Ciasteczka czekoladowe z marcepanem

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciasteczka czekoladowe z marcepanem

To wlasciwie jest takie skrzyzowanie ciastka z czekoladowym trufelkiem
icon_smile.gif
- wprawdzie sie je piecze, ale wygladaja i smkauja jak czekoladki, te wieksze nadzialam kokosem i te sa bardziej ciasteczkowate
icon_smile.gif


2 szklanki posiekanej czekolady deserowej (okolo 340g)
110 g masla
1 1/4 szklanki slodzonego mleka skondensowanego
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
2 szklanki maki

200g pasty migdalowej lub marcepanu

Z pasty migdalowej uformowac male kuleczki (wielkosc dowolna - moje byly troszke wieksze od orzecha laskowego.

W rondelku rozpuscic czekolade z maslem, dobrze wymieszac na gladka mase. Dodac mleko, wanilie i na koncu make. Odrywac z jeszcze cieplego ciasta kawaleczki pojemnosci lyzeczki i ksztaltowac z nich male placuszki. W kazdy zawinac migdalowa kuleczke i ukladac na blasze. Piec w temperaturze 180 st.C przez 6-8 minut az ciasto bedzie lsniace i miekkie (nie piec za dlugo, bo bedzie twarde!).
Wystudzic na drucianej ciasteczce. Mozna zrobic esy-floresy z bialej czekoady dla kontrastu.

Gdybym robila je tylko dla siebie to raczej z 1/2 porcji bo wychodzi ich dosc sporo.

img55861gj.jpg
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Bajaderko, czy Ty kobieto sumienia nie masz? Huk roboty z tymi piernikami i tak, a Ty kulki wytaczasz? Muszę :cheers: bo sie uduszę
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
Bajaderko jak to wspaniale wygląda a jak musi smakować!!!

A to nadzienie kokosowe to jak się je robi???
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Zrobilam doslownie kilka tych kokosowych tak na sprobowanie - po prostu ugotowalam troche kokosu (moj jest gruby i slodki) z mlekiem az zgestnial i to wszystko
icon_smile.gif
Ale ze wzgledu na to mleko to chyba nie nadaja sie do dluzszego przechowywania.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Upieklam je, są przepyszne i śliczne, bardzo czekoladowe i nie za słodkie, z wyraźną nuta migdałową, maleńkie i urocze, pracochłonne ale warte swojej ceny! Zużyłam duużo więcej marcepanu, wyszło mi prawie 100 kuleczek, część dawno znikła, a część zapuszkowana w zamrazalniku oczekuje Świat. Pyszne, oryginalne. Uwielbiam typowo amerykańskie słodycze.
 

Ika

Member
Sty 5, 2005
14,699
0
0
O matko, już po tytule wiedzałam, ze jak tu wejdę, to sobie roboty dodam!
Zrobię, koniecznie.
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Zrobilabym , ale gdzie ja dostane te pasty marcepanowe i migdalowe???? A mozna je jakos samo -oraz-dzielnie zrobic??? A mozna nadziac orzeszkiem laskowym??
 

Ika

Member
Sty 5, 2005
14,699
0
0

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Paulinka @ 2 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=405115Malgos, a przechowywałaś je dłużej w puszce? Bo ja wlasnie nie wiem, ile mogą wytrzymać bez uszczerbku dla smaku.
U mnie dlużej nie poleżały, bo robiłam przed samą Wigilią. Ale sądzę, że te ciasteczka z powodzeniem można robić trochę szybciej, na pewno się nie zepsują. Może odrobinkę stwardnieją...
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
No moje nie są miękkie, raczej takie mocno zwięzłe ale nie twarde i chrupiące, chociaż nie szkodzi to im wcale bo są malutkie i nie ma problemu z pogryzieniem
icon_mrgreen.gif

no wiec juz jedne ciasteczka świąteczne mam z głowy
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Da się tam wsadzić coś innego?
gruebel_2.gif

Sama masa czekoladowa jest bombowa i zrobiłabym to Czh, ale on nie lubi marcepanu.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
No ja właśnie kombinuję. Bo idea jest taka, że cieniutko ciasta a dużo nadzienia, i dlatego coś półpłynnego np dżem wypływałby i w ogole strasznie cieżko by sie je robiło. Myśle, że np orzechy laskowe w całosci mogłyby sie sprawdzić, kawałek czekolady (to juz byloby megabombowo
icon_mrgreen.gif
) najlepiej białej, może jakis suszony owoc np śliwka, a jak kokos to w formie pasty kokosowej (patrz Bajaderkowa pasta migdałowa z wiórkami zamiast migdałów).
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Zrobilam je dzis i musze powiedziec, ze jakos mi nie podchodza. Pieklam je 20 min, bo ciasto bylo surowe. Wyszly mi 62 kuleczki. Kupilam mase marcepanowa i robilam scisle wg przepisu, kuleczki wielkosci orzecha laskowego, ale ciasta za duzo. Jakim cudem moga byc gotowe po 8 min pieczenia??
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Hofi, ja ciasta dawałam jak najcieniej, wyszło gdzies tyle co na zdjęciu. Mi sie szybciutko upiekły i były super.

Jotha, w sensie czy mozna używać tej bajaderkowej pasty do krajanki? tak, można
icon_mrgreen.gif
osobiście tak zrobiłam
icon_smile.gif