Strucle drozdzowe BN 2007

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Od lat pieke drozdzowe, ale zawsze uzywalam masla i tylko zoltek do ciasta. Efekt byl taki, ze nigdy nie bylam zadowolona i wlasciwie caly czas szukalam tego "wlasciwego" przepisu, na ciasto drozdzowe, ktore by mi na prawde smakowalo.

Zainspirowana babka MARYNY oraz wskazowkami LIMBY upieklam tegoroczne strucle wedlug nastepujacego przepisu:

CIASTO

1000 Gramm maki - koniecznie tej wysokobialkowej
200 Gramm gotowanego, przetartego przez sitko, kartofla
220 Gramm masla - prosze nie margaryny
100 Gramm oliwy o neutralnym smaku, ja biore z oliwek
7 calych jajek
5 zoltek
80 Gramm swiezych drozdzy
0,5 szklanki mleka
250 Gramm cukru
Cukier waniliowy albo wanilia
otarta skorka z cytryny
1 plaska lyzeczka od herbaty soli

Nadzienie:

800 Gramm suchego maku
Szklanka goracego mleka - mniej albo wiecej
Cukier i bakalie do smaku
2 cale jajka
szczypta soli

(Nadzienie makowe kazdy moze zrobic wedlug swojego ulubionego przepisu. Ja kupuje po prostu suchy mak, zalewam wrzacym mlekiem, dodaje jajka, cukier i bakalie.)

Duzy garnek nalezy postawic na kuchence (na gazie) i rozgrzac dno. Nie trwa to dlugo!
Garnek odstawic z pieca.
Kilogram maki wsypac do garnka i tak dlugo mieszac make, az bedzie ciepla. (WAZNE!)
Zrobic w niej dolek, w ktory wlac rozpuszczone w cieplym mleku i zmieszane z kilkoma lyzkami cukru drozdze.
Jak zaczyn sie podniesie (urosnie) wlac do niego: Ubite lopatkami od miksera jajka oraz zoltka z cukrem, wanilie i otarta skorke z cytryny. Gdyby ciasto bylo za twarde - dodac troszenke mleka, ale nie za duzo!

Wyrabiac w maszynie albo recznie - ja robie to recznie, moj Kenwood protestuje przeciwko takiej ilosci ciasta - i tu Was zaskocze: krotko! Po kilku Minutach dodac prosze miekkie tluszcze z lyzeczka soli i wyrabiac jeszcze ok. 10-15 Minut. Az ciasto bedzie lsniace i elastyczne.

Z tej ilosci ciasta wychodza 4 duze strucle i jedna mala.
Blacha z pieca pomiesci cztery strucle pieczone w papierze + jedna w keksowce.

Jezeli robicie z bakaliami, nalezy wymieszac je z ciastem i od razu przelozyc do keksowki lub innej formy i pozostawic do wyrosniecia. Jezeli robicie zawijane makowce, tak jak ja; to ciasto musi podrosnac jeszcze troche w misce. Nie trwa to dlugo.

Zawijanie makowcow

Przygotowac sobie papier do pieczenia i pociac go na kawalki troche wieksze niz wymiar blachy do pieczenia, tak, aby mozna strucle zawinac.
Ciasto podzielic na kawalki.
Kazdy kawalek rozciagac na przygotowanym papierze - nie uzywac walka! - podsypywac maka - gdyz ciast jest jak sie wczesniej mowilo "wolne" , ale podsypanie maka przywoluje je natychmiast do porzadku!!
Na przygotowany w ten sposob kawalek ciasta rozlozyc mase makowa i zwijac strucle pomagajac sobie papierem.
Prosze zwrocic uwage na to, aby makowniki byly raczej krotkie, gdyz zawiniete w papier beda rosly wzdluz

Gdy podrosna wlozyc do nagrzanego piekarnika i piec w temp. ok. 180 stopni najwyzej 30 minut

Jeszcze cieple strucle smaruje roztopionym maslem na pomoca pedzelka , pozostawiam do ostygniecia. Zawijam w folie aluminiowa i wkladam do zamrazarki. PO wyjeciu z zamrazarki ciasto powinno postac pare godzin w temp. pokojowej. Przed spozyciem posypuje ciasto cukrem pudrem.

Ciasto, dla ktorego inspiracja bylo ciasto MARYNY i wskazowki LIMBY (kartofel!) jest jedwabne, nie "ostre" i nie suche, eleganckie! Wreszcie mam ciasto drozdzowe, ktore mi smakuje!

Tu podziekowania dla obu pan!

Gdzies na forum widzialam zdjecie zawinietych w papier do pieczenia makowcow, ale niestety nie wiem gdzie. Sama nie mam takiego zdjecia, ale na pewno wiecie o co chodzi, prawda?
 

Załączniki

  • strucle_BM_2007_018.jpg
    strucle_BM_2007_018.jpg
    349.8 KB · Wyświetleń: 0
  • TO_.jpg
    TO_.jpg
    176 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Może durne to moje pytanie, ale nie wiem jaka to jest mąka wysokobiałkowa. Na opakowaniach mąki nie widziałam oznaczenia czy jest ona wysokobiałkowa czy niskobiałkowa. Wdzięczna bym była za udzielenie odpowiedzi.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Krystyno, probowalam znalezc odpowiednik polskiej maki - to bedzie chyba maka luksusowa 550 (chyba ta zawiera wiecej glutenu i nadaje sie przez to swietnie do wypiekow drozdzowych)
Prosze o pomoc specjalistki od mak i drozdzowych ciast!
Nie zebym tu narobila zawieruchy.....
icon_frown.gif
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Mąka mocna otrzymywana jest z pszenicy o twardym bielmie i o wysokiej zawartości białka (ok. 13%). Większa zawartość białka oznacza, że podczas wyrabiania ciasta powstaje więcej glutenu, a zatem uformowany bochenek będzie lżejszy, wyrośnie lepiej i będzie bardziej pulchny. Mąka mocna (pochodząca z twardych pszenic) określana jest czasem na etykietach jako mąka chlebowa. Mąka otrzymywana z miękkich i przeciętnych pszenic zawiera stosunkowo mało glutenu o zawartości białka (na ogół poniżej 11%), a tym samym mniej glutenu i jest zwykle używana w gospodarstwie domowym do wypieków nie spulchnianych drożdżami.
w kazdym razie trzeba patrzec na tabelkę wartości odzywczych