleć
icon_wink.gif
A jakiegoś specjalnego posmaku nie czuje ale jestem chora więc może i jest...
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
Lis 28, 2005
3,760
0
0
a wogole to tarta wyglada przepieknie
anbetung.gif
...... i przesmacznie
mniam.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
no ja tez mysle ze to chodzi o te "odzywcze drozdze" (nutritional yeast )... ale moge sie mylic...
icon_neutral.gif
 

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
Nie mam pojęcia o co chodzi z tymi drożdżami
gruebel_2.gif

Już nie pamiętam kiedy ostatnio jadłam soczewicę -zieloną właśnie (bo czerwoną tak, ale wolę tę pierwszą).
Przez blisko 20 lat byłam wegetarianką, wtedy wcinałam. A teraz dzięki Twojej tarcie przypomniałam sobie o jej istnieniu. Nawet kolor mi nie przeszkadza
daumen.gif

Muszę iść na zakupy
lecker.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
to sa takie drozdze 'zdrowotne', uzywa sie ich jako dodatku do roznych potraw, ale to nie sa takie drozdze z ktorych sie robi ciasto drozdzowe...
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Dodałam do farszu łyżeczkę drożdży instant i nie zaszkodziło
icon_lol.gif
W przepisie napisane jest po prostu "drożdże" i też sie zastanawiałam o jakie chodzi...

CYTATa wogole to tarta wyglada przepieknie...... i przesmacznie