AROMATYCZNE KRUCHE CIASTECZKA

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
40 dag mąki
25 dag margaryny
20 dag cukru pudru
2 żółtka
skórka otarta z jednej cytryny
kilka kropel aromatu rumowego lub migdałowego

Mąkę wymieszać z cukrem, startą skórką cytrynową, żółtkami, aromatem i miękkim tłuszczem. Jeżeli ciasto jest zbyt gęste, dodać 1-2 łyżeczki wody lub mleka. Ciasto dobrze wyrobić, przykryć folią i włożyć na 2 godziny do lodówki. Stolnicę opruszyć mąką, rozwałkować ciasto na grubość ok. 0,5 cm. Wykrawać foremkami ciasteczka lub (jesli ktoś nie ma) szklanką krążki. Piec w temp. 220 stopni, na jasnozłoty kolor. Pieką się szybko, ok. 6 minut jedna blaszka. Przechowywać w pudełku, przez wiele dni zachowują świeżość, są kruche i bardzo domowe w smaku.
Ciasteczka można polukrować, wtedy lukier z dodatkiem soku cytrynowego (ma być kwaskowaty), można też składać po dwa krążki, smarując w środku dżemem. Do tych ciasteczek dodałam aromat waniliowy, akurat taki był w domu.

Oto fotki na zachętę. Robi się je szybko i starczają na długo. U nas delektujemy się ciasteczkami przez 3 dni, a jesteśmy wielkimi ciastożercami
icon_smile.gif


kruche1.jpg

kruche2.jpg
 

Załączniki

  • kruche2.jpg
    kruche2.jpg
    25.4 KB · Wyświetleń: 2
  • kruche1.jpg
    kruche1.jpg
    28.8 KB · Wyświetleń: 2

Eliza

Member
Paź 25, 2006
16
0
0
Bardzo dobre i bardzo kruche. Trzeba ich pilnować, bo szybko sie przypalają (przynajmniej w moim piekarniku). Naprawdę są warte wypróbowania.
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
Eliza @ 12 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=620779Bardzo dobre i bardzo kruche. Trzeba ich pilnować, bo szybko sie przypalają (przynajmniej w moim piekarniku). Naprawdę są warte wypróbowania.
Ale się cieszę, że w końcu ktoś skusił się na moje ciasteczka
cvety.gif
. Ich zaletą jest łatwe ciasto i bardzo domowy, aromatyczny smaczek.

A co do pieczenia, to chyba też zależy, od grubości samego ciasteczka i na jakiej wysokości jest blacha w piekarniku, od termoobiegu i wogóle stanu piekarnika.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Eliza

Member
Paź 25, 2006
16
0
0
A jak lepiej? Z termoobiegiem, czy bez? Ja właściwie go nie używam, jakoś nie podoba mi się ta funkcja.
Pytam, żeby następnym razem zrobić jeszcze lepsze, bo dostałam nakaz upieczenia tych ciasteczek na święta (ale nie wcześniej, bo mąż na diecie i przeze mnie, a właściwie przez te ciastka, nie może się odchudzać).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ruzia

Member
Wrz 13, 2004
2,141
0
0
bardzo fajny przepis, planuje w nastepny weekend piecznie ciasteczek z dziecmi i chyba sie na nie skusze
icon_smile.gif

Eliza ja mam w moim piekarniku teroobieg i absolutnie nie polecam go do malych ciastek, termoobieg ma to do siebie ze bardzo szybko spieka z gory i ciastka szybko beda ciemne. ja uzywam tej funkcji tylko wtedy gdy chce dorumienic jakies ciasto na koniec zwyklego pieczenia.
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
Eliza @ 18 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=625170A jak lepiej? Z termoobiegiem, czy bez? Ja właściwie go nie używam, jakoś nie podoba mi się ta funkcja.
Pytam, żeby następnym razem zrobić jeszcze lepsze, bo dostałam nakaz upieczenia tych ciasteczek na święta (ale nie wcześniej, bo mąż na diecie i przeze mnie, a właściwie przez te ciastka, nie może się odchudzać).
Dopiero teraz zauważyłam Twoje pytanie
icon_sad.gif
. Moim zdaniem absolutnie piec bez termoobiegu. One tak szybko się pieką, że termoobieg mógłby je za szybko i za bardzo przypiec. Ja zawsze włączam w piekarniku opcję góra i dół, piekę naprawdę chwilkę ok. 5 min, zależy jak grubo ciasto rozwałkuję, ale lepiej nie wychodzić z kuchni na "Taniec z Gwazdami"
icon_smile.gif
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
Ruzia @ 20 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=626620bardzo fajny przepis, planuje w nastepny weekend piecznie ciasteczek z dziecmi i chyba sie na nie skusze
icon_smile.gif
Ruzia jak wyszły Twoje ciasteczka ? Mam nadzieję, że smakowały dzieciom. Moja córka uwielbia wykrajać z tego ciasta różne kształty.

Chyba znowu muszę zagnieść to ciasto, będziemy znowu łasuchować przez trzy dni
icon_smile.gif
Teraz dodam olejek migdałowy i posypię na górze grubym brązowym cukrem.
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0

kristofel

Member
Paź 10, 2009
1
0
0
Przepis jest bardzo dobry, zmodyfikowałem go poprzez skrócenie czasu chłodzenia w lodówce do 0,5 godziny i mały dodatek proszku do pieczenia
icon_smile.gif
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,840
64
48
zrobiłam, polecam ten przepis. Ja zrobiłam z masła, bo nie używam magaryny i dodałąm cukeir waniliowy jako aromat
icon_smile.gif
Zrobiłąm też z jednego żółtka, bo nie miałam więcej jajek w domu. No i bez skóki z cytryny bo też nie miałam, a do rozrobienia dodałam łyżkę śmietany 12 % zamiast wody.
W sumie sporo zmian
icon_smile.gif