Chińskie pierożki*

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Chińskie pierożki gotowane na parze
przepis wpisałam na prośbę Margot do niewypróbowanych. Dziś zrobiłam i przenoszę go tutaj.

R__ne_039.jpg

Ciasto:
75 g mąki
łyżka mąki ziemniaczanej
75 ml gorącej wody
łyżka oleju

Mąkę wymieszać z mąką ziemniaczaną, zrobić wgłębienie, wlać olej i gorącą wodę. Wyrobić gładkie ciasto. Uformować z ciasta kulki wielkości orzecha włoskiego. Rozwałkować je na stolnicy posypanej mąką na krążki o średnicy około 8 cm. Na każdy krążek ciasta trzymany na dłoni nałożyć łyżeczkę nadzienia. Zwinąć brzegi do góry i ewentualnie związać szczypiorkiem. Gotować na parze około 10 minut.

Nadzienie:
5 dkg paluszków krabowych surimi
kilka gałązek świeżej kolendry (użyć tylko listki)
2 cebulki dymki
ząbek czosnku
mała ostra papryczka
pół czerwonej papryki
5 dkg mielonej wieprzowiny
2 łyżki sosu sojowego

Posiekać drobno surimi, listki kolendry, dymkę, czosnek, papryczkę i czerwoną paprykę. Wymieszać dokładnie z mięsem i sosem sojowym. Nakładać nadzienie na ciasto.
Można też wymieszać mieloną wieprzowinę z drobno posiekanymi przysmażonymi piczarkami, cebulą, czosnkiem i sosem sojowym.

Sos:
Posiekać listki świeżej kolendry, ząbek czosnku i papryczkę chili. Wymieszać z olejem sezamowym, sosem sojowym i sokiem z limonki.
-----------------------------------------------------------

Mnie bardzo smakowały, mimo, że połączenie surimi z wieprzowiną wydawało mi się co najmniej dziwne. Trzeba uważać z ilością wody. Ja wlałam tyle ile jest w przepisie i musiałam dodać mąki. Zdecydowanie najtrudniej było mi zrobić ładne sakiewki, ale mam nadzieję, że robiąc je częściej nabiorę wprawy.
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • R__ne_039.jpg
    R__ne_039.jpg
    31.7 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
A umiałaś zrobić ładne sakiewki? Jeśli tak, to Ci szczerze zazdroszczę, bo mnie nie chciały wyjść. Ale już wiem, że robiłam ciut za duże placuszki, następne będą na pewno ładniejsze.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Hazo ,brzydkie mi wyszły ,takie bardziej plackowe(dla tego nie robiłam zdjęcia-ale smaczne było),mi się wydawało ,że moje nadzienie jest za sypkie i myślałam ,żeby na drugi raz nadzienie było bardziej pierogowe ,a nie jak moje takie sałatkowe
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Hazo, ile sztuk wychodzi z tej ilości ciasta? Mam zamiar dziś je zrobić ale dla 3 osób to chyba za mało będzie?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Dziuniu, bardzo mało - 7-8 sztuk. Zależy jakie się zrobi. Ja wczoraj robiłam z potrójnej ilości ciasta i farszu. Robiłam trochę inaczej, bo wałkowałam większe placki podsypując mąką i wycinałam szklanką o średnicy 8 cm. Ciasta mi sporo zostało, bo wałkowałam dość cienko. Za cienkie nie mogą być, bo łatwo się rozgotowują i przy wyjmowaniu z koszyka łatwo je uszkodzić. Następne zrobię z 2 porcji ciasta i 3 farszu. I zrób koniecznie sos do maczania sakiewek. Zupełnie inaczej wtedy smakują.
mniam.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dzięki Hazo
icon_smile.gif
To ja zrobię z poczwórnej ilości ciasta, bo wyszło mi sporo farszu (inny robię niż Ty, potem przepis dopiszę) Sos też zrobię ale ciut inny
icon_smile.gif
czyli sos sojowy z octem ryżowym i troszkę oleju sezamowego, niestety nie mam kolendry więc taka wersja musi dziś wystarczyć
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
To czekam na Twój przepis na farsz.

Kolendra teraz jest beznadziejna. Pierwsza na drugi dzień po kupieniu całkiem mi padła. Drugą od razu po przyniesieniu do domu oskubałam, posiekałam i włożyłam do zamrażarki. Teraz spróbuję posiać w doniczce. Może taka naturalnie rosnąca będzie lepsza od tej sztucznie pędzonej.

