Pierniki

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
przepis nie jest mojego autorstwa, niestety nie ma go juz w sieci (strona internetowa jednego z tutejszych sklepow)

alternatywa dla majacych malo czasu lub na wypadek gdy nagle zachce nam czegos o korzennym, zimowym smaku
icon_biggrin.gif


skladniki :

300 g maki
45 g brazowego cukru
1,5 lyzki przyprawy do piernika
duza szczypta soli
2 lyzeczki proszku do pieczenia
100 ml mleka
60 g cieklego miodu
70 g stopionego, schlodzonego masla


Wymieszac suche skladniki ; dodac mleko, miod i stopione maslo, dobrze wyrobic.
Ciasto ma byc dosyc plastyczne. Jesli jest zbyt suche mozna dolac troche mleka.
Uformowac kule, zawinac ja w folie i odstawic w chlodne miejsce na minimum godzine.
Nastepnie rozwalkowac na grubosc ok. 3 - 5 mm i wykrawac pierniczki
icon_biggrin.gif

Przed pieczeniem, posmarowac je mlekiem.
Piec w temp. 180° ok. 15 min. (zalezy to od grubosci pierniczkow)
Mozna tez upiec ciasto w calosci i przelozyc powidlami.
Pyszne w kazdej wersji
lecker.gif

Serdecznie polecam (od kiedy znalazlam ten przepis, pieke co tydzien
icon_biggrin.gif
)
Pierniczki sa miekkie. Nie wiem niestety, jak dlugo takie pozostaja, gdyz nigdy nie ostaly sie u nas dluzej niz kilka dni
icon_mrgreen.gif


na zachete dwa zdjecia z poprzedniego razu (przed pieczeniem
icon_wink.gif
)

painDepicesCiasto.jpg painDepicesCiasto2.jpg

sesja 'po' juz niebawem (kolejna porcja wlasnie lezakuje w lodowce
icon_mrgreen.gif
)

wazna uwaga : nie nalezy wycinac zbyt 'wymyslnych' ksztaltow
icon_wink.gif
i nie wycinac zbyt malych pierniczkow, szczegoly tutaj
icon_lol.gif
 

Załączniki

  • painDepicesCiasto.jpg
    painDepicesCiasto.jpg
    741.5 KB · Wyświetleń: 15
  • painDepicesCiasto2.jpg
    painDepicesCiasto2.jpg
    653.9 KB · Wyświetleń: 14
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
hmmm... nie, bardzo sie nie kleilo, ale wyrabialam robotem to moze dlatego mam inne 'odczucie'
icon_wink.gif

dobry pomysl z tym kakao, tez pewnie nastepnym razem dodam, bo troche za jasne sa na moj gust
icon_lol.gif


i dziekuje za wyprobowanie mojego przepisu!!!
cvety.gif
 

Eminesia

Member
Sie 28, 2007
296
0
0
poza tym, że dałam za dużo imbiru i mają dziwny smak i tym, że przypaliły mi się trochę od spodu, to są całkiem niezłe
icon_smile.gif
mięciutkie i pulchniutkie
icon_smile.gif


choć ciasto do wałkowania nie było najlepsze, bo się chcialo rwać, ale dałam sobie radę
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
hmmm... moje sie zupelnie nie rwie, jest bardzo plastyczne...
choc fakt ze czasami dolewam ciut wiecej mleka gdy widze ze ciasto jest zbyt suche
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A zdjęcie upieczonych?
fiesgrins.gif

Bea - mówisz mięciutkie? Boszszsz ja się skradam już do tylu przepisów i wciąż się nie zdecydowałam które zrobić
icon_redface.gif
ale wymagania taż mam nieludzkie
icon_wink.gif
bez leżakowania... bez czekania aż zmiękną, bez różnych dziwnych składników typu melasa czy golden sirup bo nie mam tu gdzie kuopić a jeżdzić za tym mi się nie chce
icon_lol.gif

Powiedz mi jeszcze tylko - czy tn brązowy cukier może być taki grubszy ? Albo czy można go zastapić białym?
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
mysle ze mozna zastapic bialym, tylko moze kolor bedzie ciut jasniejszy? ciemnym grubszym pewnie tez
icon_wink.gif

cinko, to nie sa jakies 'super' pierniki swiateczne, ale to jest 'tutejszy' przepis na 'szybki piernik' i ja go bardzo lubie
icon_biggrin.gif

te nie lezakuja, tylko sa do zjedzenia od razu
icon_wink.gif
no i nie sa twarde
icon_biggrin.gif

ciasto zrob plastyczne, ale nie klejace, bedzie ok
icon_biggrin.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Dzięki
icon_smile.gif

