Ciasteczka anyżkowe

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Ciasteczka anyżkowe

Margot swoimi badeńskimi ciasteczkami anyżkowymi przypomniała mi, że za czasów mojego dzieciństwa, czyli około pół wieku temu, w moim domu rodzinnym zawsze były do pochrupania ciastka anyżkowe albo amoniaczki. Pogrzebałam w prawie 100-letnim zeszycie mojej Babci i znalazłam przepis na ciastka anyżkowe. Dziś zrobiłam, tak wyglądają:

R__ne_009.jpg

Składniki:

20 dkg cukru pudru
3 jajka
20 dkg mąki pszennej
troszkę zmielonego anyżu

Całe jajka ubić z cukrem pudrem na puszystą masę. Delikatnie wmieszać mąkę. Nakładać łyżeczką małe kopczyki na blachę wyłożoną papierem. Zostawić kilka godzin do obeschnięcia. Obeschnięte posypać delikatnie anyżem. Piec około 10 minut w piekarniku nagrzanym do około 180 stopni do lekkiego zrumienienia.

Moje uwagi:
Ciasto jest dosyć rzadkie, ja wyciskałam z rękawa cukierniczego kopczyki wielkości mniej więcej 2-złotówki. Trzeba zachować dość duże odstępy, bo w trakcie suszenia trochę się rozpływają. Suszyłam 3,5 godziny.
Posypywałam zmielonymi ziarnami anyżu i zmielonymi gwiazdkami. Mnie bardziej smakują te z anyżem gwiazdkowym.
Jeśli się zbyt wolno rumienią można podnieść temperaturę do 200 stopni lub włączyć termoobieg.
 

Załączniki

  • R__ne_009.jpg
    R__ne_009.jpg
    28 KB · Wyświetleń: 1