Sernik amerykański

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
-16 sucharków
-10dag masła
-28dag cukru
-8 jaj
-80dag sera
-13dag śmietany kwaśnej
-sok i skórka otarta z pół cytryny
-1łyżka proszku do pieczenia
-6 łyżek mąki ziemniaczanej
-cukier puder do posypania

Sposób przyrządzania:
Sucharki drobno pokruszyć, dokładnie wymieszać z 8dag cukru i masłem(odrobiną masła wysmarować dużą tortownicę).Masę nałożyć do nasmarowanej tortownicy.

Ser utrzeć z resztą cukru, żółtkami, kwaśną śmietaną, sokiem cytrynowym i skórką oraz proszkiem do pieczenia zmieszanym z mąką ziemniaczaną.Dodać ubitą pianę z białek. Krem serowy nałożyć na ciasto, rozsmarować.Piec w temperaturze 170stC-ok.80min. Po upieczeniu wyłączyć piekarnik.Uchylić drzwiczki i zostawić do całkowitego ostudzenia.Posypać cukrem pudrem.

Przepis pochodzi z książki-Ciasta domowe-Wydanie specjalne Mojej Kuchni.
Kilkakrotnie wypróbowany.Polecam.
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ależ to prawie to samo, co właśnie upiekłam jako "Tort Bernard":
https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...st&p=935237
Trochę różnią się ilości ale w sumie składniki i sposób wykonania - nie widzę różnicy. Nawet te nieszczęsne sucharki za którymi ganiałam mimo mrozu po mieście!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
samanta @ 23 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=936124Ależ to prawie to samo, co właśnie upiekłam jako "Tort Bernard": https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...mp;#entry936098
Trochę różnią się ilości ale w sumie składniki i sposób wykonania - nie widzę różnicy. Nawet te nieszczęsne sucharki za którymi ganiałam mimo mrozu po mieście!
Samanto- to jest to samo ciasto i upiekłam go w ramach tygodnia francuskiego.
Dokładnie tak jak piszesz. Dziś piekłam, w tortownicy o średnicy 24 cm, więc proporcje
takie jak podała Joanna. Mam zdjęcie, w całości. Jutro wstawię pokrojony.
 

Załączniki

  • sernik_amerykański.jpg
    sernik_amerykański.jpg
    131.6 KB · Wyświetleń: 1

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
I z tych proporcji sernik upiekłaś w tortownicy 24 cm?! Bo mnie ten sernik akurat dopasował się do tortownicy 28 cm! Niestety oskalpowałam go niechcący i wierzch jest niezbyt fotogeniczny. Posypię go jednak solidnie cukrem pudrem i będzie ok. Teraz tak wygląda:
sernik_Tort_Bernard.JPG
 

Załączniki

  • sernik_Tort_Bernard.JPG
    sernik_Tort_Bernard.JPG
    123.8 KB · Wyświetleń: 8

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Dziś piekłam z 500g sera, w tortownicy 24cm. Bałam się, że wyleci ale nic się nie stało.
Twój wygląda fajnie bo jak posypiesz pudrem to będzie super efekt- kolorystycznie.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Już posypałam. Teraz bardzo ładnie wygląda nawet. Ale ja również piekłam z 50 dkg sera! I sama zobacz na zdjęciu, w tortownicy 28 cm bardzo mało zostało miejsca u góry, a był moment, że sernik wypełniał tortownicę w całości!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Nie wiem od czego to zależy, a może twój będzie za to niższy... no nie wiem.
gruebel_2.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Zobaczymy, ale ważne żeby nam smakował. Wszystko inne można dopracować następnym razem. Np. wiem napewno że następnym razem zamiast cytryny użyję pomarańczy.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Jeszcze dla zachęty, w przekroju.
 

Załączniki

  • sernik_amerykański_bernard.jpg
    sernik_amerykański_bernard.jpg
    201.3 KB · Wyświetleń: 1

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
No widzisz Marianno Twój jest równiutki a mój opadł bardzo. Możliwe że spowodowały to moje manipulacje z otwieraniem piekarnika, przykrywaniem papierem, zdejmowaniem itd. No i stał po przygotowaniu czekając aż przygotuję większą tortownicę. Jednak podczas pieczenia wyrósł aż do brzegów tej 28 cm tortownicy a opadł dopiero gdy wyłączyłam piekarnik i stygł.
Mimo to zamierzam piec ten sernik bardzo często i nawet już mam na niego kilka pomysłów. W każdym razie zjedliśmy go doszczętnie w ciągu jednego dnia i to jest rekord jak narazie aczkolwiek napewno powodem do dumy to nie jest :
cluebat.gif
Sernik jest poprostu pyszny.
sernik_Tort_Bernard_porcja.JPG

Widać wyraźnie jak bardzo opadł, a mimo to wcale nie był bardzo niski.
 