W sosie IMHO najważniejszy jest dodatek oleju sezamowego.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
hazo @ 25 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=666098To czekam na Twój przepis na farsz.
Farsz wyszedł ok, ale bez rewelacji
icon_wink.gif
lepiej jednak sprawdzi się tu mięso surowe mielone, a ja miałam niecałe 30 dkg gotowanej wołowiny z rosołu i miały być pierogi polskie, ale tak mi się zachciało tych na parze, że postanowiłam wykorzystać to mięso w ten sposób.
Wołowinę pokroiłam drobno, do tego dodałam drobno pokrojone: kawałek kapusty pekińskiej, parę grzybów mun namoczonych we wrzątku, dwie spore gałązki dymki, kawałek papryki czerwonej, jedną marchewkę, 2 cm kawałek świeżego imbiru, ząbek czosnku, wszystko doprawiłam sosej sojowym i sosem rybnym i dodałam jeszcze trochę zimnego galaretowatego rosołu żeby mięso suche nie było. Czyli w sumie nadzienie prawie jak do sajgonek
icon_wink.gif


hazo @ 25 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=666098Kolendra teraz jest beznadziejna. Pierwsza na drugi dzień po kupieniu całkiem mi padła.
Identycznie jest teraz z bazylią, wprawdzie zapach jest ok ale pada zaraz na drugi dzień po przyniesieniu do domu, mimo że szczelnie owijam ją w reklamówkę żeby się na dworze nie przeziębiła
icon_wink.gif


hazo @ 25 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=666098W sosie IMHO najważniejszy jest dodatek oleju sezamowego.
Sos wg nst. proporcji:
- 3 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki octu ryzowego
- 1/2 do 1 łyzki oleju sezamowego

Sakiewki wyszły mi jak widac poniżej (zdjęcia takie sobie, bo niestety światło już nie bałdzo
icon_wink.gif
) Oczywiście na początku były strasznie koślawe, ale im dalej tym lepszy kształt miały
icon_smile.gif
W końcu ciasto zrobiłam z proporcji x 5 czyli 375 g mąki itd, wyszło 40 sakiewek.

pier_chin1.JPGpier_chin2.JPG
 

Załączniki

  • pier_chin1.JPG
    pier_chin1.JPG
    54.9 KB · Wyświetleń: 3
  • pier_chin2.JPG
    pier_chin2.JPG
    47.3 KB · Wyświetleń: 3

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Bardzo ładne Ci wyszły. Chyba skręcałaś je i obrywałaś koniec? Przynajmniej tak wyglądają. Ja starałam się robić otwarte wzorując się na zdjęciu, które było razem z przepisem w jakiejś gazecie. O, tak wyglądały:

R__ne_002.jpg

Moje drugie podejście też wizualnie było lepsze, ale nie dałam rady zrobić zdjęcia, żeby podmienić, bo za szybko zjedli.

Polecam Ci spróbować farsz, taki jak wpisałam. Połączenie surimi z wieprzowiną u mnie wszystkim bardzo smakowało.
 

Załączniki

  • R__ne_002.jpg
    R__ne_002.jpg
    39.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Śliczne Ci wyszły Dziuniu. Prawie jak te z tesco, jak im tam było? Virtu?
zahnlos.gif


Lis.
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Robiąc pierwszy raz te pierożki też cały czas myślałam o sakiewkach ze szpinakiem i ich autorze.
icon_wink.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
hazo @ 25 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=666216Bardzo ładne Ci wyszły. Chyba skręcałaś je i obrywałaś koniec? Przynajmniej tak wyglądają.
Polecam Ci spróbować farsz, taki jak wpisałam. Połączenie surimi z wieprzowiną u mnie wszystkim bardzo smakowało.
Dziękuję
icon_smile.gif
Skręcałam ale końca nie obrywałam tylko 'przyklepywałam' go do dołu, robiąc zakładki starałam się rozpłaszczać ciasto wyciągając je jednocześnie do góry za pomocą kciuka i palca wskazującego, przez to tworzył się taki kołnierzyk cienki z otworem, coś jak na tym zdjęciu tylko szersze: http://static.flickr.com/45/142021554_7a5a3879db.jpg więc ja ten kołnierzyk zwijałam i ugniatałam do dołu, nie dbałam też zanadto o szczelne zamknięcie, lepiej chyba jak one będą miały ktorędy parę z wnętrza wypuszczać. Farsz na pewno wypróbuję, bo jak pisałam ten mój nie był rewelacyjny.

Lis @ 25 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=666217Brawo Dziuniu, takich sakiewek to nawet Ba_nita by się nie powstydził!
Hiena @ 25 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=666218Śliczne Ci wyszły Dziuniu. Prawie jak te z tesco, jak im tam było? Virtu?
zahnlos.gif
icon_mrgreen.gif
Virtu i banita lepsze robią, nawet im do pięt nie dorastam
zahnlos.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Dziuniu, sakiewki śliczności.
Ja robiłam kiedyś podobne sakiewki, ale z ciasta drożdżowego. Przepis miałam z Kuchni chińskiej ( z serii Encyklopedii Kulinarnej Łebkowskiego). Muszę teraz spróbować z przepisu podanego przez Hazo.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Cieszę się że się Wam podobają
icon_mrgreen.gif

Joanno, te z drożdżowego są pewnie przepyszne, też mam zamiar je zrobić kiedyś. Tymczasem idę wpisać przepis na jeszcze jedne pierożki chińsko-japońskie, które kiedyś robiłam ale zapomniałam o nich napisać
icon_redface.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
One mnie baaardzo pozytywnie zaskoczyły
icon_smile.gif
Są bardzo smaczne i na pewno będę je robić częściej, tym bardziej że takie parowane są w sumie nawet dietetyczne
icon_mrgreen.gif
icon_wink.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
I mnie i córce też bardzo smakowały. Tylko do nich wg mnie niezbędne są pałeczki. Taki dziabnięty widelcem to już nie to.
icon_mrgreen.gif