Ależ mam dylemat które zrobić... a tu jeszcze znalazłam jakieś nadziewane - o biedna ja... osiołkowi w żłoby dano
icon_lol.gif
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Cinka @ 11 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=636343A zdjęcie upieczonych?
fiesgrins.gif

Bea - mówisz mięciutkie? Boszszsz ja się skradam już do tylu przepisów i wciąż się nie zdecydowałam które zrobić
icon_redface.gif
ale wymagania taż mam nieludzkie
icon_wink.gif
bez leżakowania... bez czekania aż zmiękną, bez różnych dziwnych składników typu melasa czy golden sirup bo nie mam tu gdzie kuopić a jeżdzić za tym mi się nie chce
icon_lol.gif

Powiedz mi jeszcze tylko - czy tn brązowy cukier może być taki grubszy ? Albo czy można go zastapić białym?
Cinko jeżeli chcesz użyć brązowego to zmiel go trochę, bo będziesz miała nieładną porowatą powierzchnię. I pamiętaj że brązowy jest mniej słodki. Ja szczerze mówiąc wolę z białym miałkim jednak.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobiłam dziś - jak narazie.... nieziemsko mięciusieńkie - jak drożdżowe ciasto! Nie wiem czy później twardnieją ale nawet jak trochę stwardnieją to i tak miękkie będą
icon_smile.gif

Jedyny problem z nimi taki że niezbyt ładnie trzymają kształty i myślę że nie warto robić jakichś skomplikowanych wzorów tylko zrobić zwykłe kółka. Spokojnie można też oblać je czekoladą bo wcale nie są za słodkie. No i zdecydowanie wałkować cieniej niż 5 mm bo rosną i na grubość podwajają swoją wielkość - puchatki takie
icon_smile.gif

No i porcja malutka... poobserwuję jak się zachowują z tym twardnięciem ewentualnym i nastpny raz będzie conajmniej z 2 porcji bo smakowo - jako pierniczki do jedzenia są re-we-la-cyj-ne!
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Cinko, ciesze sie bardzo!!!
fakt, ze 'zle trzymaja ksztalt'
icon_wink.gif
ja robie z nich tylko duuuze serducha lub duuuze gwiazdy
icon_lol.gif

(moze powinnam dopisac w przepisie ku przestrodze??
gruebel_2.gif
)
i nie sa slodkie, wiec dla amatorow slodyczy : zwiekszyc dawke cukru! lub mocno polukrowac
icon_wink.gif

ja je kocham wlasnie za ta puchatosc, miekkosc i minimum slodyczy
icon_biggrin.gif


ps. ta porcja faktycznie nie jest duza, bo z 300g maki wiele ich nie wyjdzie, ale ja robie je czesto a mniej, zeby zawsze byly swieze i mieciutkie wlasnie
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Czy ku przestrodze
icon_wink.gif
nieee bo pyszne są tak czy siak - ale faktem jest że najlepiej wychodzą proste kształty i może tak - mniejsze do 5 cm średnicy wałkować około 3 mm - większe można zrobić grubsze.
Te cieńsze wcale jak dotąd nie stwardniały
icon_smile.gif
















Chyba je dziś wszystkie zeżremy
icon_redface.gif

kurcze - muszę jednak zostawić do obserwacji wytrzymałościowo-czasowo-twardnięciowych chociaż ze dwa pierniczki
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Cinka @ 14 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=637901kurcze - muszę jednak zostawić do obserwacji wytrzymałościowo-czasowo-twardnięciowych chociaż ze dwa pierniczki
icon_smile.gif
obserwacje wytrzymalosciowe przeprowadzone : efekty nie sa wg mnie najlepsze...
lepiej jednak te pierniczki smakuja po upieczeniu, to jednak nie sa takie typowe 'polskie' pierniki
radze wiec robic je 'na biezaco'
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Właśnie miałam to napisać
icon_biggrin.gif
pierniczek pozostawiony luzem na powietrzu stwardniał porządnie, co jednak w niczym nie przeszkodziło memu dziecięciu by go pożreć
icon_lol.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
moje jedne byly w woreczku a drugie w puszce, ale taz baaardzo stwardnialy; no chyba ze po czasie znowu miekna
icon_lol.gif

(w co raczej nie wierze
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
oto obiecane fotki juz po pieczeniu
icon_biggrin.gif


painsEpicesMous33.jpg
 

Załączniki

  • painsEpicesMous33.jpg
    painsEpicesMous33.jpg
    495.5 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator: