Moelleux au chocolat

elzusia

Member
Cze 25, 2007
435
0
0
Jest to jedno z najpopularniejszych ciast dla dzieci na podwieczorek we Fancji-zarowno w srody jak i w niedziele, lekko zmodyfikowane moze tez byc extra tortem na urodziny.Nie jest ono suche,ale bardzo czekoladowe.
A oto przepis:

przygotowanie-20min
pieczenie-30min
trudnosc-bardzo latwa

skladniki:
200gr gorzkiej czekolady
125gr masla
100gr maki
1,5lyz. proszku do pieczenia
4 jajka
200gr cukru
1 szczypta soli

W garnuszku rozpuscic maslo i czekolade (ja to robie w mikrofalowce,ale trzeba uwazac,podgrzewac bardzo krotko).Zdjac z ognia poczekac chwilke i dodac make z proszkiem.Rozgrzac piekarnik do 180°C.
Zoltka z cukrem ubic do bialosci, nastepnie polaczyc z czekolada.Ubic bialka ze szczypta soli na sztywna piane i polaczyc z reszta czekoladowej mikstury.
Wlac ciasto do okraglej tortownicy (obwod 26 do 28 cm)-wysmarowanej wczesniej maslem i wysypanej maka.
Piec okolo 30min-sprawdzic wbijajac w ciasto koncowke noza,jesli bedzie ona sucha-ciasto jest gotowe.
Zeby wyjac z tortownicy-poczekac az ciasto ostygnie.
Zycze smacznego.

ciasto.JPG
 

Załączniki

  • ciasto.JPG
    ciasto.JPG
    1.1 MB · Wyświetleń: 0

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
tzn w 'moelleux au chocolat' wnetrze ciasta ma byc jeszcze lekko 'niedopieczone' tak aby po przekrojeniu lekko plynna czekolada 'wylewala' sie na talerz, i takie wlasnie uwielbiam!!
gruebel_2.gif
dobrze ze jesien sie zbliza
icon_biggrin.gif
 

lueur

Member
Cze 29, 2007
3
0
0
Ciasto jest przepyszne!!! Po prostu rozpływa sie w ustach
icon_wink.gif
Jeszcze nigdy nie jadłam nic tak bardzo czekoladowego. Z racji, że ciasto jest francuskie, poszukałam informacji o nim na francuskich stronach z przepisami i wszytskie podawały 200 g masła na 200 g czekolady. Tak też zrobiłam i to był strzał w dziesiątkę. POLECAM!

Zamiast cukru pudru na wierzch można dać powidła lub posypać stratą białą czekoladą.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Wlasnie zjadlam kawalek
icon_biggrin.gif
Ciacho jest fantastyczne, pyszne, delikatne, rozpuszcza sie w buzi. Z wierzchu delikatne i chrupiace, a w srodku wilgotne.
Dalam 200g masla, bo czytalam kilka przepisow na to ciacho i sie w koncu pomylilam. Mo i podzielilam cukier na dwie porcje, jedna utarlam z zoltkami, a druga dodalam do ubitych bialek. Przepis na pewno bede powtarzac, no i dodam potem zdjecie.
icon_biggrin.gif
 

elzusia

Member
Cze 25, 2007
435
0
0
syso @ 10 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=659451Wlasnie zjadlam kawalek
icon_biggrin.gif
Ciacho jest fantastyczne, pyszne, delikatne, rozpuszcza sie w buzi. Z wierzchu delikatne i chrupiace, a w srodku wilgotne.
Dalam 200g masla, bo czytalam kilka przepisow na to ciacho i sie w koncu pomylilam. Mo i podzielilam cukier na dwie porcje, jedna utarlam z zoltkami, a druga dodalam do ubitych bialek. Przepis na pewno bede powtarzac, no i dodam potem zdjecie.
icon_biggrin.gif
troche duzo tego masla,ale przy takim ciescie juz sie chyba kalorii nie liczy???
 

lueur

Member
Cze 29, 2007
3
0
0
Dziewczyny nie wiem jak u Was, ale u mnie ciasto zniknęło w ekspresowym tempie
icon_wink.gif
kilka godzin i tortownica pusta... jeszcze raz dziękuję za wspaniały przepis i również będę ponownie piec moelleux au chocolat!