Załączniki

  • sernik_Tort_Bernard_porcja.JPG
    sernik_Tort_Bernard_porcja.JPG
    123.4 KB · Wyświetleń: 3

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Te perturbacje z oczekiwaniem miały myślę wpływ na efekt końcowy. Podobno
wszystkie ciasta, które mają w składzie ubite białka powinny być pieczone od razu.
Moim zdaniem ma znaczenie jakiego sera użyjemy. Najważniejsze dla mnie, że wam
smakował.

Przy okazji podaję proporcje na tortownicę 24-26cm średnicy.

-12 sucharków
-80g masła
-60g cukru (do spodu sucharkowego)

-6 jaj ( u mnie 5 dużych)
-150g cukru
-600g sera białego
-100g kwaśnej śmietany (użyłam 18%)
-sok i skórka starta z 1/2 cytryny
-60g mąki ziemnizczanej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia

Moje uwagi:moim zdaniem nie należy zbyt długo miksować sera z dodatkami, a tylko do
momentu połączenia składników i dalej już wmieszać łyżką pianę, mąkę i proszek.
Można zmniejszyć ilość sera do 500g ( ważne jeśli kupujemy w wiaderku po 500g),a na
to miejsce użyć 200g śmietany zamiast 100g.
Można piec, w niższej temperaturze tzn.w 150st.C wydłużając czas pieczenia do 100min.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
samanta @ 24 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=936523No widzisz Marianno Twój jest równiutki a mój opadł bardzo. Możliwe że spowodowały to moje manipulacje z otwieraniem piekarnika, przykrywaniem papierem, zdejmowaniem itd. No i stał po przygotowaniu czekając aż przygotuję większą tortownicę. Jednak podczas pieczenia wyrósł aż do brzegów tej 28 cm tortownicy a opadł dopiero gdy wyłączyłam piekarnik i stygł.

Widać wyraźnie jak bardzo opadł, a mimo to wcale nie był bardzo niski.
Przy sernikach z oddzielnie ubijanymi białkami zawsze jest większe ryzyko. Dlatego zrezygnowałam z tego zabiegu na rzecz całych jajek.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Przy tym konkretnie nie próbowałam ale może się odważę kiedyś tak zrobić.
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ja użyłam takich proporcji, jak podała Joanna:
80 g masła
3 lekko czubate łyżki cukru pudru
12 - 15 sucharków
6 jaj
500 g twarogu
150 g cukru
200 g kwaśnej śmietany
starta skórka i sok z 1 średniej cytryny
4 - 5 łyżek mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Zamierzam nadal go piec w taki właśnie sposób, ale napewno od razu w tej większej tortownicy, 28 cm. Jeśli nawet znowu opadnie, trudno, położę na wierzchu owoce z puszki (możliwe że puszka z brzoskwiniami doczeka się wreszcie) i zaleję to galaretką. Najbardziej bowiem lubię serniki z galaretką na wierzchu.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
No i jest:
Tort_Bernard_z_galaretk_.JPG
Tort_Bernard_z_galaretk__porcja.JPG
A tutaj widać że jest dość wysoki nawet. Nie wyobrażam sobie tego sernika, z tych proporcji, w tortownicy 24 cm, 26 byłaby może najlepsza ale ja mam 24 i dopiero 28. I uważam że jest ok.
Tort_Bernard_z_galaretk__bok.JPG
 

Załączniki

  • Tort_Bernard_z_galaretk_.JPG
    Tort_Bernard_z_galaretk_.JPG
    181.3 KB · Wyświetleń: 2
  • Tort_Bernard_z_galaretk__porcja.JPG
    Tort_Bernard_z_galaretk__porcja.JPG
    125 KB · Wyświetleń: 2
  • Tort_Bernard_z_galaretk__bok.JPG
    Tort_Bernard_z_galaretk__bok.JPG
    126.7 KB · Wyświetleń: 2

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
mariaanna @ 31 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=938930Który bardziej ci smakował? Wygląda pysznie.
lecker.gif
Ja wolę z cukrem pudrem, a najbardziej wolałabym taki bez niczego ale mąż bardzo lubi sernik z galaretką to niech ma. Dobry jest ten sernik, bardzo dobry tylko trzeba uważać żeby go nie wysuszyć zbyt długim pieczeniem. Uważam że po godzinie jest upieczony i trzeba go natychmiast wyjąć z piekarnika.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
samanta @ 31 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=938936Ja wolę z cukrem pudrem, a najbardziej wolałabym taki bez niczego ale mąż bardzo lubi sernik z galaretką to niech ma. Dobry jest ten sernik, bardzo dobry tylko trzeba uważać żeby go nie wysuszyć zbyt długim pieczeniem. Uważam że po godzinie jest upieczony i trzeba go natychmiast wyjąć z piekarnika.
Pod warunkiem, że piecze się w dużej tortownicy. Piekę go, w gazowym i niezbyt nowym piekarniku
a to też ma wpływ na długość pieczenia.